Saturday, 18 July 2015
18 October 2021
به تنی چند از مقامات ایران نوشته شد

«نامه دانش آموزان آموزش‌گاه پلمپ شده وحدت»

2009 October 20

درپی پلمپ آموزشگاه خیریه وحدت در روز شنبه 18 مهرماه در شهرستان کرج‌ ، دانش آموزان و محصلین این آموزشگاه درنامه‌ای به ریاست سازمان آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران که رونوشتی از آن نیز در اختیار تنی چند از مقامات ایران قرارگرفته، اعتراض خود به این اقدام خلاف قانون ابراز و خواستار از سرگیری فعالیت این آموزش‌گاه شدند.

دانش‌آموزان در این نامه با اشاره به عدم تمکن مالی خود و خانواده هایشان و مشکلات تحصیلی می‌نویسند: اکثر ما از وضع مالی خوبی برخوردار نیستیم ، تا آن‌جا‌که از عهده مخارج زندگی برنمی‌آییم و آنچنان در زحمت افتاده‌ایم که حتی هزینه تحصیل ما و خواهر، برادرهایمان نیز بسیار مشکل شده‌است. برای ما و خیلی دیگر از دوستانمان، پیشرفت در درس‌ها و ورود به دانشگاه، آن هم با دست خالی آرزویی بزرگ است ولی با ورود به آموزشگاه خیریه وحدت که بدون هیچ هزینه‌ای عاشقانه ما را در یادگیری دروس دبیرستان یاری می‌دادند، ستاره امیدی در دلمان روشن بود که به دست شما خاموش شده‌است. ما دراین روزهای آغازین سال جدید تحصیلی هدیه ! خود را از مسوولین آموزشی و قضایی شهرمان دریافت کردیم. آرزو می‌کنیم روزی فرزندان و وابستگان آمرین و عاملین پلمپ آموزشگاه خیریه وحدت‌، طعم تلخ فقر وعدم تمکن مالی برای ادامه تحصیل و آموختن علم و دانش را بچشند  و این هدیه !! نیز نصیب آنها شود تا درد  امروز ما را احساس کنید.»

در ادامه این نامه آمده‌است:  «شما مسوولین پاسخ به داد چه کسی داده‌اید که رنج آن راچند دانش‌آموز بی بضاعت و فقیر باید تحمل‌کنند ؟ چه کسی با بستن یک آموزشگاه خیریه به حق و حقوق خود می‌رسد؟ شما بهتر از ما می‌دانید که فراگرفتن علم و دانش فریضه است و بزرگان دین بر آن تاکید کرده‌اند تا جایی که حضرت محمّد (ص) یکی از شرایط آزادی اسرای جنگ را آموختن علم به مسلمین قرار دادند! این آموزشگاه مدت‌هاست که با مجوز قانونی فعالیت می‌نماید، اگر به هر دلیل نگاه شما به ما، نگاه به اسیر هم باشد، آیا برخورد شما با روش پیامبر خدا هم‌خوانی دارد! آیا فکر نکردید که با بستن آموزشگاه، عده‌ای مسلمان ضعیف را به اسارت جهل گرفتار می‌کنید؟ فکر نکردید اگر امثال ما نتوانند به دانشگاه بروند و ادامه تحصیل‌دهند در فردایی نه‌چندان دور به چه مصائبی دچار شده و حتی  به فساد و تباهی کشیده خواهند‌شد؟ آیا می‌توانید در روز قیامت یا در قیامت وجدان خویش خود را بی گناه بدانید؟

دانش آموزان آموزشگاه پلمپ شده خیریه وحدت در ادامه نامه به مسئله درویشی و انتساب کادر آموزشی این موسسه آموزشی به دراویش نعمت‌اللهی اشاره و می‌نویسند: «همه می‌دانند که بستن این آموزش‌گاه تنها بدان دلیل است که موسس و معلمان آموزشگاه از دراویش سلسله نعمت‌اللهی گنابادی هستند و مخالفت با دراویش دلیل بستن آموزشگاه شده‌است.

فعالیت یک مسلمان شیعه در کرج را برخلاف مصالح سازمان آموزش و پرورش می‌دانید و بهره‌مندی خانم آذر فریزی از چشمه ولایت مرتضوی را بر نمی‌تابید و خواستار انحلال آموزشگاه تحت مدیریت ایشان هستید هرچند که موفق به پلمپ آن از طریق گزارش خلاف واقع به دادستان کرج شده‌اید اما ای کاش، نگاه علمای اعلام دین مبین اسلام به حقیقت تصوف و عرفان و ارادت آنان به این مکتب را مرور می‌کردید تا بدانید که آن‌ها هم هرچه دارند از مکتب درویشی است اما در کمال تأسف امروز مشاهده می‌شود که عده‌ای به عنوان مأمور نظام اسلامی !! ، اصل درویشی و گرایش عرفانی پیروان این سلسله را غیرقانونی و  آن را برخلاف مصلحت کشور و جرم می دانند و آنها را از مزایای امت اسلامی محروم می‌دارند و حتی امر خیر آن‌ها را نیز برنمی‌تابند!»

این دانش آموزان هم‌چنین به آزادی مذهب و عقیده در قانون اساسی ایران و موازین بین‌المللی اشاره و اقدام مسوولین آموزشی و قضایی شهر کرج را منافی آن مقررات و تعرض به حقوق قانونی خود می‌دانند و می‌افزایند: «قانون اساسی و موازین شرعی و مقررات جامعه جهانی حق تحصیل را برای ما محترم دانسته و شما امروز متعرض آن شده‌اید. ای‌کاش پرونده آموزش‌گاه وحدت را روی میز نمی‌گذاشتید و چنان اظهارنظری خلاف شرع و قانون نمی نمودید . البته از طرفی هم به شما حق می‌دهیم چون شاید نمی‌توانید مقابل برخی مقاومت کنید و عقل حکم می‌کند که جانب احتیاط را نگه‌دارید اما وجدان شما چگونه حکم می کند؟»

دانش‌آموزان امضاکننده این نامه در پایان ابراز امیدواری کرده و می‌افزایند: «اگر بخواهید ما را از نگرانی نجات دهید و ان شاءالله بر خدا توکل کنید، خدا راهی برای شما قرار می دهد. پس، خویش را بیش ازاین سرگردان مدارید و با درایت و سعه صدر، دستور ادامه فعالیت قانونی آموزشگاه خیریه وحدت راصادرکنید. از شما عاجزانه تقاضا می‌کنیم مشکل ما را درک‌کنید. گرفتن معلم خصوصی و ثبت‌نام در کلاس‌های تقویتی هزینه هنگفتی دارد که در توان ما نیست و تنگ دستی امید و امان از ما گرفته‌است. سردی سرما را در بی آتشی و عطش گرما را دربی آبی تاب آورده‌ایم و اکنون تشنه و محتاج لطف شماییم.»

گفتنی است آموزشگاه علمی خیریه دخترانه وحدت در شهرستان کرج به دلیل وابستگی خانم آذر فریزی، مؤسس آن، به سلسله دراویش نعمت‌اللهی گنابادی و پیروی از مکتب عرفان و تصوف اسلامی، به دستور دادستانی کرج، برخلاف موازین شرعی و قانونی روز شنبه 18 مهرماه پلمپ شد.

سازمان آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران در نامه شماره 110/445/3 مورخ 18 خردادماه 1388 به اداره کل ارزیابی عملکرد و پاسخ‌گویی به شکایات وزارت متبوع، صریحن فعالیت آموزشگاه را به دلیل انتساب موسس آن به دراویش نعمت‌اللهی گنابادی، برخلاف مصالح منطقه و سازمان می‌داند و خواستار انحلال آن می‌شود و اکنون دانش آموزان در این نامه از دادسرای ویژه رسیدگی به جرایم کارکنان دولت خواستار تعقیب قانونی ریاست سازمان آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران براساس فصل دهم قانون مجازات اسلامی به دلیل سلب آزادی‌های مصرح در قانون اساسی از آنها شده‌اند.

«محتوای این مطلب به الزام نظر رادیو کوچه نیست»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: