Saturday, 18 July 2015
18 October 2021
چهاردهم آذر - پنجم دسامبر

«تقویم تاریخ چهاردهم آذر»

2010 December 05

مریم / رادیو کوچه

maryam.m@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1960 میلادی – برای نخستین بار خرید گندم از آمریکا آغاز شد. قرارداد مربوط، اوایل نوامبر بر پایه خرید دویست و پنجاه هزار تن گندم امضا و اجرای آن موکول به دریافت وام خارجی شده بود که چند روز پس از آن صندوق بین‌المللی پول با دادن وامی به مبلغ 35 میلیون دلار به ایران موافقت کرد. ایران در همان ایام برای نخستین‌بار دارای بانک مرکزی شده و سیاست پولی کشور به آن محول شده بود.

1804 میلادی – «توماس جفرسون» اندیش‌مند و دولت‌مرد آمریکایی پنجم دسامبر برای دومین بار به ریاست جمهوری ایالات متحده انتخاب شد.

2002 میلادی – آماری که پنجم دسامبر انتشار یافته بود شمار یهودیان جهان را در آن زمان 12 میلیون و 800 هزار تن نشان می‌داد. از این عده پنج میلیون و 600 هزار نفر در آمریکای شمالی، حدود پنج میلیون در کشور اسراییل و بقیه در نقاط دیگر جهان زندگی می‌کردند.

1870 میلادی – «الکساندر دوما» معروف به دومای پدر، رمان‌نویس و نمایش‏نامه نویس بلندآوازه فرانسوی در 68 سالگی درگذشت.

1791 میلادی – درگذشت «ولفگانگ آمادئوس موتسارت» آهنگ‌ساز اتریشی، از نوابغ مسلم موسیقی و از بزرگ‌ترین آهنگ‌سازان موسیقی کلاسیک. او در زندگی کوتاه خود بیش از شش‌صد قطعه موسیقی برای اپرا، سمفونی و غیره از خود باقی گذاشت.

1977 میلادی – «الکساندر میخاییلویچ واسیلوسکی» فرمانده و مارشال نظامی شوروی درگذشت. او در جنگ جهانی دوم رییس کارگزینی اتحاد شوروی و معاون وزارت دفاع بود.

1375 خورشیدی – «علی حاتمی» نویسنده وکارگردان سینمای ایران پس از یک دوره بیماری درگذشت. وی پس از فراغت از تحصیل در رشته نمایش‌نامه‌نویسی به نگارش فیلم‌نامه پرداخت. اولین اثر سینمایی وی با عنوان «حسن کچل» در سال 1348 خورشیدی ساخته شد. پس از آن وی به خلق آثار بی‌شماری دست زد که مجموعه‌های «سلطان صاحب‌قران، هزاردستان، مثنوی مولوی، کمال‌الملک، دل‌شدگان و جهان پهلوان تختی» از آن جمله‌اند.

1901 میلادی – زادروز «والت دیزنی» نقاش و تهیه‏کننده کارتون و فیلم. والت دیزنی، شخصیت برجسته سینمای کودکان و مبتکر فیلم‏های انیمیشن (پویانمایى) در شیکاگو به‌دنیا آمد. وی پس از اتمام تحصیلات متوسطه و دانش‌گاه، موفق به اخذ مدرک دکترای علوم و هنرهای زیبا شده و از آن پس وارد عرصه سینما شد. وی در طول عمر کاری خود بیش از 430 فیلم ساخت و 37 جایزه اسکار دریافت کرد. والت دیزنی سرانجام در 1966 در 65 سالگی در نهایت شهرت درگذشت. «سفید برفی، هفت کوتوله، خرس‏های قطبی و پروفسور فراموش‏کار» از جمله آثار مهم اوست. پس از مرگ او، شرکت دیزنی به‌عنوان یکی از بزرگ‏ترین شرکت‏های رسانه‏ای جهان شناخته شد و جام امپراتوری تلویزیونی را دریافت کرد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,