Saturday, 18 July 2015
05 August 2021
به خاطر فعالیت‌های حقوقی

«اهدای لاله حقوق‌بشر هلند به شادی صدر»

2009 October 21

جایزه «لاله حقوق بشر» هلند به «شادی صدر»، وکیل و فعال حقوق زنان در ایران،تعلق گرفت.

شادی صدر در مراسم اهدای جایزه لخ والسا در لهستان

شادی صدر در مراسم اهدای جایزه لخ والسا در لهستان

۱۱۶ نفر از ۶۳ کشور، نامزد دریافت این جایزه بودند که وزارت خارجه هلند، شادی صدر فعال حقوق زنان را شایسته دریافت آن دانسته‌است.

به گزارش زمانه، براساس آن‌‌چه که در اطلاعیه سازمان‌‌دهندگان این جایزه آمده‌است، شادی‌صدر به‌خاطر فعالیت‌های حقوقی، انتشار مقالات انتقادی در سایت‌های مختلف و هم‌چنین کمپین مبارزه با سنگ‌سار و فعالیت در انجمن «راهی»، برنده نهایی این جایزه معرفی شده‌است.

ماکسیم فرهاخن، وزیرخارجه هلند ۲۰روز اکتبر با اعلام نام شادی صدر به عنوان برنده سال ۲۰۰۹ «لاله حقوق بشر» اعلام‌کرد که وی به خاطر مبارزات «شجاعانه» خود در دفاع از حقوق شهروندان، این جایزه را از سوی دولت هلند دریافت می‌کند.

فعالیت در زمینه حقوق‌بشر و شرایط سیاسی کشور محل زندگی نامزد‌ها از جمله معیار‌ها برای اهدای این جایزه به نامزد نهایی است.

در عین‌حال، این جایزه در صورتی به نامزد نهایی اهدا می‌شود که موجب به‌خطر افتادن امنیت جانی و کاری وی در محل زندگی‌اش نشود.

شادی صدر دومین فردی است که موفق به دریافت این جایزه می‌شود. سال گذشته، «ژوستین ماسیکا» فعال حقوق زنان از کنگو، برنده اولین جایزه «لاله حقوق بشر» شده‌بود.

مراسم اهدای این جایزه که شامل «لاله حقوق بشر» و ۱۰ هزار یورو وجه نقد برای برنده و امکان دریافت سوبسیدی به مبلغ ۱۰۰ هزار یورو برای ارایه پروژه‌ای درحوزه فعالیت‌های برنده سال است، روز نهم نوامبر در لاهه برگزار می‌شود.

شادی صدر پیش از این نیز به همراه دو فعال حقوق بشر (رویا و لادن برومند) برنده جایزه لخ والسا در سال ۲۰۰۹ شده‌بود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: