Saturday, 18 July 2015
25 October 2021
سخن‌گوی وزارت خارجه آمریکا

«آمریکا امیدوار به پاسخ مثبت ایران »

2009 October 24

سخن‌گوی وزارت‌خارجه آمریکا روز جمعه در یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرده‌است که واشینگتن امیدوار است ایران هفته آینده پاسخی مثبت بدهد.

این درحالی است که درپی اتمام مذاکرات اتمی وین بر سر غنی‌سازی اورانیوم ایران در روسیه، ایران به مهلت تعیین‌شده توسط آژانس برای اعلام نظر به پیشنهادی که جزئیات آن در وین نوشته‌شده بود، توجهی نکرده و علیرغم اعلام‌نظر آمریکا، روسیه و فرانسه در پایان مهلت داده‌شده یعنی روز جمعه، گفته‌است که هفته آینده پاسخ خویش را ارایه خواهدکرد.

به گزارش رادیو فردا، ایان کلی افزود: «روشن است که ما ترجیح می‌دهیم چنین پاسخی را امروز دریافت کنیم. برای ما این مسئله از فوریت برخوردار است.»

وی باتاکید بر این که بردباری واشینگتن نامحدود نیست ، درباره تأخیر ایران در پاسخ به این پیشنهاد گفت: «ما می‌توانیم چندی روزی این چیزها را کش بدهیم… اما ما برای همیشه صبر نمی‌کنیم.»

برپایه این پیشنهاد، ایران ۱۲۰۰ کیلوگرم از ۱۵۰۰ کیوگرم از ذخیره اورانیوم غنی‌شده خود را که غنای پایینی دارد تا آخر سال میلادی، به روسیه و فرانسه تحویل می‌دهد، و در ازای آن، مقدار کمتری اورانیوم غنی شده با خلوص ۲۰ درصد برای استفاده در رآکتور تحقیقاتی امیرآباد تحویل می‌گیرد.

موافقان این طرح در دولت آمریکا بر این عقیده‌اند که چنین توافقنامه‌ای می‌تواند دستیابی ایران به بمب اتم را تا یک سال به عقب بیندازد، چراکه ایران ذخیره اورانیوم خود را تحویل می‌دهد و کار غنی‌سازی اورانیوم با خلوص ۲۰ درصد را نیز آغاز نمی‌کند؛ موافقان این طرح هم‌چنین معتقدند در صورت عملی شدن چنین توافقی، دولت باراک اوباما می‌تواند زمان بیشتری برای حل دیپلماتیک مناقشه هسته‌ای ایران داشته باشد.

در ایران اما، این طرح با واکنش منفی برخی چهره‌های سیاسی روبه‌رو شده‌است و از جمله محمدرضا باهنر نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفته است این‌که ما در مقابل اورانیوم ۲۰ درصدى، سوخت ۳.۵ درصدى بدهیم، مورد قبول نیست.

باهنر روز پنجشنبه با اشاره به این چنین توافقی جزو پادمان آژانس نیست اضافه‌کرد که نمایندگان جمهورى اسلامى در حال مذاکره هستند که [در این باره] به نتیجه برسند.

روز جمعه نیز علی اصغر سلطانیه، نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد ایران در حال بررسی دقیق ابعاد مختلف متن موافقتنامه پیشنهادی محمد البرادعی مدیرکل آژانس است و تهران نتیجه آن را طی هفته آینده در وین اعلام می‌کند.

علی اصغر سلطانیه هم‌چنین گفت: «ما با نگاهی مثبت وارد مذاکرات در نشست سه روزه وین شده و پیشنهادات سازنده و دقیقی را برای اجرای موفق پروژه با هم‌کاری کشورهای ذی‌ربط با آژانس ارایه کردیم و منتظر پاسخ آنها به پیشنهادات خود هستیم.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: