Saturday, 18 July 2015
27 September 2021
دایره شکسته

«وقتی میهمان جای دیگریم»

2010 December 06

مه‌شب‌ تاجیک / رادیو کوچه

اشخاص موفق از عمل باز نمی‌ایستند. اشتباه می‌کنند، اما دست نمی‌کشند. این جمله‌ی معروف و تاثیرگذار موسس مجموعه هتل‌های زنجیره‌ای هیلتون است. هنگامی که «کنراد‌هیلتون» در سال 1919 اولین هتل خود را به‌نام «موبلی» در سیسکوی تگزاس خرید با آینده‌نگری خاص خود، تفکر بزرگی را پایه‌گذاری کرد که گروه هتل‌های بزرگ هیلتون آن‌را سرلوحه سرویس‌دهی خود قرار داده است. خانواده هتل‌های هیلتون میراث افتخار‌آمیزی دارد که زاییده‌ی تفکر موسس آن است. مسوولیت ما این‌است که زمین را با گرما و نور میهمان نوازی پر کنیم. این جمله طلایی و راز موفقیت اوست.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

در تمامی هتل‌های هیلتون‌، در تمامی شعبه‌های‌ این گروه و در تمامی خدمات و سرویس‌هایی که ارایه می‌شود،‌ فلسفه‌ی میهمان‌نوازی به‌خوبی ملموس است. از همان ابتدا، این مجموعه، با ساخت هتل‌های بزرگ در بهترین نقاط دنیا و ارایه‌ی بهترین سرویس‌های مشتری مداری در صنعت هتل‌داری نیاز‌های میهمانان را به‌خوبی برآورده کرده است. آن‌ها پیش‌تاز هتل‌های زنجیره‌ای در دنیا به‌شمار می‌آیند. بزرگ‌ترین هتل‌دار دنیا، در روز کریسمس سال ۱۸۸۷ در نیومکزیکو متولد شد. او تحصیلات خود را در کالج نظامی‌ نیومکزیکو ادامه داد و در این زمان به‌دلیل ثروت زیاد خانواده به کالیفرنیا نقل مکان کردند، اما کمی ‌بعد، پدرش پول زیادی از دست داد و مجبور شدند دوباره به سن‌آنتونیو بازگردند و در خانه‌ی بزرگی نزدیک ایست‌گاه راه‌آهن زندگی کنند.

به‌تدریج با بزرگ‌شدن بچه‌ها و ترک‌کردن خانه توسط آن‌ها، پدر تصمیم گرفت اتاق‌ها را به توریست‌ها اجاره دهد. کنراد و برادرش به ایست‌گاه قطار می‌رفتند تا به توریست‌ها خوش‌آمد بگویند و چمدان‌های آن‌ها را تا پانسیون خودشان حمل کنند. طولی نکشید که خانواده دوباره ثروت‌مند شد و پانسیون‌داری را رها کردند. هیلتون که درخانه با نام کانی شناخته می‌شد، دومین فرزند و پسر ارشد خانواده هشت‌نفره‌اشان به‌شمار می‌آمد. پدرش یک تاجر و شهروند سرشناس در سان آنتونیو به‌حساب می‌آمد که مالکیت یک فروش‌گاه بزرگ را به عهده داشت.

برای مدتی نیز مدیریت یا مالکیت دفتر پست‌، بانک‌، دفتر تلگراف و یک هتل کوچک شهر را در دست داشت. هیلتون در میان چنین کارهایی رشد کرد و بزرگ شد. او بعدها در زندگی‌اش از دو چیز صحبت می‌کرد، یکی سخت کوشی را که از پدرش یاد گرفته بود و دیگری دعا‌کردن را که از مادرش به ارث برده بود و هر دو درسی که تمام عمر در او باقی ماندند. زندگی رنگارنگ هیلتون با آموزش‌های ابتدایی در آکادمی نظامی نیومکزیکو و هم‌زمان با آن تحصیلات کالج «سانتافی» و «نیومکزیکو‌تکنولوژی» شروع شد.

کنراد در سال ۱۹۱۷ هنگامی ‌که ایالات متحده وارد جنگ جهانی اول شد، به ارتش آمریکا پیوست و به اروپا رفت. در این زمان بود که پدرش را در سانحه رانندگی از دست داد. وی پس از بازگشت از جنگ به تگزاس رفت و با مالک هتل «موبلی» آشنا شد که چون از عهده‌ی اداره هتلش برنمی‌آمد، آن را به قیمت بسیار پایین می‌فروخت. کنراد با خرید آن هتل، وارد صنعت هتل‌داری شد و از آن‌جایی که تجربه‌ی خوبی در پانسیون داری داشت، توانست این پانسیون پنجاه اتاقه ارزان‌قیمت را به یک هتل آبرومند تبدیل کند و با این عمل سود خوبی به‌دست آورد. اولین هتلی که هیلتون نام خود را روی آن نهاد، «دالاس‌هیلتون» بود که در سال ۱۹۲۵ ساخته شد.

