Saturday, 18 July 2015
22 October 2020
در سوئد روی داد،

«درگذشت ماموستا عزالدین حسینی، از رهبران کرد»

2011 February 12

خبر / رادیو کوچه

شیخ عزالدین حسینی، یکی از روحانیون برجسته کرد که از رهبران کردهای ایران در دوران انقلاب سال ۱۳۵۷ به شمار می‌رفت، روز پنج‌شنبه در شهر اوپسالا در نزدیکی پایتخت سوئد و سن ۸۹ سالگی درگذشته است.

آقای حسینی در پی ترک ایران در بیست سال گذشته در سوئد به‌سر برده است.

آقای حسینی به عنوان امام جمعه شهر مهاباد در سال ۱۳۵۷ رهبر اصلی اعتراضات علیه محمد‌رضا پهلوی در کردستان بود اما در سال‌های پس از انقلاب از رهبران انقلاب ایران جدا شد و سرانجام ایران را ترک کرد.

در دوران پس از انفلاب اسلامی آقای حسنی را به عنوان یک چهره جدایی‌طلب و رهبر گروه‌های مسلح افراطی کرد معرفی می‌کردند.

شیخ عزالدین حسینی در سال ۱۳۲۲ به عضویت جمعیت احیای کرد‌، موسوم به کومله در‌آمد و در جریان تشکیل جمهوری مهاباد به رهبری قاضی محمد، در سال ۱۳۲۴ مشارکت داشت.

با وجود شهرت و اعتبار آقای حسینی در میان گروه‌های سیاسی عمده کرد‌، موضع شیخ عزالدین در نخستین سال‌های پس از انقلاب‌ اسلامی در ایران از سوی دو جناح مورد انتقاد قرار گرفت.

گروه‌هایی مانند جناحی از حزب دموکرات کردستان که معتقد به دنبال کردن مسیر گفت‌و‌گو با حکومت ایران بودند آقای حسینی را متهم به تندروی می‌کردند و گروه‌هایی که خواهان مبارزه مسلحانه با دولت ایران بودند‌، آقای حسینی را به دلیل پذیرش گفت‌و‌گو با مقامات دولتی و به ویژه شخص آیت‌اله خمینی رهبر انقلاب اسلامی مورد انتقاد قرار می‌دادند.

شیخ عزالدین حسینی از رای دادن در رفراندوم جمهوری اسلامی به دلیل آن‌چه «روشن نبودن محتوای جمهوری اسلامی» می‌نامید خودداری کرد. آقای حسینی هم‌چنین در نخستین انتخابات ریاست جمهوری ایران از کاندیدای مورد نظر سازمان مجاهدین خلق ایران حمایت کرد.

درپی درگذشت آقای حسینی، دکتر حسین لاجوردی رییس انجمن پژوهش‌گران ایران، با انتشار نامه‌ای اظهار داشت: «‌ماموستا شیخ عزالدین حسینی بی‌تردید یکی از بزرگ‌ترین آزادی‌خواهان و یکی از مبارزترین پیش‌کسوتان برابری‌طلبی در ایران بود.»

وی در ادامه افزود: «ماموستا شیخ عزالدین حسینی، بزرگ‌مرد آزاداندیشی بود که از نخستین روزهای انقلاب با نگاهی سکولار با دگماتیسم جمهوری اسلامی برخوردی قاطع داشت و هیچ‌گاه مواضع ترقی‌خواهانه و اصیل خود را تا واپسین روزهای زندگیش فرو نگذاشت.»

لازم به اشاره است بنا بر اعلام کمیته‌ای که از سوی خانواده آقای حسینی برای برگزاری مراسم یادبود تعیین شده‌، قرار است پیکر آقای حسینی در سلیمانیه عراق به خاک سپرده شود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,