Saturday, 18 July 2015
25 November 2020
پس از تجمع گروهی موسوم به «بسیج دانش‌جویی» در برابر سفارت بریتانیا،

«احضار سفیر بریتانیا در تهران به وزرات امور خارجه»

2010 December 14

خبر / رادیو کوچه

سایمون گس، سفیر بریتانیا در تهران روز دوشنبه 22 آذر 1389 به وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی احضار شده است.

احضار آقای گس به وزارت امور خارجه یک روز پس از آن صورت گرفته است که گروهی موسوم به «بسیج دانش‌جویی»، با تجمع در مقابل سفارت بریتانیا در تهران، پرچم‌های آمریکا و بریتانیا را به آتش کشیدند.

به گزارش خبرگزاری‌های داخلی ایران، آقای گس در اعتراض به برخورد دولت و پلیس بریتانیا با تظاهرات دانش‌جویان این کشور در اعتراض به افزایش شهریه دانش‌گاه‌ها و اقدام خلاف عرف دیپلماتیک در درج مقاله‌ای «علیه جمهوری اسلامی» به وزارت خارجه ایران احضار شده است.

پیش‌تر وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی گفته بود که «جمهوری اسلامی ایران تحولات انگلیس را با دقت تحت‌نظر دارد و هم‌زمانی ضرب و شتم دانش‌جویانی را که در پی طرح خواسته‌های صنفی خود بودند با روز جهانی حقوق بشر، مایه تاسف می‌داند.»

از سویی دیگر مقامات وزارت خارجه جمهوری اسلامی از دولت و پلیس بریتانیا انتقاد کرده‌اند که «به جای گفت‌و‌گوی مبتنی بر منطق»، از ابزار سرکوب و فشار استفاده می‌کنند.

لازم به اشاره است آقای گس در مطلبی با عنوان «جرم نسرین ستوده دفاع شجاعانه است»، در وب‌سایت سفارت بریتانیا در تهران نوشته که «اصول مطرح در اعلامیه حقوق بشر را نمی‌توان با دست‌آویز فرهنگ تعبیر و تفسیر کرد.»

بیشتر بخوانید:

«درخواست اخراج سفیر و کاهش روابط با انگلیس»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,