Saturday, 18 July 2015
21 October 2020
پس‌نشینی تند

«خود‌زنی یا نمایش قدرت»

2011 January 04

اکبر ترشیزاد/ رادیوکوچه

رهبران جمهوری ‌اسلامی در ادامه‌ی حکومت خود گزینه‌های گوناگونی را در پیش روی خود دارند. یکی از آن‌ها برگزاری انتخابات مجلس، شوراها و ریاست جمهوری با حضور نیروهای اصلاح‌طلب است. واقعیت آن است که پس از پیشامدهای یک‌سال و نیم اخیر می‌توان به جرات گفت که انتخابات دوره‌ی دهم ریاست جمهوری آخرین باری بود که مخالفان جمهوری ‌‌اسلامی و در واقع اکثریت مردم جامعه در آن شرکت کردند. با وجود آگاهی حاکمان از این موضوع باز هم آنان جرات اجازه‌ی حضور اصلاح‌طلبان در انتخابات را نخواهند داد، زیرا اگر به احتمال ضعیف تعدادی از معترضان در آن شرکت کرده و برخی از کاندیداهای مخالف رای بیاورند، جمهوری ‌اسلامی دیگر توان پرداخت هزینه‌ی تقلبی دیگر را در خود نمی‌بیند. پس به‌تر این ‌است که شرایطی را فراهم بیاورد تا نتیجه مطلوب ساده‌تر به دست آید و آن عدم اجازه‌ی ورود نیروهای مخالف به گردونه‌ی انتخابات صوری است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

دولت و شخص «محمود احمدی‌نژاد» شرایط بحرانی را برای کشور پیش آورده‌ است، که مطلوب هیچ کس و از همه مهم‌تر خود اصول‌گرایان هم نیست. اما مسئله این است که با توجه به میزان هزینه‌هایی که «آیت‌اله خامنه‌ای» و جناح راست برای به قدرت رساندن و حمایت و پشتیبانی از شخص «احمدی‌نژاد» کرده‌اند، قادر به برکناری او نیستند. پس هر‌طور که هست او را تا انتهای دوره‌ی ریاست جمهوری‌اش تحمل خواهند کرد. با تمام دشواری‌ها و مشکلات موجود در کشور، موضوعی که در روزهای اخیر زمزمه‌ی آن در میان اصول‌گرایان، اصلاح‌طلبان و دیگر نیروهای اپوزیسیون داخل و خارج از کشور پیچیده است، بحث دستگیری رهبران «جنبش‌سبز» است.

دولت و شخص «محمود احمدی‌نژاد» شرایط بحرانی را برای کشور پیش آورده‌ است، که مطلوب هیچ کس و از همه مهم‌تر خود اصول‌گرایان هم نیست

در ابتدا باید پرسید که چرا در چنین مقطعی این بحث به شدت در میان جناح حاکم سر گرفته است. این حرکت حاکمیت می‌تواند علت‌های متفاوتی داشته باشد. نخست آن‌که حاکمیت که در سال‌روز به قول خودشان حماسه «نهم‌دی»، از بسیج و جمع کردن نیروهای حامی خود حتا به وسیله حمایت‌های شدید مالی ناتوان بوده و نتوانست یک تظاهرات حتا در ابعاد کوچک در حمایت از رهبری و ولایت فقیه و محکومیت جنبش آزادی‌خواهانه‌ی سبز برگزار کند، چرا چنین موضوعی را مطرح می‌کند و در جامعه و رسانه‌ها به آن دامن می‌زند؟

در پی برخورد شدید و بی‌رحمانه‌ با حضور خیابانی مردم و هزینه‌های بالای انسانی آن، می‌شود گفت، که این نوع از اعتراضات از گزینه‌های مردم و مخالفان حداقل در مقطع کنونی حذف شده است. جمهوری‌ اسلامی که گمان می‌کرد، بدین‌وسیله توانسته است که جنبش را به‌طور کامل سرکوب کند، ترجیح داد تا با عدم دستگیری «میرحسین‌ موسوی» و «مهدی‌ کروبی» این شریط آرام را که به نفع خود می‌دید، بر هم نزند. موضوع دیگر این است که حاکمیت نیز بالاخره پس از یک سال‌و‌نیم بگیر و ببند و دستگیری‌هایی که از عمده‌ترین مخالفان تا دانشجویان و مردم عادی را شامل می‌شد، انجام داد، کم کم به این حقیقت پی برده است، که جنبش سبز حرکتی است که به شکل کلاسیک «سر» ندارد و در این میان رهبران در واقع نقش کاریزماتیکی ندارند و در بسیاری از موارد با اعتراض مردم مواضع و سخنان خود را در جهت خواسته‌های آنان تغییر می‌دهند.

تغییر روش مبارزاتی مردم از کف خیابان‌ها به دنیای مجازی و اطلاع‌رسانی، تشکیل کمپین‌های حقوق بشری و آگاهی‌رسانی به افکار عمومی جهان، درباره اتفاقات ایران و موفقیت آن‌ها در بالابردن هزینه‌های حکومت، در برخوردهایش با زندانیان سیاسی و غیر‌سیاسی و عدم توانایی جمهوری‌ اسلامی برای اجرای بی دردسر احکام اعدام، که در بسیاری از موارد به تغییر و یا تعویق حکم منجر شد، از یک سو و بیانیه‌های مداوم رهبران جنبش از سوی دیگر، نوعی احساس ضعف را در حکومت به وجود آورده است، که حامیان آن را در روزهای اخیر به بزرگ‌ترین منتقدانش تبدیل کرده است. آنانی که با اصرار دستگیری سران جنبش را از قوه قضاییه می‌خواهند، به درستی پی به ضعف و ناتوانی حاکمیت در برخورد با حرکت آزادی خواهانه‌ی مردم برده‌اند و گمان می‌کنند، شاید با دستگیری و مجازات آن‌ها برای حکومت ولایت فقیه، حداقل در میان مدافعانش اعاده‌ی حیثیتی خواهد شد. این است که حاکمان را در یک دو راهی سخت قرار داده است و سبب شده است که هر روز یک کدام از مسوولان قضایی و حکومتی حرف، نظر و موضعی را درباره‌ی دستگیری «عوامل فتنه» اتخاذ کنند که بعضن به‌طور کامل با دیگری متفاوت است.

حال باید به انتظار نشست و دید، که انتخاب حاکمان جمهوری‌ اسلامی چیست و از سوی دیگر پی‌آمدها و واکنش‌های احتمالی مردم، نیروها و جریانات سیاسی و افکار عمومی جهان نیز چه خواهد بود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , , , , ,