Saturday, 18 July 2015
05 December 2021
مهم‌ترین اخبار اقتصادی هفته

«ایران به دنبال سرمایه‌گذاران جدید در حوزه انرژی»

2011 January 28

‌حامد فرمند / رادیو کوچه

مهم‌ترین اخبار اقتصادی هفته منتهی به ۶ بهمن، ۱۳۸۹  ۲۶ ژانویه ۲۰۱۱

از جست‌وجو برای یافتن سرمایه‌گذار در بخش انرژی تا موج تازه بی‌کاری و پی‌گیری اخبار هفته‌های گذشته این هفته نیز٬ مهم‌ترین اخبار اقتصادی هفته گذشته را که برگزیده‌ام٬ با شما در میان خواهم گذاشت.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

ایران به دنبال سرمایه‌گذاران جدید در حوزه انرژی

انتشار خبری از قول مسوولان ترکیه٬ مبنی بر موافقت ایران با سرمایه‌گذاری ترکیه در چند میدان نفتی ایران که در اخبار با صفت کوچک از آن‌ها یاد شده٬ از تلاش دولت‌مردان ایرانی برای یافتن سرمایه‌گذاران تازه در حوزه انرژی‌اش حکایت دارد. تلاشی که با مشارکت یک بانک دولتی ایران در اجرای دو پروژه گازی٬ نشان می‌دهد گاه ناچار به امیدبستن به سرمایه‌های داخلی است.

البته نتیجه پروژه‌های گازی و نفتی٬ به سرعت مشخص نخواهد شد٬ و به این زودی نمی‌توان مطمئن بود که این قراردادها به ثمر خواهند نشست یا خیر.

پاسخ به این دو سوال٬ به‌تر می‌تواند نتایج این قرارداد‌ها را روشن کند. یکی آن‌که آیا ترکیه٬ ورود خود را به اتحادیه اروپا به شکستن قوانین و تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران خواهد فروخت یا خیر؟

دیگر این‌که بانک‌های ایرانی که صحبت از ورشکستی آن‌ها می‌رود و دولت در تلاش است تا نقدینگی بیش‌تری به آن‌ها جذب کند٬ توان به انتها رساندن قراردادهای منعقد شده را دارند یا خیر؟

۱۲ درصد نرخ بی‌کاری سال ۸۸ ٬ ۱۷ درصد بی‌کاری سال ۸۹

در حالی که وزارت کار٬ نرخ بی‌کاری سال گذشته را ۱۲ درصد اعلام کرده است٬ نرخ بی‌کاری پیش‌بینی شده از سوی کارشناسان مجله اقتصاد ایران به عنوان نهاد علمی مستقل٬ برای سال جاری٬ ۱۷ درصد است.

اقتصاد‌دانان٬ این تفاوت را بیش‌تر ناشی از نوع محاسبات مرکز آمار ایران و غیر‌استاندارد بودن این محاسبات  می‌دانند تا افزایش چشم‌گیر این نرخ در سال جاری. محاسبات مرکز آمار٬ در جریان مناظرات انتخاباتی سال قبل٬ از جمله مناقشات منتقدان دولت بود.

موج کارجویان تازه در راه است

معاون وزیر کار٬ در خبری که طی آن تلاش می‌کرد تا دلیل لزوم توسعه بنگاه‌های کوچک زود بازده را تشریح کند٬ تصریح و تایید کرد که موج متراکم شده کارجویان٬ در راه است. این موج٬ همان است که مدت‌هاست اقتصاد‌دانان نسبت به لزوم توجه به آن هشدار می‌دهند٬ پیش از آن‌که به قول این مسوول دولتی٬ زمانی برای اجرای پروژه‌های بزرگ اقتصادی وجود نداشته باشد.

از سوی دیگر٬ بنگاه‌های کوچک زود‌بازده نیز طرحی است که بنا به گزارش مجلس شورای اسلامی٬ شکست خورده تلقی می‌شود و نتیجه تلاش‌های دولت در این خصوص٬ به کارآفرینی منجر نشده است.

«پی‌گیری اخبار هفته های گذشت»:

افزایش قیمت برخی کالا‌ها در پایتخت

برخی گزارش‌ها از افزایش قیمت برخی کالا‌ها از جمله میوه جات در تهران حکایت دارند. گرچه در این گزارش‌ها٬ از  افزایش خودسرانه قیمت‌ها٬ صحبت به میان آمده٬ اما افزایش و کاهش قیمت‌ها٬ بدون دخالت دولت٬ نشانه‌های بارز اقتصادی دارد که بی‌توجهی به آن‌ها٬ نظم بازار و در نتیجه نظام عرضه و تقاضا و در نهایت ‌بهره‌وری تولید را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

این٬ در حالی است که آمارهای رسمی حکایت از افزایش 1.1 درصدی تورم آبان ماه نسبت به ماه گذشته دارد و پیش‌بینی‌های اقتصاد‌دانان نیز از تورم ۱۹ درصدی تا پایان امسال حکایت می‌کنند.

هم‌کاری فروش‌گاه‌های تعاونی مصرف برای تنظیم بازار

معاون دبیر کل اتاق تعاون مرکزی٬ از هم‌کاری شش هزار تعاونی مصرف برای تنظیم بازار در ایام نوروز خبر داد. ورود دوباره فروش‌گا‌ه‌های تعاونی مصرف٬ حضور دوباره دولت در تنظیم و دست‌کاری بازار را یادآور می‌شود.

سرنوشت بودجه ۹۰ باز هم روشن نشد

هنوز مواد مورد اختلاف مجلس و شورای نگه‌بان٬ از زیر دست اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام رد نشده است و معاون بودجه معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راه‌بردی نیز اخبار مربوط به ارایه لایحه بودجه سال بعد در هفته آتی را تکذیب کرده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , ,