Saturday, 18 July 2015
28 October 2020
منوچهر متکی بیانیه‌ صادر کرد

«این بداخلاقی‌ها را متوقف کنید»

2010 December 24

خبر/رادیو کوچه

منوچهر متکی وزیر سابق امورخارجه ایران روز جمعه در پاسخ به اظهارات محمود احمدی‌نژاد در استانبول با صدور بیانیه‌ای با رد گفته‌های مسوولان عالی دولت، بر بی‌خبر بودن خود از برکناری و مراسم تودیع تاکید کرد.

وی در این بیانیه با تکذیب آن‌چه که در مراسم معارفه مبنی بر آگاهی وی از زمان برکناری و اطلاع از روز برگزاری مراسم تودیع مطرح گردیده و با تاکید بر رعایت صدق در گفتار به ویژه برای مسوولین اعلام کرده است که:«این بد اخلاقی‌ها را متوقف کنید زیرا نه زیبنده نظام اسلامی و سیره رهبران بزرگوار آن است و نه با شان، فرهنگ و ادب ملت عزیز ایران هم‌خوانی دارد. ان‌شاءاله چنین خواهد شد.»

به گزارش خبرگزاری مهر، شرح این بیانیه که از سوی دفتر منوچهر متکی در پاسخ به اظهارات مسوولان ریاست جمهوری، در اختیار رسانه‌ها قرار گرفته به شرح ذیل است:

«به نام خداوند جان و خرد

در پی اقدام غیر اسلامی، خلاف عرف سیاسی و دیپلماتیک و توهین آمیز در نحوه برکناری وزیر امور خارجه، به نظر نمی‌رسید آقایان متوجه علت اصلی سوال و اعتراض آحاد مختلف جامعه در این مورد نشده باشند. صورت مسئله کاملن روشن است؛

1- آیا وزیر امور خارجه قبل از سفر به سنگال در جریان زمان حتی تقریبی برکناری خود قرار گرفت؟ خیر.

2- آیا وزیر امور خارجه از جانشین خود و روز مراسم تودیع(!) آگاه بوده است؟ خیر.

3- آیا رئیس‌جمهوری می‌دانست وزیر امورخارجه در این ماموریت به حداقل دو کشور سفر می‌کند؟ آری.

مقرر بود ماموریت وزیر امور خارجه صبح روز یکشنبه 21/9/1389 آغاز و با ورود به تهران حوالی ظهر روز چهارشنبه 24/9/1389 پایان پذیرد.

وزیر امورخارجه خبر برکناری خود را روز دوشنبه در اثنای ملاقات با مقامات سنگال و از زبان آنان می‌شنود!

لذا بار دیگر ضمن تکذیب آن‌چه که در مراسم معارفه مبنی بر آگاهی این‌جانب از زمان برکناری و مضحک‌تر از آن، اطلاع از روز برگزاری مراسم تودیع مطرح گردید و تاکید بر رعایت صدق در گفتار به ویژه برای مسوولین اعلام می‌دارم:

این بداخلاقی‌ها را متوقف کنید زیرا نه زیبنده نظام اسلامی و سیره رهبران بزرگوار آن است و نه با شان، فرهنگ و ادب ملت عزیز ایران هم‌خوانی دارد. ان شاءاله چنین خواهد شد.

بنده خدا – منوچهر متکی

3/10/1389»

گفتنی است  محمود احمدی‌نژاد در استانبول در پاسخ به خبرنگاران در رابطه با تغییر متکی زمانی که خارج از ایران بوده، عنوان کرده بود که: «جابجایی مدیران در ایران یک امر طبیعی است» و «دفتر وزیر امور خارجه در هواپیما و جاده است، فکر نمی‌کنم این مسئله مشکلی داشته باشد.»

وی هم‌چنین با بیان این‌که پیش از این نیز با متکی درباره این جابه جایی صحبت کرده است بیان نقل قول از جانب وی را یک اشتباه و برداشت نادرست دانسته و تصریح کرده که ایران کشور آزادی است و همه حق اظهار نظر دارند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,