Saturday, 18 July 2015
25 October 2020
گزارش روز- نمایندگان مجلس در افغانستان،

«برای سومین‌بار فردا به پای صندوق‌های رای می‌روند»

2011 February 02

آرین/ دفتر کابل/ رادیو کوچه

مجلس نمایندگان افغانستان برای انتخابات رییس، فردا یک بار دیگر به پای صندوق‌های رای می‌روند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

اما این بار نامزدان پیشین نمی‌توانند خود را نامزد کنند، بلکه این چهره‌های جدید خواهد بود که از میان نمایندگان خود را برای پست ریاست مجلس نامزد می‌کنند.

در آغاز این هفته محمدیونس قانونی رییس پیشین مجلس، عبدرب الرسول سیاف، میرویس یاسینی از نمایندگان پیشین مجلس و حاجی محمد ظاهر قدیر یک نماینده جدید برای ریاست مجلس نامزد بودند، اما هیچ کدام رای کافی به دست نیاوردند.

در دور دوم محمد یونس قانونی و عبدرب الرسول سیاف که نسبت به دو نامزد دیگر که رای بیش‌تر گرفته بودند، بار دیگر به رقابت پرداختند، اما این بار نیز آنان نتوانستند، 50+1 رای را به دست آورند.

در آن انتخابات عبدرب الرسول سیاف 119 رای و محمدیونس قانونی 116 رای به دست آورد، در حالی که پنجاه جمع یک رای نظر به نصاب مجلس، 123 رای بود.

آن‌چه که سبب شد این دو نامزد نتوانند به ریاست برسد، استفاده هشت رای سفید از سوی نمایندگان بود.

محمد یونس قانونی رییس پیشین مجلس گفت یگانه راه قانونی اکنون این است تا نامزدان پیشین از رقابت کنار رفته و نامزدان جدید به رقابت بپردازند.

در ماده نهم طرزالعمل اصول وظایف داخلی مجلس گفته شده که اگر نامزدان ریاست مجلس در دور اول موفق نشدند، دور دوم انتخابات برگزار شود.

اما در این طرزالعمل در مورد رفتن انتخابات به دور سوم چیزی گفته نشده است.

برخی از نامزدان با این پیشنهاد مخالف بوده می خواستند تا با تعدیل اصول وظایف داخلی مجلس، دو نامزد پیش‌تاز یعنی قانونی و سیاف برای بار سوم به رقابت بپردازند.

قاضی نذیر احمد حنفی یک نماینده ولایت هرات در مجلس گفت، نمایندگان ولسی جرگه زمانی که می‌توانند بر قانون تعدیل وارد کنند، اصول وظایف داخلی را نیز می‌توانند تعدیل کنند.

وی افزود نمایندگان با تعدیل ماده نهم اصول وظایف داخلی یک بار دیگر به قانونی و سیاف فرصت بدهند تا به رقابت بپردازند.

اما شمار دیگر از نمایندگان با این پیشنهاد وی مخالفت کرده و اعلام کردند که در میان نمایندگان قطع الرجال نبوده و به‌تر است چهره های جدید برای ریاست به رقابت بپردازند.

این پیشنهاد را بیش‌تر نمایندگان حاضر در مجلس تایید کرده و در پایان روز محمد سرور عثمانی رییس موقت مجلس اعلام کرد که فردا نامزدان جدید برای کسب ریاست مجلس به رقابت خواهند پرداخت.

محمد سرور عثمانی رییس موقت مجلس گفت تا‌کنون شریف‌اله کامه وال، سید اسحاق گیلانی، عبدالحفیظ منصور، عبداللطیف پدرام، خلیل‌اله شهید زاده، بکتاش سیاووش، سیدمحمدموسا و عبیداله رامین برای پست ریاست مجلس نامزد شده‌اند.

با این وجود، این فهرست نهایی نبوده و تا فردا احتمال می‌رود برخی از نامزدان از تصمیم‌شان منصرف شده و شاید نمایندگان دیگری نیز نامزد شوند.

تعدد نامزدان برای پست ریاست مجلس سبب نگرانی برخی از نمایندگان شده و آنان به این باور اند که با تقسیم شدن رای میان این نامزدان، احتمالا هیچ یک نتوانند پنجاه به علاوه یک رای را بگیرند.

سید اسحاق گیلانی یک نامزد ریاست مجلس گفت، وجود رای‌های سفید و تعدد نامزدان سبب خواهد شد تا هیچ نامزد در این دور نیز نتواند کرسی ریاست را کسب کند.

این اقدام سبب شده تا شماری از نمایندگان که قصد نامزد شدن به چوکی ریاست را داشتند، این بار نیز خود را نامزد نکنند، تا در صورت برگزار دور دیگر انتخابات آنان نامزد شوند.

اما برخی از نمایندگان خوشبین‌اند تا روز چهارشنبه رییس مجلس انتخاب شود.

عبداللطیف پدرام نماینده ولایت بدخشان موجودیت نامزدان متعدد و عدم موفقیت هیچ نامزد برای ریاست مجلس را جای نگرانی می‌داند، اما وی خوش‌بین است که نمایندگان به زودی رییس‌شان را انتخابات خواهند کرد.

این در حالی‌ است که تحلیل‌گران نیز معتقدند که این بار نیز مجلس نمایندگان موفق نخواهند شد تا رییس‌شان را انتخابات کنند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , ,