Saturday, 18 July 2015
24 October 2020
افغانستان تصاویر مرگ پناه‌جویان را بررسی می‌کند،

«بی‌اهمیتی نیروی پلیس مرزی ایران به پناه‌جویان افغان»

2011 January 02

خبر / رادیو کوچه

شام‌گاه جمعه، یک شبکه تلویزیونی خصوصی در افغانستان تصاویری را پخش کرد که اجساد شماری از پناه‌جویان افغان را در مرز میان افغانستان و ایران به تصویر کشیده است.

شبکه تلویزیونی طلوع نیوز، این تصاویر را جمعه شب پخش کرد، اما تاریخ دقیق وقوع این حادثه مشخص نکرد.

در این تصاویر جسدهای شماری از پناه‌جویان افغان در مرز ایران در نزدیک جاده‌ای آسفالت شده افتاده‌اند و خودرو گشت نیروهای پلیس مرزی ایران و سربازان ایرانی در نزدیک این اجساد ایستاده‌اند و به اجساد و یکی دو نفر زخمی افغان نگاه می‌کنند.

در این تصاویر، افغان‌های زخمی در حال تکان خوردن هستند، اما به‌ظاهر ایرانی‌های حاضر در صحنه به این زخمی‌ها توجهی ندارند.

این در حالی است که مقام‌های سفارت جمهوری اسلامی در افغانستان این تصاویر را «ساختگی» دانسته و وقوع روی‌دادی در داخل ایران که در آن پناه‌جویان افغان کشته و زخمی شده باشند را تکذیب کرده‌اند.

محمد دهقانی، مسوول مطبوعاتی سفارت جمهوری اسلامی در کابل گفته است: «این تصاویر و این خبرها چرا همیشه از تلویزیون طلوع پخش می‌شوند؟ چنین چیزهایی را خود ما نشنیده‌ایم.»

او در ادامه افزود: «متاسفانه از تلویزیون طلوع همیشه خبرهای منفی پخش می‌شود که معمولن برای ما خیلی عجیب است. ما این موضوع را اصلن نشنیده‌ایم، چنین چیزی را رد و تکذیب می‌کنیم.»

از سویی دیگر مقام‌های وزارت خارجه افغانستان اعلام کردند که در حال تحقیق در باره صحت و سقم این نوار هستند.

این نخستین بار نیست که از وقوع چنین روی‌دادهایی در مرز میان افغانستان و ایران گزارش می‌شود.

وزیر دادگستری افغانستان اخیرن در نشستی خبری در کابل گفت که در حدود پنج هزار پناه‌جوی افغان در ایران زندانی هستند که ۶۰ در صد آنان به قاچاق مواد مخدر متهم شده‌اند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,