Saturday, 18 July 2015
21 October 2021
در گزارشی به مجمع عمومی سازمان ملل

«ابراز نگرانی دبیرکل از وضعیت حقوق بشر درایران»

2009 October 17

رادیوکوچه

دبیرکل سازمان‌ملل روز پنج‌شنبه در گزارشی به مجمع عمومی این سازمان از موارد اعمال زور و خشونت و دستگیری‌ها و شکنجه احتمالی در ایران، پس از انتخابات، ابراز نگرانی شدید‌کرد.

در گزارش بان کی‌مون از وضعیت حقوق بشر در ایران که در روز جمعه منتشر‌شد از دولت‌ جمهوری اسلامی و اپوزیسیون ایران خواسته شده‌است که اختلافات خود را از طریق گفت‌و گو و ابزارهای قانونی حل و فصل کنند.

بان کی‌مون در گزارش خود با اشاره به مرگ ندا آقاسلطان بیان کرده‌است که روی‌کرد مقامات در برابر اعتراضات باعث به‌وجودآمدن نگرانی درمورد مسئله احترام به آزادی بیان و تجمعات شده‌است.

بنا به این گزارش تمامی کارشناسان حقوق‌بشر سازمان ملل از کاربرد افراطی زور و خشونت توسط پلیس، دستگیری و کشتار و به‌ویژه اعمال خشونت از سوی اعضای بسیج ابراز نگرانی کرده‌اند.

دبیرکل سازمان ملل هم چنین با اشاره به اعدام افرادی که زیر سن قانونی مرتکب جرم شده‌اند آن را به طور خاص موجب نگرانی دانسته‌است.

هفته گذشته نیز ناوی پیلای، کمیسر عالی سازمان‌ملل برای حقوق بشر، از جمهوری اسلامی خواسته بود در مورد حکم اعدام سه تن از معترضان به نتایج انتخابات بازبینی و تجدیدنظر کند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: