Saturday, 18 July 2015
04 August 2021
دبیرکل سازمان ملل متحد

«ایران توافقنامه هسته‌ای را بپذیرد»

2009 October 29

رادیو کوچه

دبیرکل سازمان ملل‌متحد از ایران خواسته‌است تا با پیش‌نویس توافق‌نامه‌ای که توسط آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای انتقال بخش عمده‌ای از اورانیوم غنی‌شده این کشور به خارج از آن در وین ارایه‌شده به موافقت کند.

بان کی مون، این اقدام را گام مهمی در جهت اعتمادسازی بر سر برنامه اتمی ایران دانسته و تاکید کرده است که این توافق به پیشبرد گفت‌و گوهای هسته‌ای میان این کشور و گروه 1+5 کمک خواهدکرد.

20091029-pol-bankymoon-hastee

به گزارش بی‌بی‌سی، وی هم‌چنین بازدید بازرسان بین‌المللی از تاسیسات غنی‌سازی فردو در نزدیکی قم را تحول مهمی دانست و در این ارتباط گفته است: «بازرسی از تاسیسات جدید غنی‌سازی در نزدیکی قم قدم مثبتی بود. در دیدار با آقای احمدی‌نژاد در ماه سپتامبر از تهران خواستم این قدم را بر دارد و با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر سر موضوع‌های باقی‌مانده هم‌کاری کند. من هم‌چنین از تهیه پیش‌نویس توافق‌نامه‌ای به وسیله آژانس برای تهیه سوخت موردنیاز برای راکتور تحقیقاتی تهران استقبال می‌کنم.»

این درحالی است که امروز(پنج شنبه) قراراست ایران پاسخ خویش را به سازمان بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کند.

علی‌اصغر سلطانیه، سفیر ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین در گفت وگو با ایرنا گفته‌است که مذاکرات وین با نگاه مثبت دنبال خواهد شد و وی به عنوان نماینده ایران در گفتگوهای وین باید تلاش کند تا ملاحظات فنی و اقتصادی کشورش در مسیر گفتگو‌ها محقق شود.

وی افزوده‌است:«در این گفت‌و گوها که صرفن نگاه فنی بین ایران و آژانس است باید ملاحظات اقتصادی و فنی جمهوری اسلامی ایران در چگونگی تامین سوخت این رآکتور تحقیقاتی تامین گردد.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: