Saturday, 18 July 2015
20 October 2020
افزایش بازداشت‌ها برای جلوگیری از تظاهرات روز دوشنبه،

«ده‌ها منتقد در موج جدیدی از دستگیری‌ها بازداشت شدند»

2011 February 12

منبع: کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران

کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران خواستار آزادی فوری ده‌ها روزنامه‌نگار و معترضانی شد که به صورت خودسرانه و به نیت ارعاب ایرانیان نسبت به شرکت در راه‌پیمایی 25 بهمن در هم‌بستگی با جنبش  آزادی‌خواهی مصر بازداشت شده‌اند.

کمپین هم‌چنین خواستار پایان دادن به محدودیت‌های حرکت رهبران مخالف دولت‌، مهدی کروبی و میر‌حسین موسوی، هم‌کاران، و اعضا‌ خانواد آن‌ها شد.‌ به گفته خویشان افراد سرشناس دیگری از میان مخالفان دولت، این افراد نیز تحت نظارت دایمی هستند.

هادی قائمی، سخن‌گوی کمپین گفت: «حکومت تلاش خود را می‌کند تا ایرانیان را مرعوب کند و حق آن‌ها را نسبت به گردهمایی مسالمت‌آمیز پای‌مال کند.‌ با اتفاقات اخیر مصر، ما شاهد موج جدیدی از سرکوب در ایران هستیم که به قصد خاموش کردن مردمی است که از نقض حقوق بشرشان  ناراضی هستند.»

پس از این‌که کروبی و موسوی در تاریخ 16 بهمن برنامه راه‌پیمایی دوشنبه آینده در حمایت از جنبش مردم مصر را اعلام کردند، مقامات ایرانی در صدد اعلان هشدار نسبت به عدم تحمل هرگونه تظاهرات عمومی در آن روز برآمدند.

بنابر گزارشات منتشر شده در ایران از شب 19 بهمن تا کنون، ماموران لباس شخصی به خانه‌ها و ادارات حد اقل 30 فعال، روزنامه‌نگار، و معترض یورش برده و اکثر آن‌ها را در نیمه‌های شب بازداشت نموده و به محل‌های نامعلوم متقل کرده‌اند.  این ماموران هیچ‌گونه حکم قضایی برای دستگیری و یا احضار این افراد ارایه نکرده‌اند.

هم‌چنین در تاریخ 20 بهمن، مقامات  شروع به حصرمهدی کروبی نمودند. ‌ماموران امنیتی حتا از ورود فرزندان آقای کروبی به منزل وی جلوگیری می‌کنند.  در حال حاضر، مهدی کروبی در منزل خویش زندانی شده است و تنها همسر وی در کنار اوست.‌ خطوط تلفن منزل وی و هر نوع وسیله ارتباطی دیگر، از جمله خطوط تلفن هم‌راه و ارتباط اینترنتی وی قطع شده است.

چند روزنامه‌نگار به کمپین گفتند که برای بازجویی احضار شده‌اند و ماموران امنیتی به آنان اخطار داده اند تا «در تماس» باشند، یعنی آن‌ها تحت نظارت دایمی خواهند بود.

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران، اطلاعاتی در خصوص بازداشت حداقل 30 نفر، که اسامی 13 نفر آن‌ها به شرح زیر می‌باشد، دریافت کرده است:

— تقی رحمانی، عضو شورای فعالان ملی مذهبی و عضو فعال ستاد انتخاباتی مهدی کروبی  شب چهارشنبه 20 بهمن ماه در منزل شخصیش با شکستن درب خانه در حضور همسر و دو فرزند خردسالش دستگیر شد در حالی‌که پس ازدستگیری او همسرش به دلیل شوک روحی روانه بیمارستان گردید. هنوز از دلیل بازداشت و نهاد مسوول خبری نیست. پس از دستگیری او همسرش نامه‌ای خطاب به دادستان تهران نوشت که روز بعد سایت‌های خبری متن نامه را منتشر کردند. نرگس محمدی همسر تقی رحمانی در این نامه از وضعیت هولناک دستگیری همسرش و ورود غیرقانونی ماموران و تفتیش خانه‌اش گفته است. بازداشت تقی رحمانی هم‌راه با تفتیش خانه و بردن مقداری از وسایل خانه نیز بوده است.

