Saturday, 18 July 2015
30 October 2020
اتحادیه اروپا:

«بازدید از مراکز اتمی ایران برعهده آژانس است»

2011 January 06

خبر / رادیو کوچه

روز چهارشنبه، اتحادیه اروپا در واکنش به دعوت اتمی تازه جمهوری اسلامی، تاکید کرده که بازدید از مراکز هسته‌ای ایران وظیفه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است.

این در حالی است که مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی نمایندگان شماری از کشورهای عضو آژانس را برای بازدید از تاسیسات هسته‌ای خود به این کشور دعوت کرده است.

یک سخن‌گوی کاترین اشتون، نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجه و سیاست امنیتی، روز چهارشنبه در بروکسل به خبرنگاران گفت که این اتحادیه هنوز به ایران پاسخ نداده است.

وی در ادامه افزود: «آن‌چه می‌خواهیم تاکید کنیم این است که روندی وجود دارد و این آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است که باید تاسیسات اتمی ایران را بازدید کند.»

ایالات متحده هم‌چنین روز سه‌شنبه، دعوت ایران را یک ترفند توصیف کرد. اما سخن‌گوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی این اقدام را بیان‌گر حسن نیت و هم‌کاری این کشور با آژانس اتمی اعلام کرده است.

به گزارش رویترز و به نقل از دیپلمات‌های غربی که خواسته‌اند ناشناس باقی بمانند گزارش داده است که کشورهای غربی در تلاش‌ هستند چین و روسیه را به رد دعوت ایران ترغیب کنند.

لازم به اشاره است فیلیپ کراولی، سخن‌گوی وزارت امور خارجه آمریکا، سه‌شنبه اظهار داشت که کشورش دعوت‌نامه‌ای از سوی تهران دریافت نکرده و در چنین بازدیدی شرکت نخواهد کرد.

بیشتر بخوانید:

«بازدید از مراکز اتمی ایران، ترفند است»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,