Saturday, 18 July 2015
29 October 2020
ارزیابی‌های پس از سقوط،

«چرا در پرواز دو مکانیک حضور داشته است»

2011 January 11

اردوان روزبه / رادیو کوچه

ardavan@koochehmail.com

در حالی‌که از حادثه سقوط هواپیمای مسیر تهران-ارومیه –روز یک‌شنبه بیستم دی‌ماه- نزدیک به بیست ساعت می‌گذرد، جعبه سیاه هواپیما پیدا شده و آمار‌ها می‌گوید که وضعیت یک‌صد و چهار سرنشین روشن شده است. البته مسوولان می‌گویند از وضعیت یک نفر بی‌اطلاع هستند و باز خوش‌بینانه مانند دقایق اول حادثه که اعلام شد «الحمداله تعداد کشته‌شده‌گان کم بوده است» اظهار می‌شود «احتمالن آن یک نفر حالش خوب بوده و از هواپیما بی‌خبر پیاده شده و رفته پی‌کارش.»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

اما این حادثه که آقای وزیر راه و ترابری بخشی از آن را به گردن مردمی می‌اندازد که اصرار به پرواز دارند و باعث بروز این گونه موارد می‌شود، باعث شد که چند کارشناس مستقل نیز از بعد حادثه و انتشار برخی عکس‌ها با کوچه در تماس باشند و نظرهایی را در این زمینه ارایه کنند.

کادر پرواز بویینگ 727 تهران-ارومیه

این کارشناسان که مایل نبودند نامی از آن‌ها برده شود اشاره کرده‌اند که بر خلاف اظهارات آقای مجیدی معاون وزارت راه که گفته بوده است، این هواپیما به تازگی به اصطلاح «اورحال» شده بود، ذکر می‌کنند که به دلیل عدم وجود قطعات نو و هم‌چنین لوازم و دست‌گاه‌های تست مدرن و امروزی که به دلیل تحریم‌های ایران سال‌ها است وارد بخش پشتیبانی و فنی صنعت هوایی ایران نشده، نمی‌توان باور داشت که این بررسی فنی به معنای این است که هواپیما به طور کامل از سلامت برخوردار است.

گواه این مدعا این است که دو تن از سرنشیان پرواز اظهار داشته‌اند که هواپیما پیش از سقوط برق‌های داخلش قطع شده است و این نشان دهنده نقص فنی جدی در هواپیما است. از سویی دیگر نکته مهم‌تر آن است که به نظر کارشناسان این فن، به طور اصولی در پرواز‌های هواپیما‌های مدل قدیمی در کابین و یا همان «کاکپیت» خلبان، کمک‌خلبان و یک مهندس پرواز حضور دارند که در کاکپیت‌های مدرن مهندس پرواز نیز جای خود را به سیستم‌های مدرن ناوبری داده است.

اما بنابر اعلام خود سایت هواپیمایی «ایران‌ایر» در بین کشته‌شده‌گان به نام‌های «محمد‌حسین رحیمی» و «کامران امیری» مکانیک‌های پرواز بر می‌خوریم که در پرواز حضور داشته‌اند. بنابر اظهار این کارشناسان به طور اصولی مکانیک پرواز جزو تیم پروازی نیست و در سال‌های پس‌از انقلاب وقتی هواپیمایی با احتمال نقص فنی پرواز می‌‌کند یک تیم مکانیک پرواز آن را مشایعت می‌کنند تا در مقصد اگر با مشکلی برخورد کرد مجدد مورد بررسی قرار بگیرد. لذا حضور این دو مرحوم در پرواز می‌تواند نشانه آن باشد که این هواپیما با احتمال نقص فنی از زمین بلند شده است.

کارشناسان می‌گویند که علی‌رغم این که بر اساس قوانین پروازی یک هواپیما با کم‌ترین احتمال نقص نیز حق پرواز ندارد، اما در ایران به دلیل وجود تحریم‌ها و شاید به قول آقای وزیر «اصرار مردم که می‌خواهند به کار و زندگی‌شان برسند» این خط قرمز کمی عقب‌تر کشیده شده است.