تجارت این تاجر مصمم تا زمانی خوب پیش رفت که رکود بزرگی در ایالات متحده و برخی کشورهای جهان در اوایل سال ۱۹۲۸ رخ داد. این سال‌ها برای هیلتون نیز سال‌های بدی بود و ورشکستگی سبب شد بسیاری از املاک و دارایی‌هایش را از دست بدهد. اما هم‌چنان به‌عنوان مدیر این مجموعه‌ها باقی ماند و بعدها دوباره این املاک را خریداری کرد. در سال ۱۹۳۹، اولین هتلش در خارج از تگزاس را در نیومکزیکو بنا کرد و در سال ۱۹۴۳ با خرید دو هتل با نام‌های «روزولت و پلازا» در نیویورک، شرکت هیلتون را به‌عنوان اولین مجموعه هتل‌های زنجیره‌ای آمریکا معرفی کرد. در سال ۱۹۴۹، هیلتون بزرگ‌ترین و مجلل‌ترین هتل مشهور نیویورک به‌نام «والدورف‌آستوریا» را خریداری کرد. سپس شروع به توسعه‌ی تجارت خود در خارج از ایالات متحده کرد و اولین هتل هیلتون در اروپا در ۱۹۵۳، در مادرید افتتاح شد.

در ۱۹۵۴، گروه هیلتون با خرید هتل‌های «استتلر» که توسط انستیتوی مدیریت آمریکا به‌عنوان ده شرکت برگزیده کشور از لحاظ بهترین مدیریت شناخته شده بود به مبلغ ۱۱۱ میلیون دلار، بزرگ‌ترین معامله املاک آن زمان را به نام خود ثبت کرد. کنراد در سال ۱۹۵۷ زندگی‌نامه خود با‌عنوان «میهمان من باش» را منتشر کرد. در آن سال‌ها وی بودجه بورسیه دانش‌جویان رشته «مدیریت رستوران و هتل‌داری کنراد هیلتون» را در دانش‌گاه هیوستون تامین می‌کرد. کنراد هیلتون در سال ۱۹۷۹ درگذشت و پسرش بارون اداره شرکت را به دست گرفت. کنراد بخش عمده ثروت‌اش را برای بنیاد خیریه خود به‌نام بنیاد کنراد نیکولسون هیلتون به ارث گذاشت.

به‌دنبال افتتاح شعبه‌های مادرید، استانبول و پورتوریکو، هتل‌های کنراد به‌عنوان یکی از زیر مجموعه‌های هیلتون در سال ۱۹۸۲ با هدف راه‌اندازی شبکه‌ای از هتل‌ها و استراحت‌گاه‌های لوکس در بزرگ‌ترین پایتخت‌های تجاری و گردش‌گری جهان، تاسیس شد. پانزده سال بعد، شرکت هیلتون بین‌المللی، با توافق‌نامه‌ای که هیلتون را محدود به استفاده از نام و علامت تجاری هیلتون در ایالات متحده و هیلتون بین‌المللی را قادر به استفاده‌ی انحصاری از این نام در سایر کشورها می‌کرد، تاسیس شد. این مجموعه با ارایه‌ی سرویس‌های کارت اعتباری، کرایه ماشین و دیگر خدمات مسافرتی توسعه پیدا کرد و یک استاندارد جهانی برای خدمات و امکانات هتل تعیین کرد. در ژانویه سال ۱۹۹۷، هیلتون بین‌المللی و هتل‌های هیلتون، از طریق چندین اتحادیه بازاریابی و تجاری، شرکت خود را متعهد به پیش‌برد مشترک نام تجاری هیلتون در سراسر جهان کرده و در نوامبر سال ۲۰۰۰، اقدام به سرمایه‌گذاری مشترک برای توسعه نام تجاری کنراد در زمینه هتل‌های لوکس در سراسر جهان کردند.

با ادغام هیلتون بین‌المللی توسط شرکت هتل‌های هیلتون در مارس ۲۰۰۶، نام تجاری کنراد در حال حاضر بزرگ‌ترین نام تجاری لوکس در خانواده‌ی هیلتون می‌باشد. تا سال ۲۰۰۸ تعداد هتل‌های هیلتون به ۵۵۳ باب رسیده بود و اکنون با ۱۰۵هزار کارمند در بیش از ۲۶۰۰ شعبه و با درآمدی بالغ بر ۸ میلیارد دلار در سال توسط شرکت هتل‌های هیلتون در لس‌آنجلس، کالیفرنیا اداره می‌شود. و این‌گونه بزرگ‌ترین هتل‌های زنجیره‌ای دنیا اداره می‌شود و به کار خود ادامه می‌دهد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,