Saturday, 18 July 2015
02 December 2020
به بهانه زادروز «هلکه ساندر»

«روزنگاشت/فیلم‌ساز و روزنامه‌نگار فمینیست»

2011 January 31

محبوبه‌ شعاع / رادیو کوچه

mahboobeh@koochehmail.com

سی و یکم ژانویه برابر با زادروز «هلکه ساندر» فیلم‌ساز، روزنامه‌نگار و یکی از چهره‌های معروف جنبش فمینیستی در «آلمان» است. او زاده سال 1937 است و از موسسان گروه زنان «نان و رز» است.‌ هلکه در سال ۱۹۷۴ مجله «زنان و فیلم» را منتشر کرد، که در آن زمان تنها مجله فیلم فمینیستی در اروپا بود.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«هلکه ساندر» در سی‌و‌یکم ژانویه سال 1937 در «برلین» به دنیا آمد. او در بیست سالگی به مدرسه هنرپیشگی هامبورگ رفت و دو سال بعد یعنی در سال ۱۹۵۹ با نویسنده فنلاندی «مارکو لاهتلا» ازدواج کرد.

محبوبیت اجتماعی هلکه سال‌های ۱۹۶۲ و ۱۹۶۳ آغاز شد. یکی از دلایل محبوبیت او این بود که وی در کنار تحصیل در رشته فیلم و تلویزیون، به کار خبرنگاری پرداخته و فعالیت‌های اجتماعی خود را گسترش داد.

او در ژانویه ۱۹۶۸ به هم‌راه دیگر یاران خود «شورای آکسیون رهایی زنان» را تاسیس کرد. یکی از اقدامات عملی این شورا ایجاد محل‌هایی برای گذراندن اوقات فراغت کودکان بود. در زمینه بحث‌های تئوریک نیز شورای آکسیون رهایی زنان به ویژه مباحثی در زمینه ارتباط بین زایمان زنان و سرکوب و استثمار آنان را طرح می‌کرد. این مبحث تئوریک بیان هنری خود را در فیلم «کودکان گاو نیستند» نشان می‌دهد.

از دهه هفتاد، تاثیر متقابل استعداد هنری و فعالیت‌های اجتماعی هلکه در زندگی او شکل برجسته‌تری پیدا می‌کند. او از موسسان گروه زنان «نان و رز» است. در سال ۱۹۷۲ فیلم «قرص جلوگیری از حاملگی را آزاد کنید» را ساخت و در سال ۱۹۷۴ مجله «زنان و فیلم» را منتشر کرد، که در آن زمان تنها مجله فیلم فمینیستی در اروپا بود.

هلکه ساندر در کنار فعالیت‌های هنری و اجتماعی خود از سال ۱۹۸۱ به تدریس در مدرسه هنرهای تجسمی هامبورگ پرداخت. یکی از ویژگی‌های کار او برجسته کردن ساختارهای اجتماعی و نقد رادیکال تاثیرات سیاست بر زندگی زنان و کودکان است.

در مصاحبه‌ای که در سال 2008 به مناسبت هفتاد سالگی هلکه با وی شده است از او پرسیده شد به نظر شما چه موضوعاتی بایستی مرکز توجه افکار عمومی قرار گیرد؟

در پاسخ ساندر گفته بود: «برای من جالب است بدانم، آیا در جایی از دنیا مدل فکری‌ای به وجود آمده که جای‌گزین تفکر نظامی‌گری شود یا نه. من نمی‌دانم آلمان دقیقن چه‌قدر برای اقدامات نظامی در خاورمیانه بودجه هزینه کرده، ولی می‌دانم با همین پول می‌شد به طریق غیرنظامی تاثیرگذاشت.‌»

منبع‌ها:

گوگل

ویکی‌پدیا

شهرزادنیوز

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , , , , , ,