Saturday, 18 July 2015
23 October 2020
به بهانه زادروز «فرانکلین روزولت»

«روزنگاشت/روزولت،چهار دوره برای آمریکا»

2011 January 30

محبوبه ‌شعاع / رادیو کوچه

mahboobeh@koochehmail.com

سی‌ام ژانویه برابر با زادروز «فرانکلین دلانو روزولت» سی و دومین رییس‌جمهوری آمریکا است. او زاده سال 1882 بود و چهار بار به ریاست جمهوری انتخاب شود امری که در تاریخ آمریکا یک استثنا بود. فراکلین در نهایت در سال 1945 در دومین سال چهارمین دوره ریاست جمهوریش در جورجیا، ایالت متحده درگذشت.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«آزادی حقیقی فردی بدون امنیت اقتصادی و استقلال نمی‌تواند وجود داشته باشد. مردم گرسنه‌ای که کار ندارند مواد اولیه چیزی هستند، که دیکتاتورها می‌سازند.»

«فرانکلین دلانو روزولت» در بیستم ژانویه سال 1882 در «هایدپارک،نیویورک» زاده شد. او در دانش‌گاه‌های «هاروارد»  و «کلمبیا» حقوق خواند و در سال ۱۹۰۵ با  «النور روزولت» ازدواج کرد.

آزادی حقیقی فردی بدون امنیت اقتصادی و استقلال نمی‌تواند وجود داشته باشد. مردم گرسنه‌ای که کار ندارند مواد اولیه چیزی هستند، که دیکتاتورها می‌سازند

فرانکلین روزولت سال ۱۹۱۰ در انتخابات  مجلس سنای نیویورک شرکت کرد  و پیروز شد. او در زمان ریاست جمهوری «وودرو ویلسون»،‌ دست‌یار معاون وزارت دریاداری بود و دموکرات‌ها برای انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۹۲۰ او را برای معاونت ریاست جمهوری نامزد کردند.

ماه نوامبر سال ۱۹۳۲،  روزولت در انتخابات ریاست جمهوری با اختلاف فاحش بر رقیب جمهوری‌خواه خود غلبه یافت. او چهار دوره متوالی به ریاست جمهوری آمریکا برگزیده شد درآغاز دوره ریاست جمهوری او،‌ جمعیت ایالات متحده ۱۲۲ میلیون و ۷۷۵ هزار و ۴۶ نفر بود.

در ماه مارس ۱۹۳۲ و چند ماه پس از آغاز ریاست جمهوری فرانکلین تعداد بی‌کاران به سیزده میلیون نفر رسیده بود و تقریبن تمامی بانک‌ها‌ تعطیل شده بودند. فرانکلین در صد روز نخست ریاست جمهوری‌اش، طرحی را پیش‌نهاد داد که مورد تصویب‌ کنگره قرار گرفت.

طرح نوین اصلاحات همه جانبه اقتصادی روزولت،‌ تمامی مشاغل و صنعت کشاورزی را در بر می‌گرفت و شامل تدابیری برای کمک به بی‌کاران و کسانی که در معرض خطر از دست دادن خانه و مزارعه‌شان بودند، نیز می‌شد.

روزولت سال ۱۹۳۶ برای دومین بار در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کرد و با اختلاف زیادی رقیب خود را شکست داد. وی با اتکا به پشتوانه محبوبیتش در میان مردم،  تصمیم گرفت تغییراتی در دیوان عالی کشور به‌وجود آورد که موفق نشد، اما انقلابی در قوانین اساسی کشور ایجاد کرد و در نتیجه دولت توانست‌ به طور قانونی  اقتصاد کشور را به گردش درآورد و از حالت رکود و بحران نجات دهد.

فراکلین هم‌چنین در پی تصویب قوانین بی‌طرفانه‌ای بود تا آمریکا را از درگیر شدن در جنگ در اروپا دور نگه ‌دارد و در عین حال کشورهایی که مورد حمله یا تهدید قرار گرفته‌اند تقویت ‌شوند. در سال ۱۹۴۰ زمانی‌که فرانسه سقوط کرد و بریتانیا  محاصره شد روزولت تا آن‌جا که ممکن بود‌ به بریتانیا‌ کمک کرد اما از مشارکت واقعی‌ نظامی در جنگ خودداری کرد.

هفتم دسامبر سال ۱۹۴۱ وقتی ژاپنی‌ها به‌ «پرل هاربور» حمله کردند، روزولت به عنوان فرمانده کل نیروهای آمریکا،‌ به متفقین پیوست و ارتش ایالات متحده وارد جنگ جهانی دوم شد.

او بر این عقیده بود که  صلح آینده جهان به  روابط روسیه و آمریکا بستگی دارد،‌ به همین دلیل توجه خود را بر  طرح ایجاد سازمان ملل متحد متمرکز  ساخت. ‌روزولت امیدوار بود اختلافات بین‌المللی در سازمان ملل متحد حل شود.

سلسله جلسات روزولت با «وینستون چرچیل» و «جوزف استالین» مبانی جهان، پس از جنگ جهانی دوم را بنیان نهاد. وی در سال ۱۹۴۴ برای چهارمین بار رییس جمهور آمریکا شد و علت آن درگیر بودن آمریکا در جنگ جهانی دوم بود که به وی این فرصت را داد که چهار بار به ریاست جمهوری انتخاب شود امری که در تاریخ آمریکا یک استثنا بود.

و اما سرانجام فراکلین روزولت در روز دوازدهم آوریل سال ۱۹۴۵ در دومین سال دوره چهارم ریاست جمهوری  خود در  «وارم اسپرینگ، ایالت جورجیا» در اثر سکته مغزی درگذشت.

منبع‌ها:

گوگل

ویکی‌پدیا

VOA

ویکی‌گفتآورد

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , ,