Saturday, 18 July 2015
04 August 2021
درخواست وزیر کشور ایران در سفر به پاکستان

«پاکستان ریگی را تحویل دهد»

2009 October 23

وزیر کشور ایران برای مذاکره پیرامون هم‌کاری علیه گروه‌های مسلح در سیستان و بلوچستان و تحویل اعضای یک گروه مخالف وارد پاکستان شده‌است.

به گزارش بی‌بی‌سی از برخی منابع خبری داخل ایران، روز جمعه، 23 اکتبر (1 آبان)، سرتیپ پاسدار مصطفی محمدنجار، وزیر کشور، در راس هیاتی وارد اسلام آباد، پایتخت پاکستان شد تا درمورد هم‌کاری‌های امنیتی و مرزی دو کشور و درخواست ایران برای تحویل عبدالمالک ریگی، رهبر گروه جندالله، با مقامات پاکستانی گفتگو کند.

نجار پس از ورود به فرودگاه اسلام‌آباد در گفت‌و گویی با خبرنگاران گفت که مدارک و شواهدی در دست‌داریم که عبدالمالک ریگی در پاکستان است و به همین منظور، در دیدار با مقامات پاکستان، در خصوص بازداشت و تحویل عوامل تروریستی به جمهوری اسلامی گفتگو خواهد شد.

رحمان مالک، وزیر کشور پاکستان نیز در مصاحبه کوتاهی که از رادیوی جمهوری اسلامی پخش شد گفت که پاکستان برای روابط خود با ایران اهمیت زیادی قایل است و از وقایع تروریستی به شدت متاثر است و تلاش خواهدکرد تا در هم‌کاری با جمهوری اسلامی، از تردد تروریست‌ها در مرزهای مشترک جلوگیری کند.

مالک درعین‌حال تاکیدکرد که عبدالمالک ریگی در پاکستان نیست و ما معتقدیم که وی در افغانستان است و از آن طریق در ایران اقدامات تروریستی می‌کند.

پیش از این، پایگاه اطلاع رسانی «الخلیج» در امارات عنوان کرده‌بود که  هجده عضو جندالله از جمله برادر عبدالمالک ریگی را به ایران تحویل شده‌است.

هرچندکه گفته‌می‌شود، وزیر کشور پاکستان از دراختیار قراردادن مدارک و اسناد کافی درمورد حضور عبدالمالک ریگی در افغانستان به مقامات ایرانی خبرداده است.

بنابه‌این گزارش در واکنش به این اظهارات، وزارت‌امور‌خارجه افغانستان، با صدور بیانیه‌ای، حضور عبدالمالک ریگی در این کشور را ردکرده و اظهارات وزیر کشور پاکستان را غیرمسوولانه و بی‌اساس خوانده‌است.

دز این بیانیه ضمن ابراز انزجار از اقدامات تروریستی، آمده‌است که دولت افغانستان حضور عناصر تروریست را که در قتل و کشتار انسان‌های بی‌گناه و معصوم دست دارند در افغانستان تحمل نمی‌کند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: 

۱ Comment