Saturday, 18 July 2015
31 October 2020

«برای یلدا»

2010 December 21

مطلب‌هایی که در این بخش تارنمای رادیو کوچه منتشر می‌شود یا انتخاب دبیر روز سایت و یا پیشنهاد دوستان رادیو است که می‌تواند از هر گروه یا دسته و یا مرامی باشد. نظر‌های مطرح شده در این بخش الزامن نظر رادیو کوچه نیست. اگر نقد و نظری بر نوشته‌های این بخش دارید می‌توانید برای ما ارسال کنید.

فرزان فرامرزی

منبع: آزادی قلم

نام یلدا را که می‌شنوید یاد چه چیز می‌افتید؟ خیلی قبل‌تر از آن‌که این نام بخواهد، نام زنی در یادها و خاطرات شما باشد، نام مراسمی است که از اجدادمان به ما ارث رسیده است. مراسمی که برای همه ما سرشار است از خاطره.

خاطره شب‌نشینی‌ها، آجیل شب یلدا خوردن‌ها، هندوانه و انار خریدن و از همه مهم‌تر دور هم بودن‌ها. امروز نیز باز شب یلدایی دیگر در راه است. یلدای امسال با سال‌های دیگر متفاوت است.

بسیاری از هم‌وطنان عزیز ما بدون هیچ جرم و گناهی در زندان هستند و آن هنگام که ما در این طرف میله‌ها، در کنار خانواده‌های خودمان هستیم، مادری حسرت دیدن پسرش را دارد. پسری که بعد از شوهر خدابیامرزش، تنها تکیه گاه او شده است. با او که حرف می‌زنم، صدایش می‌لرزد، و من نیز می‌لرزم و با خود می‌گویم، او شب یلدا را در چگونه خواهد گذراند؟ در غم شوهر، یا اندوه جوان زندانیش؟ و من نیز می‌لرزم.

وقتی که در بالای شهر، هندوانه سرخ یلدا را نوش جان می‌کنیم، بیاد بیاوریم، که عده‌ای از هم‌وطنان ما در زندان، اعتصاب غذا کرده‌اند و از آن بدتر، هستند دراین پایین‌ها کودکانی که خیلی وقت است «یلدا» را از یاد برده‌اند.

یلدا را جشن می‌گیریم و خوشحالی می‌کنیم تا آنان‌که این مردم و این سرزمین را ماتم زده می‌خواهند، آنان که طرح‌های آبادانیشان جز ویرانی ثمری نداشته و نخواهد داشت

بهرحال و پس از هزاران سال، یلدا هنوز زنده است و هنوز زندگی می‌بخشد. در سخت‌ترین دوران تاریخ این سرزمین یلدا بوده و یلداهایی دیگر نیز در پیش است. نه یارانه‌های امام زمانی‌ و نه وام‌های صفر درصدی، هیچ کدام از این‌ها به سفرهای ایرانی برکت نداده و نخواهد داد.

این فرهنگ اصیل ایرانی ماست، که به زندگی ما رونق داده است. این جشن‌ها و آیین‌های پدری ماست که ما را زنده نگه داشت و این ایمان ماست که به سفره هایمان برکت داده. ایمان به پیروزی خورشید و نابودی تیرگی و ستم. یلدا آمده است، تا دوباره زایش را به یادمان بیاورد.

یلدا آمده است تا نوید آمدن خورشید را بدهد، خورشیدی که به جبر طبیعت، چه یلدا را جشن بگیریم چه نگیریم، می‌آید، اما یلدا را پاس می‌داریم، تا یادمان باشد که تیرگی شب رفتنی است، که سیاهی ماندگار نیست.

یلدا را جشن می‌گیریم و خوشحالی می‌کنیم تا آنان‌که این مردم و این سرزمین را ماتم زده می‌خواهند، آنان که طرح‌های آبادانیشان جز ویرانی ثمری نداشته و نخواهد داشت، و آنان که سرزمینی را که به زور تقلب ریاست می‌کنند بدانند، ایرانی چه با یارانه چه بی‌یارانه، جشن خواهد گرفت، یلدا را جشن خواهد گرفت و در این شب آرزو خواهد کرد که سیاهی چیره شده بر سرزمینش نیز هرچه زودتر زایل شود.

عمرتان به درازای یلدا باشد…

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , 

۱ Comment