مردم فشار می‌آورند که پرواز می‌کنیم. ما اطلاعات را می‌دهیم، شرایط نامساعد جوی را توصیف می‌کنیم، اما مردم درخواست و اصرار دارند پروازها انجام شود و کوتاه نمی‌آیند

اما آقای مجیدی معاون وزارت راه‌و‌ترابری معتقد بوده است که این هواپیمای سی‌و‌هفت ساله «براساس آخرین تغییرات دوره‌ای 659 ساعت زمان پرواز داشته و زمان اورحال بعدی آن شش سال بعد بوده است.»

به هر روی پرواز ساعت شش و سی دقیقه تهران به ارومیه در شرایطی تهران را ترک می‌کند که دو پرواز قبل از آن باطل شده است.

آقای وزیر به نقل از ایسنا، دلیل اجرای پرواز را این‌گونه توضیح می‌دهد: «‌مردم فشار می‌آورند که پرواز می‌کنیم. ما اطلاعات را می‌دهیم، شرایط نامساعد جوی را توصیف می‌کنیم، اما مردم درخواست و اصرار دارند پروازها انجام شود و کوتاه نمی‌آیند. هم اکنون هم دوباره مسافران می‌خواهند یک فروند ایرباس را با فشار از فرودگاه مهر‌آباد به مقصد ارومیه پرواز دهند. در حالی که می‌گویم من از آن‌جا می‌آیم و هوا مساعد نیست، اما مسافران بازهم درخواست پرواز دارند و کوتاه نمی‌آیند.» البته آقای بهبهانی معتقد است چیزی که در حادثه به‌هیچ وجه مطرح نیست، بحث مدیریتی است.

تعریف مدیریت از نگاه آقای وزیر به نظر می‌آید به طور کامل تعریفی متفاوت است. اما کارشناسان به کوچه اظهار می‌کنند که این هواپیما بی‌شک فرود اضطراری نکرده است، چرا که نوک هواپیما ضربه خورده و معمول در فرود اضطراری هواپیما با زاویه فرود به زمین نزدیک می‌شود. از سویی یک کارشناس دیگر در این زمینه به کوچه اشاره می‌کند که پس از تحریم‌های سوختی، یکی از مهم‌ترین مسایل که هواپیما‌ها باید میزان سوخت استاندارد را با خود داشته باشند مورد توجه قرار نمی‌گیرد. بر اساس استاندارد‌های موجود یک هواپیما برای پرواز در مسیری یک ساعته باید سوختی معادل دو و نیم برابر پرواز داشته باشد. اگر به عکس‌ها و گزارش‌ها توجه شود، این هواپیما به هیچ وجه شعله ور نشده و این نشان می‌دهد که هواپیما در زمان برخورد به زمین بدون سوخت بوده است. شاید یکی از دلایلی که هواپیما در بعد اعلام عدم امکان فرود با حادثه مواجه شده است، نیز این باشد.

تنها بازمانده از کادر پرواز بویینگ 727 تهران-ارومیه

این هواپیما بی‌شک در زمان تصادف با زمین اگر حتا مقداری سوخت می‌داشت شعله‌ور می‌شد.

آقای بهبهانی باید روز یک‌شنبه در مجلس برای پاسخ‌گویی حاضر شود، اما به نظر کارشناسان آقای بهبهانی بخشی از بدنه یک بی‌تفاوتی به سلامت و امنیت مردم است. وجود تحریم‌ها به دلیل سیاست‌های غلط چند‌ساله و عدم احساس مسوولیت در برابر مردم ناشی از یک سیاست کلان در کشور محسوب می‌شود. آیا باز هم سیاست غلط خارجی و داخلی و عدم توجه به جان مردم به گردن نقص انسانی خلبان خواهد افتاد؟

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,