— دکتر محمد‌حسین شریف‌زادگان، استاد دانش‌گاه شهید بهشتی و وزیر رفاه دولت خاتمی چهارشنبه 20 بهمن ماه در منزلش بازداشت شد در حالی‌که هنوز علت بازداشت او اعلام نشده است. شریف‌زادگان همسر خواهر میرحسین موسوی است که در دوره انتخابات ریاست جمهوری، مسوول کمیته اقشار ستاد میر‌حسین بود.

— میثم محمدی و امید محدث دو روزنامه‌نگار و وبلاگ‌نویسی هستند که هر دو شب چهارشنبه 20 بهمن ماه  توسط ماموران امنیتی در منزل شخصی‌شان بازداشت شدند. میثم محمدی و امیر محدث مدیر و کارمند سایت بنیاد شهید بهشتی بودند که تنها چند ماه از آغاز کارشان در آن بنیاد می‌گذرد. امید محدث سال گذشته در جریان حوادث پس از انتخابات نیز مدتی بازداشت شد. دلیل بازداشت این دو روزنامه‌نگار نیز مشخص نشده است.

— صالح نقره‌کار، خواهر‌زاده زهرا رهنورد و دبیر کمیته حقوقی ستاد میر‌حسین موسوی در زمان انتخابات ریاست جمهوری نیز نیمه شب چهارشنبه، 20 بهمن ماه توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت شد. بازداشت او هم‌راه با تفتیش چند ساعته منزلش بوده است و هنوز علت این بازداشت شده نیز مشخص نیست. صالح نقره‌کار سال گذشته نیزدر جریان حوادث پس از انتخابات دستگیر و مدتی در بازداشت بود.

— سید‌صدرالدین بهشتی، فرزند سید‌علیرضا بهشتی شیرازی دیگر بازداشت شده‌ای است که بعد ظهر پنج‌شنبه 21 بهمن ماه در محل کارش بازداشت شده است. او از مشاوران میرحسین موسوی است و هنوز علت بازداشتش اعلام نشده است.

— حجت الاسلام دکتر مصطفی میراحمدی‌زاده، استاد حقوق عمومی دانش‌گاه مفید قم، عضو بنیاد باران و از شاگردان مرحوم آیت‌اله منتظری و از مشاوران مهدی کروبی در زمان انتخابات ریاست جمهوری بعد ظهر پنج‌شنبه 21 بهمن ماه در قم دستگیر شد و روانه بازداشت‌گاه اداره اطلاعات قم گردید. او ۷ اسفند ماه سال گذشته نیز با حکم دادگاه ویژه روحانیت، در منزلش بازداشت و پس ۱۸ روز حبس از زندان آزاد شد و بر اساس حکم دادگاه او که در دوم اردبیهشت ماه سال 89 ابلاغ شد او محکوم به خلع لباس روحانیت و تبعید به خارج از قم به مدت ده سال شد.

— فریبا ابتهاج تا این ساعت آخرین بازداشت شده روزهای اخیر است او که منشی و مسوول دفتر معصومه ابتکار، عضو فعلی شورای شهر تهران و مشاور دولت هشتم«خاتمی» است جمعه 21 بهمن ماه در منزلش بازداشت شد.

— کوروش زعیم، یکی از رهبران جبهه ملی، روز 21 بهمن دستگیر شد.

— پیمان عارف، فعال سیاسی و دانش‌جویی، در تاریخ 21 بهمن دستگیر شد.

— غلامحسین محمودی، عضو حزب سیاسی اصلاح طلب، جبهه مشارکت اسلامی، در منزلش در تاریخ 21 بهمن ماه دستگیر شد.

— مازیار خسروی، روزنامه‌نگاری که با روزنامه شرق هم‌کاری می‌کند، در تاریخ 22 بهمن در دفتر روزنامه دستگیر شد.

— نزهت امیرآبادیان، روزنامه‌نگار روزنامه‌های اصلاح‌طلب، در تاریخ 22 بهمن در منزلش دستگیر شد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,