Saturday, 18 July 2015
24 October 2020
بیست‌و‌یکم دی- یازدهم ژانویه

«تقویم‌ تاریخ بیست‌و‌یکم دی»

2011 January 11

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

2008 میلادی- «سر ادموند هیلاری» (Sir Edmund Percival Hillary) کوه‌نورد و کاشف نیوزلندی درگذشت. او و تنزینگ نورگی (نپال) نخستین انسان‌هایی بودند که به قله اورست صعود کردند.

1336 خورشیدی- پس از ده ماه و 17 روز تعقیب و زد و خورد در چنین روزی «دادشاه» بلوچ که سردبیر وقت روزنامه اطلاعات او را «دادشاه یاغی» می‌نوشت کشته شد. «دادشاه» یا «میر دادشاه»، یک زمین‌دار و کشاورز روستایی بلوچ، ساکن در منطقه‌ی کوهستانی (سفید کوه) واقع در مرکز بلوچستان بود، که در اوایل دهه ۵۰ میلادی (اواسط دهه سی خورشیدی)، علیه دولت مرکزی ایران، سر به طغیان گذاشت. وی که برخی او را دادشاه سفیدکوهی، و از منطقه سفیدکوه واقع در مکران بلوچستان دانسته‌اند، از اعضای قبیله شیرانی محسوب می‌شد و برخی علت طغیان او را، تعدی و ستمی دانسته‌اند که از جانب خوانین محلی به وی و خاندان و قبیله‌اش روا داشته شده بود و بدین دلیل معتقدند که همین موضوع، در کنار حمایت حکومت پهلوی از خوانین محلی، به طغیان وی، سمت و سوی ضد رژیمی داده ‌است.

ماجرا از چهارم فروردین 1336 شروع شده بود. در این روز دادشاه و برادرش محمد با چند تن دیگر در نیمه راه چاه بهار ـ ایرانشهر و در پیچ و خم‌های تنگ سرخ (سرخه) واقع در منطقه کوهستانی «الاشار ـ سپید کوه» راه را برخودرو رییس منطقه‌ای کرمان «اصل چهار ترومن» بستند که با هم‌راهانش از ایرانشهر ره‌سپار چابهار بود. در این ماجرا، کارول (کرول) رییس 37 ساله اصل چهار ترومن، ویلسون 35 ساله هم‌کار او، هم‌چنین مترجم و راننده ایرانی این گروه کشته شدند.

1842 میلادی- «ویلیام جیمز» (William James)، فیلسوف و روان‌شناس آمریکایى در این روز در نیویورک به دنیا آمد. بنیان‌گذار مکتب پراگماتیسم است. وی در زمینه روان‌شناسی و فلسفه مطالعات عمیقی داشته و به عنوان پزشک نیز به فعالیت مشغول بوده است.

تحصیلات رسمی ویلیام جیمز به‌طور منظم صورت نگرفت. دانش‌اندوزی واقعی او در محیط خانواده آغاز شد. زیرا دوستان هوش‌مند و فاضل پدرش غالبن به خانه آنان می‌آمدند و درباره موضوع‌های گوناگونی بحث و گفت‌وگو می‌کردند. ویلیام جیمز در مدارس سوییس، آلمان، فرانسه و انگلستان تحصیل کرد و علاقه خاصی به علوم طبیعی و نقاشی در او بیدار شد. وارد دانش‌کده «علوم لارنس» در هاروارد شد. اما در سال ۱۸۶۴ تغییر رشته داد و به دانش‌کده پزشکی رفت.

از نقطه نظر جیمز، نجات و رستگاری انسان متکی به اراده خود اوست. جهان سراسر خوب نیست ولی اگر ما اراده کنیم می‏توانیم آن را به‌تر سازیم. در همین سال‏ها، جیمز به نگارش کتاب اصول روان‏شناسی پرداخت که نشان دهنده عطف توجه جیمز از علم به فلسفه است. روان‏شناسی او، پیش از آن‌که مطالعه نمودهای ذهن باشد، مطالعه انسان‏های زنده است. از کتاب‏های معتبر جیمز، اراده باور کردن، انواع تجارب دینی، فلسفه اصالت عمل و معنای حقیقت را می‏توان نام برد.

1775 میلادی- «یملیان پوگاچف» (Yemelyan Pugachov)، افسر ارتش روسیه در نیمه دوم قرن هجدهم بود. در جریان یک ماموریت، با مشاهده وضعیت بد زندگانی کشاورزانی که با اراضی زراعی خرید و فروش می‌شدند (سرف‌ها)، ارتش را ترک و به حمایت از آنان دست به قیام زد. او در اندک مدتی هواداران فراوان به‌دست آورد و بسیاری از دژهای نظامی منطقه «ولگا» و «دن» را تصرف کرد. نزدیک بود قیام او سراسری شود که تزار برای سر او ۲۸هزار روبل طلا جایزه تعیین کرد. این پول سبب شد که اطرافیانش به او خیانت کرده‌، او را در خواب دستگیر کنند و به عوامل تزار تحویل دهند. که سرانجام در این روز در مسکو اعدام شد. در بعضی تاریخ‌ها اعدام او را ۲۱ ژانویه نوشته‌اند.

1883 میلادی- «تئودور شوان» (Schwann  Theodor)، زیست‌شناس آلمانی در 7 دسامبر سال 1810 به دنیا آمد. او در نظریه سلولی امروزی نقش مهمی دارد. وی برای نخستین بار سلول‌های شوان را شناسایی کرد. سلول‌های شوان، از سلول‌های دست‌گاه عصبی هستند که رشته‌های عصبی سیستم عصبی محیطی را می‌پوشانند. او در چنین روزی درگذشت.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,