Saturday, 18 July 2015
30 October 2020
دختر زهرا بهرامی:

«یعنی من حق دیدن مادرم را قبل اعدامش نداشتم؟»

2011 January 30

آن‌چه در این بخش می‌آیدانتخابی از رادیو کوچه در بین رسانه‌ها است.

منبع: کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران

بنفشه نایب‌پور، دختر زهرا بهرامی، شهروند ایرانی- هلندی که بر اساس اعلام خبرگزاری فارس صبح روز شنبه ۹ بهمن ماه اعدام شد به کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران با اظهار این‌که از یک‌ساعت پیش افراد مختلف به او زنگ می‌زنند تا او خبر مرگ مادرش را تایید کند با ناباوری گفت: «‌مگر چنین چیزی می‌شود؟ ما درخواست عفو داده بودیم و هنوز جوابش نیامده است، به پرونده دیگر مادرمم نیز هنوز رسیدگی نشده است‌. مگر می‌شود اعدام شده باشد؟»

دختر زهرا بهرامی ساعت ۴ عصر روز شنبه توسط تماس‌های تلفنی اطرافیانش از این موضوع باخبر شده است: « به وکیلش زنگ زدم ایشان هم بی‌اطلاع بودند. الان نمی‌دانم باید کجا بروم، از چه کسی خبر بگیرم، هیچ‌کس الان به من جواب نمی‌دهد چون از وقت اداری گذشته است. یعنی مادرم امروز صبح که من خواب بودم مرده است‌.»

زهرا بهرامی در حالی با شتاب‌زدگی مسوولان قضایی وامنیتی ایران اعدام شد که هنوز برخی از اتهامات امنیتی وی مورد رسیدگی قرارنگرفته بود، جواب درخواست عفو وی نیامده بود و درخصوص زمان اعدام نه خانواده وی ونه وکیلش از آن مطلع بودند. او گفته بود که اعترافات در دوره اول بازجویی تحت فشار و دروغی بوده است. قوه قضاییه ایران به هیچ یک از این موضوعات پاسخ نداده است.

یعنی مادرم امروز صبح که من خواب بودم مرده است

بنفشه نایب‌پورکه بسیار متاثربود گفت: «‌مگر نباید قبل از اعدام به خانواده و وکیلش اطلاع بدهند‌، ما باید می‌رفتیم قبل از اعدام او را می‌دیدیم. یعنی دیگر مادرم در این جهان نیست، به همین راحتی؟ یعنی من هیچ حقی نداشتم که مادرم را قبل اعدامش ببینم؟»

زهرا بهرامی، شهروند ایرانی ،هلندی که چند روز پس از عاشورای ۸۸ به اتهام شرکت در تجمعات آن روز بازداشت شد، چندی بعد متهم به قاچاق مواد مخدر و محکوم به اعدام شد. خانم بهرامی در دادگاه گفته بود که اعترافاتی که از وی در زندان گرفته شده به زور وتحت فشار بوده و مطالب مطرح شده در اعترافات خود را تکذیب کرد. یک منبع موثق هم‌چنین به کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران گفت که طی هفته‌های اول بازجویی وی تیم ضدجاسوسی وزارت اطلاعات مدیریت بازجویی را به عهده داشت و طی این مدت وی فشارهای جسمی و روحی بسیاری را تحمل کرد. او در نوبت‌های مختلف به دخترش گفته بود که تحت شکنجه وادار به اعتراف‌های دروغی شده است.

چندی پیش دختر زهرا بهرامی در گفت‌وگو با کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران با اظهار این‌که مسوولان کشوری می‌خواهند ذهن مردم از انتخابات منحرف شود، گفت: «‌مادرم تبعه کشور هلند است احتمالن می‌خواستند با این اتهام دست دولت هلند کوتاه شود. قبلن هم این اتهام‌ها را بی‌خودی به دیگران زده‌اند. اما مادر من زن تنها و بی‌کس است، زورشان تنها به او رسیده است. می‌دانند که کسی را ندارد تا به او کمک کند.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,