Saturday, 18 July 2015
21 October 2021
سازمان ملل:

«مصرف نیمی از مواد‌مخدرجهان درایران، روسیه واروپا»

2009 October 22

براساس اعلام سازمان ملل‌‌متحد طی سال ۲۰۰۸، چهارده تن هرویین و چهارصد و پنجاه‌تن تریاک تولید‌شده در افغانستان در ایران به مصرف رسیده‌است که این کشور را به همراه روسیه در صدر فهرست بزرگ‌ترین مصرف‌کنندگان مواد‌مخدر در جهان قرار داده‌است.

به گزارش رادیوفردا، دفتر مقابله با مواد‌مخدر و جرم سازمان ملل‌متحد در گزارش روز چهارشنبه خود تصریح کرده‌است:‌«این امر ایران را به یکی از کشورهایی که با جدی‌ترین مشکل اعتیاد در جهان رو به‌رو هستند بدل کرده‌است، این درحالی است که تزریق موادمخدر در آسیای مرکزی باعث همه‌گیر شدن بیماری ایدز شده است.»

سازمان ملل‌متحد در این گزارش خود بااشاره به بازار ۶۵میلیارددلاری موادمخدر تولیده شده در افغانستان تصریح کرده‌است: « ۱۵میلیون‌نفر در جهان به موادمخدر معتاد هستند و نیمی از موادمخدر جهان در ایران، روسیه و اروپا مصرف می‌شود.»

20091022-news-mokhaderunreport-

طبق این گزارش، ۱۹درصد از مواد‌مخدر جهان در اروپا مصرف می‌شود. در ایران و روسیه هر کدام ‌1۵ درصد، چین 1۲ درصد، هند ۷ درصد، و پاکستان، آفریقا و آمریکا هرکدام شش درصد از مواد مخدر جهان به مصرف می‌رسد.

دفتر مقابله با موادمخدر و جرم سازمان ملل متحد در گزارش تازه خود اعلام کرده‌است:« ۹۲ درصد تریاک جهان در افغانستان تولید می‌شود و سالانه معادل سه هزار و ۵۰۰ تن از این مواد به خارج از افغانستان فرستاده می‌شود.»

طبق این گزارش، دو سوم این موادمخدر قبل از خارج‌شدن از کشورهای آسیای میانه به هرویین تبدیل می‌شود و بقیه به صورت تریاک در بازار مصرف می‌شود.

گزارش سازمان‌ملل تصریح می‌کند که کم‌تر از دو درصد از هروئین و تریاک تولیدشده‌، قبل از خارج‌شدن از افغانستان از سوی نیروهای انتظامی توقیف می‌شود.

برپایه این گزارش، ۴۰ درصد هرویین تولیدشده از طریق پاکستان، ۳۰ درصد از طریق ایران و ۲۵ درصد از طریق کشورهای آسیانه میانه از افغانستان خارج می‌شود.

آنتونیو ماریو کاستا، مدیراجرایی دفتر مقابله با موادمخدر و جرم سازمان ملل متحد، در این زمینه می‌گوید: «مرز افغانستان و پاکستان به بزرگ‌ترین منطقه آزاد تجاری برای مبادله موادمخدر بدل شده است که علاوه بر این مواد؛ سلاح، تجهیزات بمب‌سازی، پول مواد‌مخدر، حتی آدم و مهاجر غیرقانونی در این منطقه رد و بدل می‌شود.»

«آنتونیو ماریو کاستا» هم‌چنین هشدار داده‌است که «موج» مواد‌مخدر و تروریسم به سمت آسیای میانه در حرکت است.

دفتر مقابله با مواد‌مخدر و جرم سازمان ملل متحد می‌گوید: «فقط ۲۰ درصد از مواد مخدر خارج شده از افغانستان پیش از رسیدن به دست مصرف کنندگان توقیف می‌شود.»

این گزارش هم‌چنین تصریح می‌کند: «بهای هرویین صادرشده از افغانستان با عبور از هر مرزی افزایش می یابد. این مواد در کابل هر گرم سه دلار به فروش می‌رسد این درحالی است که این میزان در خیابان های لندن، میلان و مسکو به قیمت ۱۰۰ دلار فروخته می‌شود.

سازمان ملل‌متحد با هشدار درباره تجارت موادمخدر در افغانستان، می‌گوید که تجارت موادمخدر افغانستان تامین کننده منابع مالی گروه های شورشی است.

این گزارش تصریح می‌کند:« بین سال‌های  ۲۰۰۵ تا  ۲۰۰۸ گروه طالبان از مالیات و تجارت کشت مواد‌مخدر سالانه ۱۶۰ میلیون دلار درآمد داشته‌است. این درحالی است که طالبان و القاعده بازار یک میلیارد دلاری پاکستان را نیز بین خود تقسیم کرده‌اند.

دولت طالبان در افغانستان در سال ۲۰۰۱ بعد از حمله نیروهای آمریکا به این کشور سقوط کرد و نیروهای این گروه در مناطق مرزی افغانستان و پاکستان حضور دارند.

آنتونیو ماریو کاستا در این زمینه می‌گوید: «دخالت طالبان در مسئله مواد مخدر این اجازه را به آنها می دهد که هزینه ماشین جنگی خود را از این طریق تامین کنند.»

طبق این گزارش بیشتر ۶۵ میلیارد دلار فروش سالانه تریاک و هرویین خارج از افغانستان به جیب مجرمان می‌رود.

دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد می‌گوید: «از ۱۵ میلیون و ۴۰۰ هزار مصرف‌کننده مواد مخدر ۱۱ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر هرویین و مابقی تریاک مصرف می‌کنند.»

طبق این گزارش، نیمی از هرویین جهان در اروپا و روسیه به مصرف می‌رسد و ۴۲ درصد از مصرف‌کنندگان تریاک در ایران به سر می‌برند.

هرویین و تریاک سالانه باعث مرگ ۱۰۰هزار‌نفر در جهان می‌شود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: ,