Saturday, 18 July 2015
21 October 2020
سوم بهمن- بیست‌وسوم ژانویه

«تقویم‌ تاریخ سوم بهمن»

2011 January 23

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1340 خورشیدی- در پی تظاهرات گسترده تهران که از یکم بهمن 1340 (21 ژانویه 1962) آغاز شده بود سوم بهمن دکتر «مهدی آذر»، دکتر «غلام‌حسین صدیقی» و دکتر «سنجابی» ـ سه هم‌کار برجسته دکتر مصدق دستگیر و بازداشت شدند. دکتر مهدی آذر وزیر فرهنگ کابینه مصدق و دکتر صدیقی جامعه‌شناس معروف وزیر کشور در آن کابینه بود. این سه تن پس از براندازی 28 مرداد 1332 نیز زندانی شده بودند. در تظاهرات یکم بهمن 1340 بیش از 200 تن مجروح شده بودند. در چنین روزی، ناراضیان که خواستار برگزاری یک انتخابات آزاد و مطابق استاندارد بین‌المللی بودند در میدان بهارستان اجتماع کردند. بعدن چند مقام دیگر دولت مصدق ازجمله «داریوش فروهر»، مهندس «حسیبی»، مهندس «زیرک زاده» و «امیرعلایی» هم بر بازداشت‌شدگان قبلی افزوده شدند.

1556میلادی- مرگ‌بارترین زلزله تاریخ بشر در ایالت شانسی چین روی داد و 800 هزار تا یک میلیون نفر را کشت. این زلزله در قسمت کوهستانی این ایالت که شمال آن را صحرای شن فرا گرفته است روی داده بود. جاده ابریشم از شهر «شیان» در همین ایالت آغاز می‌شود. همین زلزله سبب شد مسلمانان که در آن ایالت چین به «هونی» ها معروف بودند از آن‌جا مهاجرت کنند.

1945 میلادی- جنگ معروف به «اوکیناوا» در جریان پیکارهای خونین میان ایالات متحده آمریکا و سپاهیان ژاپنی در جزیره‌‌ای به همین نام با پیروزی آمریکایی‌ها پایان یافت و این پیروزی یکی از پایه‌‌های اصلی شکست قطعی ژاپن در جنگ دوم محسوب می‌‌شود. عامل اصلی پیروزی در اوکیناوا هواپیماهای غول‌پیکر آمریکایی معروف به دژ پرنده بودند که وظیفه اصلی آنان بمباران کشتی‌های ژاپنی بود.

1783میلادی- «ماری هانری بیل»  (Marie-Henri Beyle) نویسنده‌ی سبک رومانتیسم در فرانسه قرن نوزدهم میلادی، در چنین روزی در شهر «گرونوبل» (Grenoble)  زاده شد.‌ وی بیش‌تر با نام «استاندال» (Stendhal) مشهور است. او نویسنده شاه‌کار جاویدان «سرخ و سیاه» است.

هانری در نوجوانی به تحصیل ریاضی پرداخت و پس از ورود به عالم موسیقی و سپس ارتش، وارد دنیای ادبیات شد. وی در برخی آثار خویش، تجزیه و تحلیل‏های بسیار ظریف و نظرهای فلسفی، اخلاقی و روحی را در رویایی تغزلی قرار داده که به داستان، حال منظومه‏ای غنایی بخشیده است. از دیگر آثار استاندال، می‏توان به «خاطرات یک سیاح»، «گردش‌های رم»، «صومعه پارام» و مجموعه داستان‌های «عشق» اشاره کرد. ماری هانری بیل سرانجام در 23 مارس 1842 در 59 سالگی درگذشت.

1973 میلادی- در چنین روزی ریچارد نیکسون رییس جمهوری آمریکا، خواستار پایان جنگ میان دو کشور آمریکا و ویتنام شد. این در خواست به دلیل تلفات زیاد انسانی ارتش آمریکا در ویتنام بود که مخالفت‌های گسترده‌ای را در این کشور بر‌انگیخته بود و مردم آمریکا خواستار پایان جنگ و خروج سربازان آمریکایی از ویتنام شدند.

——————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1294 خورشیدی– در جریان جنگ جهانی اول چند ایرانی در آلمان نشریه «کاوه» را به زبان فارسی منتشر ساختند که نخستین شماره آن، تاریخ انتشارش را سوم بهمن ماه 1294 (ژانویه 1915) نشان می‌دهد. از مطالب این نشریه که مدت‌ها منظمن انتشار یافت اینک به عنوان یک ماخذ استفاده می‌شود.

1265 میلادی– پارلمان انگلستان آغاز به کار کرد و به تدریج حکومت این کشور پارلمانی شد که برای پاره‌ای از کشورها الگو شده است. در یک حکومت پارلمانی، گزینش رییس دولت به جای انتخابات عمومی، در دست پارلمان است. چنین دولتی با رای عدم اعتماد پارلمان برکنار می‌شود.

1989 میلادی – درگذشت «سالوادور دالی» نقاش فراواقع‌گرای اسپانیایی.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,