Saturday, 18 July 2015
27 October 2020
صبح روز دوشنبه روی داد،

«اعدام یازده نفر از افراد منسوب به جنداله در زاهدان»

2010 December 20

خبر/ رادیو کوچه

صبح روز دوشنبه، یازده نفر به اتهام ارتباط با گروه شبه‌نظامی جنداله و عملیات خشونت‌آمیز در شهر زاهدان اعدام شده‌اند. این در حالی است که این گروه شبه‌نظامی پیش‌تر علیه چنین اقدامی هشدار داده بود.

دادگستری استان سیستان و بلوچستان با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد که یازده نفر از افراد «وابسته به گروهک تروریستی» جنداله به اتهام ارتباط با این گروه و ایجاد «شرارت و ناامنی» در این استان اعدام شده‌اند.

در این اطلاعیه خطاب به مردم سیستان و بلوچستان آمده است که این یازده نفر «در ماه‌های اخیر در حوادث تروریستی و درگیری با ماموران انتظامی و به شهادت رساندن مردم بی‌گناه نقش داشته‌اند».

این در حالی است که اطلاعیه دادگستری استان سیستان و بلوچستان به زمان بازداشت، تاریخ برگزاری و نحوه محاکمه اعدام شدگان اشاره‌ای نکرده و تنها آنان را «عناصر فاسد و محارب» خوانده که با تلاش نیروهای امنیتی و اطلاعاتی شناسایی و دستگیر شده بودند.

به گفته دادگستری استان سیستان و بلوچستان، بازداشت‌شدگان پس از تحویل به دستگاه قضایی استان «طبق موازین شرعی و قانونی و انجام تشریفات دادرسی عادلانه، در جلسه علنی محاکمه» و «همه آن‌ها» به اتهام محاربه و مقابله با جمهوری اسلامی به اعدام محکوم شدند.

براساس این گزارش، حکم اعدام این یازده نفر به تایید مراجع عالی قضایی نیز رسید و سپس به اجرا در آمد.

در این اطلاعیه، اسامی اعدام شدگان و اتهام آنان گزارش شده است.

به گفته دادگستری سیستان و بلوچستان، سه تن از این یازده نفر به اسامی عبدالباسط شه‌بخش، عبدالناصر شه‌بخش و عبدالشکور زنگی‌زهی به اتهام محاربه و افساد فی‌الارض و تیراندازی به سوی ماموران پلیس راه در جاده زاهدان به خاش و کشتن سه تن از آنان به اعدام محکوم شدند.

پس از انفجارهای انتحاری چابهار مقامات امنیتی از بازداشت نه نفر خبر دادند

اتهام چهار تن دیگر به اسامی محمد‌صالح اسلام‌زهی، ناصر شه‌بخش، لال‌محمد شه‌بخش و عطا‌اله ریگی، علاوه بر فساد در ارض و محاربه، اجرای کمین علیه افراد نیروی انتظامی در منطقه لار زاهدان، کشتن دوازده تن از ماموران و وارد کردن مقادیری مواد مخدر به داخل ایران عنوان شده است.

در این اطلاعیه آمده است که یک نفر از این یازده نفر به نام عبدالرحمان نارویی به اتهام تهیه تدارکات لازم برای عملیات بمب‌گذاری در مسجد امام‌علی زاهدان و اقدام به بمب‌گذاری در مسجد الغدیر و خیابان آزادگان در این شهر، و یک نفر به نام عبدالرئوف شه‌بخش به اتهام ارتباط با عملیات منجر به کشته شدن سیزده تن از پرسنل سپاه پاسداران در منطقه کورین در سال 1386 به اعدام محکوم شده بودند.

هم‌چنین، دو نفر به اسامی بالانج نارویی، به اتهام شرکت در سرقت مسلحانه و آدم‌ربایی، و یک نفر به نام احمد نارویی به اتهام ایجاد آشوب در زاهدان پس از انفجار در مسجد امام علی، سرقت مسلحانه و ایجاد خوف در میان مردم اعدام شده‌اند.

اطلاعیه دادگستری استان سیستان و بلوچستان، که از گروه جنداله با عنوان «گروهک جند‌الشیطان» نام می‌برد، می‌افزاید که «ضمنن تمام معدومان از هواداران گروهک تروریستی بوده و در راستای پیش‌برد اهداف گروهک فعالیت موثر داشته‌اند.»

این یازده نفر ینج روز پس از بمب‌گذاری انتحاری روز تاسوعا در شهر چاپهار، در استان سیستان و بلوچستان، اعدام شده‌اند اما مشخص نیست که آیا اجرای حکم آنان ارتباطی با این انفجار داشته است یا خیر.

انفجار روز تاسوعا در چابهار بیش از سی کشته و ده‌ها زخمی برجای گذاشت و گروه موسوم به جنبش مقاومت مردمی ایران‌-‌جنداله‌- که هدف خود را احقاق حقوق اهالی سنی استان سیستان و بلوچستان اعلام کرده، مسوولیت این انفجارها را برعهده گرفت.

این گروه تصاویر دو نفر عامل بمب‌گذاری‌های انتحاری چابهار را در سایت اینترنتی خود منتشر کرد که جلیقه‌های انفجاری بر تن داشتند و از آنان به خاطر این «عملیات استشهادی» تقدیر به عمل آورد.

شام‌گاه گذشته، سایت اینترنتی جنداله با انتشار اطلاعیه‌ای با عنوان «هشدار به رژیم درباره اعدام جوانان بلوچ» گفت که حکومت در نظر دارد «عده‌ای جوان بی‌گناه بلوچ» را اعدام کند و هشدار داد که «در صورت اعدام حتا یک فرد، باید منتظر یک استشهادی باشد.»

در این اطلاعیه به مقامات دولتی توصیه شده است تا به جای توسل به خشونت، «زمینه را برای تفاهم فراهم نماید تا از کشتار جلوگیری شود و در غیر این‌صورت، این جنگ خاتمه نمی‌یابد.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,