Saturday, 18 July 2015
21 October 2021
در نخستین دوره از اهدای این جایزه

«محمد خاتمی و شایگان برنده جایزه گفت‌‌و گوی جهانی»

2009 October 21

جایزه بنیاد«گفت‌و گوی جهانی» در سال 2009 به سیدمحمد خاتمی، رئیس جمهوری پیشین ایران و داریوش شایگان، نویسنده و متفکر ایرانی رسید.

این بنیاد در سال 2009 تاسیس‌شده و اولین دوره از کنفرانس‌ها و جوایز خود را در ژانویه 2010 برگزار می‌کند.

20091021-cul-jayezeh-khatami

به گزارش ایلنا این جایزه درباره تحقیقات بیناد فرهنگى و هم‌کارى و ارتباط های فرهنگی در جهان امروز است و بر اهمیت تحقیقات میان فرهنگى در جامعه مدرن و ارزش مطالعات انجام‌شده تاکیددارد و به محققان،‌ روزنامه‌نگاران و سازمان‌هاى مستقل در سراسر جهان که مسوولیت این گفت‌و گو را برعهده دارند تعلق می‌گیرد.

دو هفته پیش از میان نامزدهایی که برای دریافت این جایزه معرفی شده‌بودند، داریوش شایگان و سید محمدخاتمی را به عنوان برگزیده معرفی و طی نامه‌ای اعلام کردند.

در پایگاه اطلاع‌رسانی جایزه گفت‌و گوى جهانى آمده‌است که از برندگان جایزه (شایگان و خاتمی) برای شرکت در مراسمی که ژانویه در دانشگاه آرهوس کپنهاگ برپا می‌شود، دعوت شده‌است.

این جایزه از سال 2009 تا 2017 هر دو سال یک‌بار به محققان،‌ روزنامه‌نگاران و سازمان‌هاى مستقل در سراسر جهان که در زمینه گفت‌و گوهای میان فرهنگی فعالیت دارند، اهدا خواهدشد.

سیدمحمد خاتمی رئیس‌جمهوری پیشین ایران، مبدع طرحی به نام «گفت‌و گوی تمدن‌ها» است که براین اساس سازمان ملل متحد سال ۲۰۰۱ میلادی را سال گفت و گوی تمدن‌ها نام‌گذاری کرد.

داریوش شایگان نیز فیلسوف معاصر ایرانی است که صاحب آثاری در زمینه فلسفه‌تطبیقی به زبان فرانسه است.

«آسیا در برابر غرب»، «هویت چهل تکه» و «افسون‌زدگی‌ جدید» از مهم‌ترین آثار این فیلسوف به شمار می‌آید.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: