Saturday, 18 July 2015
09 December 2021
در دادگاهی در لاگوس برگزار شد،

«محاکمه شهروند ایرانی متهم به قاچاق سلاح در نیجریه»

2011 February 02

خبر / رادیو کوچه

عظیم آقاجانی، شهروند ایرانی متهم به قاچاق سلاح به نیجریه که روز سه‌شنبه ۱۲ بهمن در دادگاهی در لاگوس حاضر شده بود، اعلام کرد که بی‌گناه است. وی پیش‌تر با سپردن وثیقه به‌طور موقت آزاد شده بود.

به گزارش رویترز، او که با سپردن حدود 131 هزار دلار وثیقه به طور موقت از بازداشت آزاد شده است، در اسناد دادگاه به عنوان تاجر و عضو سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران معرفی شده و به هم‌راه سه شهروند نیجریه به وارد کردن سلاح غیرقانونی به این کشور و تلاش برای صادر کردن مجدد آن متهم است.

در ادامه این گزارش منابع دیپلماتیکی که از آن‌ها نام برده نشده، اعلام کرده‌اند که دو مظنون ایرانی این پرونده عضو نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هستند.

مسوولان امنیتی نیجریه با دخالت آقای متکی وزیر امور خارجه وقت جمهوری اسلامی توانستند با یکی از این دو مظنون که آقای آقاجانی بوده است، گفت‌و‌گو کنند، اما مظنون دوم مصونیت دیپلماتیک داشت.

محاکمه آقای آقاجانی و سایر متهمان این پرونده قرار بود روز دوشنبه در ابوجا، پایتخت نیجریه برگزار شود، اما محاکمه به تعویق افتاد و در شهر بندری لاگوس برگزار شد تا دادستان‌ها بتوانند در دادگاه از سلاح‌های ضبط شده به عنوان مدرک استفاده کنند.

لازم به یادآوری است ماموران امنیتی نیجریه اوایل آبان ماه امسال در جریان بازرسی از یک کشتی تجاری، ۱۳ کانتینر حاوی اسلحه و مواد منفجره را کشف و ضبط کردند که به گفته شرکت کشتی‌رانی صاحب کشتی، از بندرعباس در جنوب ایران بارگیری شده بود و قرار بود به گامبیا منتقل شود.

بیشتر بخوانید:

«آزادی شهروند ایرانی در نیجریه»

«نیجریه یک عضو سپاه پاسداران ایران متهم کرد»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , 

۱ Comment


  1. fatima
    1

    سلام فکر کنم لاگوس درسته ، لائوس کشوری در جنوب شرقی آسیاست