Saturday, 18 July 2015
17 October 2021
روز دوشنبه اعلام شد،

«هلند سفیر خود در تهران را برای رای‌زنی فراخواند»

2011 February 07

خبر / رادیو کوچه

روز دوشنبه و پس از اعلام هلند بر تعلیق روابط با ایران و قطع تماس از سوی این کشور در واکنش به اعدام زهرا بهرامی شهروند ایرانی-هلندی وزارت خارجه هلند، سفیر خود از تهران را برای رای‌زنی فراخوانده است.

به گزارش رادیو فردا، سفیر هلند قرار است پنج‌شنبه این هفته تهران را به مقصد لاهه ترک کند اما به گفته سخن‌گوی وزارت خارجه هلند، وی احتمالن پیش از ترک تهران، اعتراض رسمی هلند را به وزارت خارجه جمهوری اسلامی تسلیم خواهد کرد.

موضوع اعدام خانم بهرامی با واکنش شدید دولت هلند روبه‌رو شد، گرچه وزیر خارجه هلند به صراحت اعلام کرد که «اعتراض دولت هلند به شکل دادرسی و رسیدگی به پرونده خانم بهرامی در ایران است.»

هم‌چنین پس از آن‌که برخی از گزارش‌ها حاکی از شکنجه خانم بهرامی در طول بازجویی‌ها بود، هلند اعلام کرد که برای بازگرداندن جسد زهرا بهرامی به خانواده‌اش در هلند کوشش خواهد کرد و قصد دارد با بررسی جنازه خانم بهرامی مسئله «شکنجه» را نیز بررسی کند.

در این زمینه اوری روزنتال، وزیر خارجه هلند گفت که دختر خانم بهرامی مادر خود را دو روز پیش از اعدامش دیده‌ بود و در آن زمان نشانه‌ای از شکنجه وی در دست نبوده ‌است، اما «این‌که بین آن لحظه و لحظه اعدام او چه اتفاقی افتاده، ما از آن بی‌خبریم.»

سخن‌گوی وزارت خارجه هلند نیز تاکید کرده است که احتمالن سفیر ایران در هلند برای ارایه توضیحاتی در این زمینه احضار خواهد شد.

پیش‌تر کاظم غریب‌آبادی، سفیر ایران در هلند، در ارتباط با اعدام زهرا بهرامی به اتهام قاچاق مواد مخدر، گفت: «کشورهای اروپایی باید قدردان این زحمات ایران باشند.»

بیشتر بخوانید:

«مراسم دفن زهرا بهرامی بدون حضور خانواده»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , ,