Saturday, 18 July 2015
25 October 2020
شخصیت سال 2010

«همه‌چیز در یک ارتباط»

2010 December 25

پویا/ واحد ترجمه/ رادیو کوچه

«مارک زوکربرگ» (Mark Zuckerberg) و فیس‌بوک در حال تغییر دادن شیوه‌‌های تعامل و دانسته‌‌های ما از یک‌دیگر هستند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«ویرجینیا ولف» 1924 (Virginia Woolf): «در دسامبر 1910 یا زمانی نزدیک به آن، شخصیت بشر تغییر کرد.»

او داشت کمی اغراق می‌‌کرد. اما ولف متوجه تغییر بنیادینی شده بود که در اوایل قرن بیستم در روابط انسانی رخ داد. تغییراتی در روابط ارباب و خدمت‌کار، زن و شوهر، و والدین و کودکان. او پیش‌‌بینی کرده بود که این تغییرات باعث دگرگونی در همه‌‌ی زمینه‌‌های زندگی می‌‌شوند. از مذهب گرفته تا سیاست و رفتار انسانی. کسانی که فکر می‌‌کنند او اشتباه کرده، بسیار اندک‌‌اند.

یک قرن بعد، مرحله‌‌ی گذار دیگری پیش روی ما قرار گرفته است. شیوه‌‌های ارتباطی، با وارد شدن برخی نهاد‌‌ها به زندگی‌‌ما، درحال تغییر هستند. کم‌رنگ‌‌ شدن اعتماد به صاحبان قدرت و تمرکز زدایی قدرت که به‌طور هم‌زمان در حال رخ دادن است، شاید منجر به بالا رفتن اعتماد نسبت به یکدیگر شود. هویت ما در حال تغییر است و نیازهای ما به حریم خصوصی در حال افزایش. چیزی که شاید زمانی محرمانه تلقی می‌‌شد، اکنون با فشار دادن کلیدی بین میلیارد‌‌ها نفر پخش می‌‌شود.

بیش از هرکس دیگری، «مارک زوکربرگ» با فیسبوک‌‌اش بانی این تغییرات است

بیش از هرکس دیگری، «مارک زوکربرگ» با فیسبوک‌‌اش بانی این تغییرات است. او در سال 1984 متولد شده، سالی که کامپیوترهای «مکینتاش» عرضه شدند. او هم محصول نسل خود است و هم  معمار آن. پای‌گاه شبکه‌‌ی اجتماعی‌‌ای که او ابداع کرد، در حال نزدیک شدن به 600 میلیون کاربر است. تنها در یک روز، بیش از یک میلیارد مطلب در فیسبوک پست می‌‌شود. شبکه‌‌ای برای ارتباط یک دهم ساکنان کره‌ی زمین. فیسبوک سومین کشور پر‌جمعیت دنیا است و مطمئنن بیش از هر دولت دیگری در مورد شهروندانش اطلاعات دارد. زوکربرگ، دانش‌جوی انصرافی هاروارد، رییس تی‌‌شرت پوش این کشور است.

زیست‌شناسان تکاملی می‌‌گویند، که بین اندازه‌‌ی نئوکورتکس‌‌های مغزی و تعداد روابط اجتماعی پستانداران، ارتباط وجود دارد. «رابین دانبر» (Robin Dunbar) دانش‌مند زیست‌‌شناس، معتقد است که انسان به واسطه‌‌ی داشتن بیش‌ترین مقدار نئوکورتکس، قادر است بیش‌ترین روابط اجتماعی را داشته باشد. عددی که دانبر برای روابط اجتماعی پیشنهاد می‌‌دهد 150 است، که اتفاقن تقریبن برابر است با میانگین‌‌ تعداد دوستان هر کاربر در فیسبوک. به واسطه‌‌ی هواپیما، تلفن و رسانه‌‌های اجتماعی، انسان امروزه با افراد بیش‌تری در مقایسه با اجدادش، در ارتباط است. اجدادی که شاید در طول زندگی‌‌شان فقط با 150 نفر برخورد داشتند. حالا، امکان برقرای ارتباط، با سرعت سرسام‌‌آوری در حال افزایش است. به همین دلیل است که زیست‌‌شناس معروف، «ویلسون» (E.O.Wilson) می‌‌گوید: «ما در سرزمینی ناشناخته قرار گرفته‌‌ایم.»

