Saturday, 18 July 2015
30 November 2020
مجله خبری – در پی آلودگی هوای کابل

«استقبال شهروندان کابل از تعطیلی‌ها»

2010 December 04

آرین/ دفتر کابل/ رادیو کوچه

وزارت صحت افغانستان و شهروندان کابل از تعطیلی روزهای پنجشنبه به خاطر بهتر شدن وضعیت محیط زیست استقبال می‌کنند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

در سال‌های اخیر به دلیل تراکم نفوس در شهر کابل سطح زباله‌ها و آلودگی نیز چند برابر شده است. در کنار آن افزایش ماشین‌ها، واردات نفت و گاز بی‌کیفیت، استفاده از چوب و مواد پلاستیکی برای گرم نمودن منازل سبب آلودگی هوا شده است. همین آلودگی‌ها سبب شد تا در هفته اخیر کابینه افغانستان تصمیم بگیرد تا روزهای پنجشنبه را تعطیل عمومی اعلام کند.

کابینه افغانستان پس از شنیدن گزارش تکان‌دهنده اداره ملی محافظت از محیط زیست تصمیم گرفت تا روزهای پنجشنبه را تعطیلی عمومی اعلام کرده و روزهای دوشنبه نیز از شهروندان کابل بخواهد تا از ماشین‌های شخصی‌شان استفاده نکنند.

براساس گزارش اداره ملی محافظت از محیط زیست افغانستان اگر به وضعیت این شهر آلوده رسیدگی نشود، تا چند سال آینده زندگی در این شهر مشکل خواهد شد. در گزارش اداره ملی زیست افغانستان آمده‌است که سطح اکسیجن در شهر کابل پایین آمده و باید دولت اقدامات جدیی را در نظر بگیرد.

حالا که دولت افغانستان روزهای پنجشنبه را تعطیل اعلام کرده است، شهروندان این شهر از آن استقبال می‌کنند. به باور کارشناسان محیط زیست و شهروندان کابل افزایش ماشین‌ها و استفاده از نفت‌های وارداتی بی‌کیفیت در آلودگی هوا بیشتر نقش دارد.

محمداکبر مدیر اداری ریاست ترافیک کابل می‌گوید: «در این شهر بیش از چهارصدهزار ماشین‌های شخصی روزانه در گشت و گذار است.» وی افزود: «در کنار این ماشین‌ها هزاران ماشین پلیس، ارتش و قوای بین‌المللی وجود دارد، اما ارقام دقیق آن معلوم نیست.»

نوید یک شهروند کابل با گذشت اولین پنجشنبه تعطیلی می‌گوید تعداد ماشین‌های کمی در شهر گشت و گذار می‌کرد که این می‌تواند بر وضعیت بحرانی محیط زیست این شهر کمک کند. وی افزود آلودگی شهر کابل به حدی است که نفس کشیدن را برای آدم‌ها مشکل کرده است.

محمود یک راننده تاکسی شهری می‌گوید: «این تعطیلی‌ها می‌تواند بر پاک شدن محیط زیست کمک کرده و هوای این شهر بهتر شود.» به گفته وی ماشین‌های دولتی در این روز کم‌تر دیده می‌شود و حداقل در این روز از ترافیک سنگین این شهر کاسته شده رانندگان و مردم نیز نفس راحت خواهند کشید.

آلودگی هوا همچنان باعث انواع بیماری های تنفسی میان شهروندان کابل شده است.

بر اساس آمار که سال گذشته وزارت صحت افغانستان اعلام کرد سالانه در این کشور سه هزار نفر در اثر آلودگی هوا جان می‌دهند که بیشترین آن شهروندان پایتخت هستند.

داکتر عبداله فهیم مشاور وزارت صحت افغانستان گفت: «تعطیلی روزهای پنجشنبه اقدامی خوبی برای پاک شدن هوای شهر کابل است.» آقای فهیم می‌گوید در سال‌های اخیر همواره از آلودگی هوا صحبت می‌شد، اما هیچ اقدام عملی صورت نگرفته بود. به باور وی این اقدام عملی سبب خواهد شد تا در آینده گام‌های بلندتری نیز برداشته شود. داکتر فهیم گفت تعطیلی ها هفته از یک روز به دو روز سبب کاهش آلودگی هوا و بیماری‌های تنفسی خواهد شد.

این در حالی است که شهرداری کابل نیز در این روزها با شدت بیشتر برای اسفالت کاری جاده‌ها کار می کند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,