Saturday, 18 July 2015
30 October 2020
نوزدهم بهمن- هشتم فوریه

«تقویم‌ تاریخ نوزدهم بهمن»

2011 February 08

رادیو کوچه

روز نیروی هوایی در ایران

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

روز اینترنت امن (Safer Internet Day) به همین مناسبت، «مرکز مبارزه با بهره‌کشی و محافظت از کودکان در دنیای مجازی در بریتانیا (CEOP) » با هم‌کاری شرکت ماکروسافت، با اجرای برنامه‌هایی می‌کوشند تا با آگاهی‌بخشی به کودکان و خانواده‌ها، دنیای اینترنت را برای کودکان امن‌تر کنند.

1957 میلادی- درگذشت «جان فون نویمان» (John von Neumann) ریاضی‌دان و دانش‌مند آمریکایی مجاری‌الاصل است. او کارهای مهمی در نظریه‌ی کوانتوم، نظریه مجموعه‌ها، آنالیز تابعی، علم کامپیوتر، اقتصاد و نظریه‌بازی‌ها انجام داده است.

وی یکی از دست‌اندرکاران پروژه‌ی مانهاتان بود که منجر به ساخت اولین بمب اتمی شد. فون نویمان هم‌چنین از نخستین کسانی است که در طراحی و ساخت اولین کامپیوتر به نام «انیاک» سهم مهمی داشت. وی از کودکی دارای هوش خارق‌العاده‌ای بود و می‌توانست اعداد هفت رقمی را در هم ضرب کند.

1587 میلادی- هشت روز پس از امضای حکم اعدام «ماری استیوارت» (Mary Stewart) ملکه اسکاتلند از سوی «الیزابت یکم» ملکه انگلستان، وی گردن زده شد. انگلیسی‌ها ملکه اسکاتلند را متهم کرده بودند که مخفیانه از پادشاه اسپانیا خواسته بود که به انگلستان لشکر بکشد و این سرزمین را تصرف کند. ماری که خویشاوند الیزابت یکم بود هم‌چنین متهم شده بود که برای قتل الیزابت و ضمیمه اسکاتلند ساختن انگلستان توطئه طرح کرده بود. در آن زمان اسکاتلند استقلال داشت و در لحظه گردن‌زده شدن ماری، پسر او پادشاه اسکاتلند بود. ملکه ماری پس از ازدواج با پادشاه فرانسه کاتولیک شده و بعد از فوت شوهر حاضر به دست کشیدن از این مذهب که انگلیسی‌ها با آن مخالفت داشتند، نشده بود.

1374 خورشیدی- «سیاوش کسرایی» از شاعران و فعالان سیاسی معاصر ایران در این روز در وین درگذشت. سیاوش کسرایی در سال۱۳۰۵ در اصفهان متولد شد. وی سرودن شعر را از جوانی آغاز کرد. شاه‌کار او منظومه «آرش کمان‌گیر» است. وی از شاگردان «نیما» بود. ضمن آن‌که سالیان دراز در حزب توده فعال بود و در کنار شعر به مسایل سیاسی نیز می‌پرداخت. به همین دلیل گروهی او را شاعری مردمی می‌نامیدند.

1904 میلادی- چنین روزی بدون صدور اعلان جنگ، ناوگان ژاپن که با کمک انگلستان نوسازی شده بود به ناوگان روسیه در «پورت آرتور» حمله غافل‌گیرانه برد. ناآرامی و تظاهرات در سن پترزبورگ این فرصت را به ژاپنی‌ها داده بود که روسیه را در خاور دور مورد تعرض نظامی قرار دهند. با این حمله، ناوگان روسیه در خاور دور درهم کوبیده شد و ژاپنی‌ها با تصرف پورت آرتور، به سیبری نیز دست‌اندازی کردند و در قلمرو روسیه دست به پیش‌روی زدند.

جنگ ژاپن و روسیه که تا سال 1905 طول کشید و به شکست روسیه انجامید، تظاهرات خیابانی ناراضیان روس را به یک رشته انقلاب پیاپی تبدیل کرد که بالاخره به اضمحلال نظام سلطنتی این کشور انجامید. «لوشون» واقع در دماغه شبه جزیره «لیائودونگ» (Liaodong) چین است که روس‌ها به عنوان یکی از قدرت‌های وقت در آن‌جا مستقر شده بودند. در آن زمان، قدرت‌های وقت هرکدام گوشه‌ای از چین را زیر نفوذ خود قرارداده بودند. ژاپنی‌ها مایل به حضور روسیه در آن منطقه نبودند. پورت آرتور از نام ناوسروان انگلیسی «ویلیام آرتر» (william Arthur) گرفته شده است که در جریان جنگ دوم تریاک (با چین) در سال 1860 در آن‌جا یک تعمیرگاه موقت کشتی دایر کرده بود.

1349 خورشیدی- در چنین روزی سیزده تن از گروه فداییان خلق (اعضای  حزب توده) دست به حرکت مسلحانه علیه حکومت پهلوی زدند‌.  این اقدام که در منطقه سیاهکل رخ داد، چریک‌ها  با هدف ایجاد یک شورش عمومی قیام خود را علیه دولت پهلوی آغاز کردند که البته توسط دولت سرکوب شد. این شورش از مدت‌ها قبل با یارگیری در منطقه شمال ایران آغاز شده بود. گروه در روز نوزدهم بهمن با شنیدن صدای تیر از کوه‌های سیاهکل پایین آمدند و پس از تصاحب یک اتومبیل درجاده روانه گرفتن پاس‌گاه سیاهکل شدند. از فردای آن روز تیم جنگل به محاصره نیروهای مسلح در‌آمد و تا هجدهم اسفند همان سال غالب چریک‌ها دستگیر شدند.

قیام سیاهکل نخستین جنگ چریکی در تاریخ ایران محسوب می‌شود.

1964 میلادی- «افشین قطبی»، مربی بین‌المللی ایرانی-آمریکایی و مربی پیشین تیم ملی فوتبال ایران متولد شد. قطبی که در سال ۱۳۴۳ در شیراز به دنیا آمده بود، در ۱۳ سالگی در ۱۳۵۶ به هم‌راه پدرش ایران را به مقصد کالیفرنیا ترک کرد. او از دانش‌گاه کالیفرنیا در لس‌آنجلس (UCLA) مدرک کارشناسی مهندسی برق دریافت کرده ‌است.

فوتبال را در جوانی در آمریکا شروع کرد. قطبی مدتی کمک مربی تیم ملی فوتبال آمریکا بوده و در تیم ملی فوتبال کره جنوبی کمک مربی این تیم بوده‌ است. او در سال ۲۰۰۷ برای سرمربی‌گری تیم فوتبال پرسپولیس تهران به ایران بازگشت و پرسپولیس را به قهرمانی لیگ برتر ایران رسانید.

——————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1828میلادی – «ژول‌ورن» نویسنده فرانسوی بدنیا آمد.

1919 میلادی امروز زادروز خطوط هواپیمایی مسافری در جهان است.

1804 میلادی درگذشت«جوزف پریستلی» شیمی‌دان و فیلسوف انگلیسی.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,