Saturday, 18 July 2015
20 October 2020
به بهانه سال‌روز درگذشت «آگاتا کریستی»

«روزنگاشت / ملکه داستان‌های جنایی»

2011 January 12

محبوبه‌ شعاع / رادیو کوچه

mahboobeh@koochehmail.com

دوازدهم ژانویه برابر با سال‌روز درگذشت «آگاتا کریستی» نویسنده انگلیسی، داستان‌های جنایی و ادبیات کارآگاهی است. او در سال 1890 زاده شد و در سال 1976 درگذشت. آگاتا در طول دوران نویسندگی خود، داستان‌های عاشقانه و رومانتیک نیز نوشته ‌است، ولی شهرت اصلی او به‌خاطر ۶۶ رمان جنایی اوست، که عنوان «ملکه جنایت» را نیز برای او به ارمغان آورد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«مری کلاریسا میلر» مشهور به «آگاتا کریستی» در پانزدهم سپتامبر 1890 در «انگلستان» به دنیا آمد. پدرش «فردریک میلر» اهل آمریکایی و مادرش «کلارا بومر» انگلیسی و از یک خانواده اشرافی بود. آگاتا به‌دلیل آمریکایی بودن پدر می‌توانست تبعه ایالات متحده نیز باشد ولی هرگز از آن کشور تقاضای تابعیت نکرد.

آگاتا در سال ۱۹۱۴ با یک سرهنگ نیروی هوایی به‌نام «آرچی بالد کریستی» ازدواج کرد که ازدواج موفقی نبود و زندگی مشترک آن‌ها بعد از ۱۴ سال با داشتن یک فرزند دختر به نام روزالیند هیکز، به جدایی کشید. آگاتا در زمان جنگ اول جهانی در بیمارستان و سپس در داروخانه کار می‌کرد، شغلی که تاثیر زیادی بر نوشته‌های جنایی او داشت.

کریستی پس از شروع کردن به داستان‌نویسی، با نام مستعار «ماری وستماکوت» هم داستان‌های عاشقانه و رومانتیک نوشته ‌است، ولی شهرت اصلی او به‌ خاطر 66 رمان جنایی اوست. داستان‌های او به‌خصوص آن دسته که درباره ماجراهای کارآگاه «هرکول پوآرو و یا «خانم مارپل» هستند، نه تنها لقب «ملکه جنایت» را برای او به ارمغان آوردند بلکه وی را به ‌عنوان یکی از مهم‌ترین و مبتکرترین نویسندگانی که در راه توسعه و تکامل داستان‌های جنایی کوشیده‌ نیز معرفی و مطرح کرد.

آگاتا در سال ۱۹۳۰ با یک باستان‌شناس به‌نام «سرماکس مالووان» که ۱۴ سال از او جوان‌تر بود ازدواج کرد و با او به سفرهای فراوانی رفت. جای پای این سفرها و شهرها و کشورهایی که او از آن‌ها دیدن می‌کرد را می‌توان در بیشتر داستان‌هایش که وقایع آن‌ها در کشورهای شرقی خاور میانه رخ می‌دهند، مشاهده کرد.

او رمان «قتل در قطار سریع‌السیر شرق» را در سال ۱۹۳۴ وقتی در هتل «پرا پالاس» استانبول سکونت داشت نوشت. استانبول آخرین ایست‌گاه شرقی قطار سریع السیر «اورینت» بود که در آن زمان بین غرب و شرق اروپا در تردد بود. اتاقی که او در آن می‌زیست توسط مقامات هتل به‌ عنوان یادبود این نویسنده نام‌دار در همان حال و هوای زمان اقامت کریستی حفظ و نگه‌داری شده ‌است.

«تله موش» نیز که یکی از آثار معروف او است. برای اولین بار در ۲۵ نوامبر ۱۹۵۲ در لندن به‌ صورت تاتر به روی صحنه رفت و از آن تاریخ تا زمان حاضر و در طول بیش از ۵۰ سال همیشه بر روی صحنه بوده ‌است و از این نظر دارای رکورد می‌باشد.

بیش‌تر کتاب‌ها و داستان‌های کوتاه او به صورت فیلم درآمده‌اند که از آن میان می‌توان به طور مثال به فیلم‌های «قتل در قطار سریع السیر اورینت»، «مرگ در رودخانه نیل» و «قطار چهار و پنجاه دقیقه از پدینگتون» اشاره کرد.

او در سال ۱۹۵۵، نخستین کسی بود که جایزه «استاد اعظم» را از مجمع معمایی‌نویسان آمریکا دریافت کرد. در همان سال نمایش‌نامه او به نام «شاهد پرونده به‌عنوان بهترین نمایش‌نامه برنده جایزه «ادگار» شد.

آگاتا کریستی در کتاب رکوردهای گینس نیز مقام اول در میان پرفروش‌ترین نویسندگان کتاب در تمام دوران‌ها و مقام دوم بعد از «ویلیام شکسپیر» در میان پرفروش‌ترین نویسندگان در هر زمینه‌ای را به خود اختصاص داده ‌است.

تخمین زده شده‌ که یک میلیارد از کتاب‌های او به زبان اصلی انگلیسی و یک میلیارد دیگر در ترجمه‌های گوناگون به ۱۰۳ زبان دنیا به فروش رسیده ‌است. محبوبیت جهانی کریستی به آن درجه ‌است که به‌طور مثال گفته شده: «در کشوری چون «فرانسه» تعداد کتاب‌هایی که از او تا سال ۲۰۰۳ به فروش رسیده بالغ بر۴۰ میلیون جلد بوده ‌است.»

آگاتا کریستی سرانجام در دوازدهم  ژانویه ۱۹۷۶ در سن 86 سالگی درگذشت. تنها دختر او نیز در سن ۸۵ سالگی در سال ۲۰۰۴ درگذشت و در حال حاضر تمام حقوق مربوط به نشر و فروش کتاب‌های کریستی در اختیار و مالکیت نوه او «ماتیو پریچارد» است.

از  آثار او می‌توان به این داستان‌ها اشاره کرد: «اولین پرونده‌های پوآرو»، «گربه‌ای میان کبوتران»، «و سپس هیچکس نبود»، «مرگ، نقطه پایان»، «راز قطار آبی»، «قتل در بین‌النهرین»، «پنج خوک کوچک»، «فیل‌ها به یاد می‌آورند»، «پرده»، «جسدی در کتاب‌خانه»،  «نمسیس»، «مرگ روی نیل»

«عروسکی در دودکش بخاری»، «شب بی پایان»، «مردی با لباس قهوه‌ای»، «جنایت خفته»، «ماجرای اسرارآمیز در استایلز»، «تعطیلات برای قتل»، «دشمن مخفی»، «تراژدی در سه پرده»، «مصیبت بی‌گناهی»، «قتل راجر آکروید»، «گناه مضاعف»، «پس از تشعیع جنازه»، «چهار قدرت بزرگ» و «جاسوس یا جاسوسه».

منبع‌ها:

گوگل

ویکی‌پدیا

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , , , , ,