Saturday, 18 July 2015
24 July 2021
با انتشار بیانیه‌ای

«شورای امنیت حمله انتحاری در ایران را محکوم‌کرد»

2009 October 21

شورای‌ امنیت سازمان ملل‌متحد با انتشار بیانیه‌ای وقوع حمله «تروریستی» در استان سیستان و بلوچستان ایران را محکوم کرده‌است.

پانزده کشور عضو شورای امنیت با صدور بیانیه ای در روز سه‌شنبه بر مجازات عاملان، حامیان و سازمان دهندگان این حمله که مرگ تعداد زیادی از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران و ساکنان محلی را به همراه داشت، تاکیدکردند و از اعضای سازمان ملل‌متحد خواستند با دولت ایران در این زمینه هم‌کاری کنند.

به گزارش بی‌بی‌سی این بیانیه به درخواست محمد خزائی، سفیر ایران در سازمان ملل‌متحد منتشر شد. خزائی، پیش‌تر در نامه‌ای به شورای امنیت نوشته‌بود دولت ایران از این نهاد بین‌المللی توقع‌ دارد حمله انتحاری در سیستان و بلوچستان را به قوی‌ترین شکل ممکن محکوم کند.

لی لونگ مینه، سفیر ویتنام در سازمان ملل‌متحد و رئیس دوره‌ای شورای امنیت در بیانیه‌ای که برای روزنامه نگاران قرائت کرد، حمله انتحاری در پیشین را به قوی‌ترین شکل محکوم کرد.

لی لونگ مینه ضمن ابراز هم‌دردی با قربانیان و بازماندگان آن‌ها، از اعضای سازمان‌ملل‌متحد خواست با دولت ایران برای مجازات عاملان این حمله هم‌کاری کنند.

لی لونگ مینه گفت: «اعضای شورای امنیت بر لزوم مجازات عاملان، سازمان‌دهندگان و حامیان مالی این اقدام تروریستی تاکیددارند. آن ها از همه کشورها می‌خواهند بر اساس تعهدات خود به حقوق بین‌المللی و قطعنامه‌های شورای امنیت به صورت فعالانه با مقام های ایرانی هم‌کاری کنند.»

بیانیه شورای امنیت هم‌چنین بر اهمیت مبارزه اعضای سازمان ملل متحد با انواع تروریسم و تهدیدهای آن برای صلح جهانی تاکید کرده‌است.

پیش از این، بان کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل‌متحد نیز حمله انتحاری در سیستان و بلوچستان را محکوم کرده‌بود.

نزدیک به 60 ‌تن در حمله انتحاری در یک نمایشگاه‌محلی در منطقه پیشین در شهرستان سرباز سیستان و بلوچستان که در نزدیکی مرز پاکستان قراردارند، کشته شدند.

تعدادی از فرماندهان ارشد سپاه‌پاسداران از جمله نورعلی شوشتری، جانشین فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران در این حمله جان خود را از دست‌دادند.

گروه جندالله مسوولیت این حمله را عهده دار شده‌است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,