همه‌‌ی شبکه‌‌های اجتماعی ملغمه‌‌ای از خودشیفتگی و کنجکاوی را در خود جای داده‌‌اند. همه‌‌ی ما مخلوطی از این دو را از خود بروز می‌‌دهیم. به همین دلیل است که رسانه‌‌ها هر چه سریع‌تر در حال رشد هستند، و عمق نفوذشان در ذهن از هر فرآیند توسعه‌‌ی اجتماعی دیگری بیش‌تر است. رسانه‌های اجتماعی تا بخش‌‌های تغییر‌ناپذیر، شخصیت انسان رخنه کرده‌‌اند، و در حال تغییر چیزی هستند که روزی تغییر‌ناپذیر پنداشته می‌‌شد.

زوکربرگ نیز مانند دو رقیب دیگر خود برای کسب شخصیت سال 2010، یعنی «جولیان آسانژ» (Jullian Assange) و «تی پارتی» (Tea Party)، برای صاحبان سنتی قدرت، احترامی قایل نیست. در یک نگاه، زوکربرگ و آسانژ دو روی یک سکه هستند. هر دو به افشاگری و شفاف‌‌سازی علاقه‌‌ دارند. آسانژ مجبور است به موسسات بزرگ و دولت‌‌ها حمله کند تا نفوذ و قدرت آن‌ها کم شود، در حالی که زوکربرگ به افراد این امکان را می‌‌دهد تا به‌طور داوطلبانه اطلاعاتی را به اشتراک بگذارند که آن‌ها را قدرت‌‌مند‌تر می‌‌کند. آسانژ دنیا را پر از دشمنان واقعی و خیالی می‌‌بیند، در حالی که زوکربرگ دنیا را پر از کسانی می‌‌بیند که می‌‌توانندبه دوستان او بدل شوند. هر دو برای حریم خصوصی ارزشی قایل نیستند. در مورد آسانژ به این دلیل است که آن را باعث رشد بد نهادی می‌‌داند و در مورد زوکربرگ که آن را فرهنگی منقضی شده و بی‌‌مورد می‌‌شمارد.

زوکربرگ 26 ساله، تنها یک سال از « چارلز لیندبرگ» (Charles Lindbergh) بزرگ‌تر است‌، مرد جوانی که با به کار گرفتن تکنولوژی موفق شد دو قاره را به هم متصل کند و اولین عنوان شخصیت سال را به دست آورد. «ملکه‌‌ی الیزابت» نیز مانند زوکربرگ در سن 26 سالگی توانست عنوان شخصیت سال 1952 را به دست بیاورد. ضمنن ملکه‌‌ی الیزابت بالاخره امسال برای خود صفحه‌‌ای در فیس‌‌ بوک راه‌اندازی کرد. انتخاب شدن به عنوان شخصیت سال هیچ‌‌ وقت افتخار محسوب نشده است. این انتخاب صرفن مشخصه‌‌ای است از توانایی افراد در شکل‌دهی دنیای ما. متصل کردن بیش از نیم میلیارد نفر و ترسیم روابط اجتماعی بین آن‌ها (چیزی که پیش از این کسی آن را انجام نداده بود)، ایجاد روش جدیدی در تبادل اطلاعات که علی‌رغم ترس‌ناک بودن غیرقابل چشم‌‌پوشی است، و نهایتن تغییر روند زندگی‌‌ ما با روش‌‌های نو‌گرایانه و خوش‌‌بینانه، «مارک الیوت زوکربرگ» را شخصیت برگزیده‌‌ی مجله‌‌ی تایم می‌‌کند.

برگرفته از مجله‌‌ی تایم

نوشته‌‌ی «ریچارد استنجل» (Richard Stengel)

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , ,