Saturday, 18 July 2015
05 August 2021
بنا به توصیه پژوهش‌گران

«چه زمان و چند وعده بخوریم تا چاق نشویم»

2009 October 16

براساس نظر محققان دانشگاه نورت وسترن در آمریکا زمان خوردن در اضافه وزن و چاقی تاثیرگذار است.

این پژوهش‌گران توصیه می‌کنند که اگر واقعن می‌خواهید اضافه وزن خود را کاهش‌دهید، ‌در زمان مشخص و مناسبی از طول روز بخورید. آن‌ها تاکیدمی‌کنند که خوردن در زمان‌های نامنظم و بدون برنامه باعث اضافه وزن می‌شود.

آن‌ها هم‌چنین خاطرنشان کردند که خوردن در نیمه‌شب یعنی زمانی که بدن می‌خواهد بخوابد کار صحیحی نیست چون تنظیم انرژی بوسیله چرخه‌های شبانه روزی در این زمینه نقش مهمی ایفا می‌کند.

20091016-dan-foodtime

فرد توریک، پروفسور نوروبیولوژی و فیزیولوژی در کالج وین برگ و رییس مرکز خواب و بیولوژی شبانه‌روزی بدن در این باره اظهار داشت: این‌که چطور و چرا وزن فردی بیشتر می‌شود فرایندی بسیار پیچیده است و هنوز کاملا واضح و مشخص نیست که کالری‌ها چطور وارد بدن شده یا خارج می‌شوند.

ما تصور می‌کنیم یکی از فاکتورهای مهمی که چرخه‌های شبانه‌روزی را در کنترل دارند موضوع زمان‌بندی مناسب برای مصرف وعده‌های غذایی است و بهره‌مندی از این برنامه‌ریزی غذایی بویژه از لحاظ زمانی در کنترل و پیش‌گیری از چاقی حایز اهمیت است.

برای لاغرشدن وعده‌های اصلی غذایی را حذف نکنید

اما براساس نتایج یک مطالعه دیگر حذف یک وعده غذایی اصلی روزانه با کم‌نشدن میزان انرژی دریافتی تاثیری بر کنترل وزن ندارد، زیرا بدن با ایجاد تعادل بین دریافت و مصرف انرژی در برابر محدودیت دسترسی به غذا، تطابق فیزیولوژیکی برقرار می‌کند.

این مطالعه با هدف بررسی تغییرات وزن بدن و سایر شاخص‌های فیزیولوژیک از جمله نمایه توده‌بدن (BMI)، توده چربی (Fat mass) و ظرفیت هوازی (VO2 max) در زنان جوان به دنبال حذف یک وعده اصلی غذایی روزانه توسط ناهید سالارکیا پژوهش‌یار گروه تحقیقات سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی غذا و تغذیه و هم‌کارانش در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی انجام شده‌است.

طی یک مطالعه نیمه تجربی 40 دانشجوی دختر داوطلب به صورت در دسترس از دانشکده علوم تغذیه و صنایع غذایی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی وارد مطالعه شدند. وزن و قد توده چربی، ظرفیت هوازی (VO2 max) و انرژی دریافتی در شروع (شرایط معمولی) و پس از چهار هفته محدودیت دریافت باحذف یک وعده غذایی اندازه‌گیری شد. از نرم‌افزار تغذیه‌ای NutritionIII برای آنالیز یادآمد خوراک استفاده شد.

نتایج این بررسی نشان می‌دهد؛ حذف یک وعده غذایی اصلی روزانه با کم‌نشدن میزان انرژی دریافتی تاثیری بر کنترل وزن نداشته و به نظر می‌رسد افراد موردبررسی با ایجاد تعادل بین دریافت و مصرف انرژی دربرابر محدودیت دسترسی به غذا، تطابق فیزیولوژیکی برقرار می‌کنند و پایش مستمر دریافت غذا و دریافت انرژی برای کنترل و ثبات وزن بدن ضروری به نظر می‌رسد.

منبع:

  • پایگاه خبری سلامت

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: