Saturday, 18 July 2015
01 November 2020
رییس جمهوری اسلامی:

«یارانه‌ها حذف و عرضه حامل‌های انرژی با نرخ جدید»

2010 December 19

خبر / رادیو کوچه

شام‌گاه روز شنبه، محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهوری اسلامی با حضور در یک برنامه زنده تلویزیونی، آغاز اجرای قانون هدف‌مند کردن یارانه‌ها را به‌طور رسمی اعلام کرده است.

وی در این برنامه اعلام کرد که از ابتدای روز یک‌شنبه ۲۸ آذر، حامل‌های انرژی، آب و نان در سراسر ایران با بهای جدید ارایه خواهند شد.

چند ساعت پس از پایان سخنان تلویزیونی آقای احمدی‌نژاد، دولت جمهوری اسلامی با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد که قیمت بنزین آزاد از این پس لیتری ۷۰۰ تومان و قیمت سی‌ان‌جی (گاز اتومبیل) متر مکعبی ۳۰۰ تومان خواهد بود.

قیمت گازوییل آزاد هم در این اطلاعیه لیتری ۳۵۰ تومان اعلام شده است.

پیش از این بنزین آزاد (غیر سهمیه‌ای) در ایران به قیمت لیتری ۴۰۰ تومان به فروش می‌رسید، اما اکنون اعلام شده است که ۵۰ لیتر سهمیه خودروهای شخصی که روز شنبه برای دی ماه اعلام شده بود، لیتری ۴۰۰ تومان خواهد بود.

آقای احمدی‌نژاد از این طرح که با حمایت مستقیم آیت‌اله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی اجرا می‌شود به عنوان بخشی از طرح بزرگ‌تر «تحول اقتصادی» نام می‌برد.

محمد رویانیان، رییس ستاد حمل و نقل سوخت جمهوری اسلامی، صبح روز شنبه ۲۷ آذر ضمن اعلام میزان سهمیه سوخت خودروهای شخصی برای دی ماه، گفت که این سهمیه می‌تواند نوعی اقدام کمکی در آغاز اجرای قانون هدف‌مند کردن یارانه‌ها تلقی شود.

وی در این خصوص اظهار داشت کمیته‌هایی در سراسر ایران تشکیل شده تا از روز شنبه بر قیمت حمل و نقل نظارت و از افزایش غیر‌منطقی آن جلوگیری کند.

آقای رویانیان هم‌چنین اعلام کرد که بهای بلیط اتوبوس، قطار، مترو و هواپیما در ایران دست‌کم تا پایان سال تغییر نخواهد کرد.

دولت جمهوری اسلامی اعلام کرده است که برای کمک به واحدهای صنفی که ناچارند خود را با قیمت جدید حامل‌های انرژی وفق دهند، بسته‌های حمایتی تدارک دیده است.

این واحدها از جمله می‌توانند برای دریافت وام‌هایی بین ۳۰ تا ۵۰ میلیون تومان با سود ۷ درصد به صورت اینترنتی ثبت نام کنند. مبلغ چنین وام‌هایی پیش‌تر حد‌اکثر ۱۰ میلیون تومان بود.

هم‌چنین اعلام شده است که صنعت‌گران می‌توانند تنها با سپردن سفته، وام‌هایی با بهره ۳ درصد دریافت کنند.

علاوه بر این، مبلغ ۸۱ هزار تومان به ازای هر ایرانی که مشمول دریافت یارانه‌های نقدی شناخته شده است، به صورت علی‌الحساب و به عنوان یارانه دو ماهه، به حساب بانکی سرپرستان خانواده‌ها ریخته شده بود، اما صدور اجازه برداشت از آن به پس از آغاز اجرای قانون موکول شده بود.

آقای احمدی‌نژاد در برنامه زنده تلویزیونی شب گذشته از مردم ایران خواست که با دولت در اجرای قانون هدف‌مند کردن یارانه‌ها هم‌کاری و به دولت اعتماد کنند.

آقای احمدی‌نژاد از شهروندان ایرانی خواست که دو ماه صبر کنند تا قبض‌های آب و برق بیاید و ببینند که هزینه‌ها چگونه است.

او وعده داد که به زودی واریز دومی (نفری هشت هزار تومان برای دو ماه) برای جبران افزایش قیمت نان به حساب مشمولان دریافت یارانه نقدی ریخته خواهد شد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,