Saturday, 18 July 2015
25 October 2020
بیست‌و‌پنجم بهمن - چهاردهم فوریه

«تقویم تاریخ بیست‌وپنجم بهمن»

2011 February 14

رادیو کوچه

روز والنتین یا والنتاین، (روز عشاق و یا روز عشق‌ورزی) است.‌ امروز در فرهنگ مسیحی سده‌های میانه و سپس فرهنگ مدرن غربی، روز ابراز عشق است. سابقه تاریخی روز والنتین به جشنی که به افتخار قدیس والنتین در کلیساهای کاتولیک برگزار می‌شد، باز می‌گردد. روز والنتین برگرفته از سنن روم باستان و مسیحیت است. این ابراز عشق معمولن با فرستادن کارت والنتین یا خرید هدایایی مانند گل سرخ انجام می‌شود.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1014 میلادی – «پاپ بندیکت هشتم» (Pope Benedict) در کنار پلکان «سن پترز» در «رم»، «هانری دوم» از آلمان را پذیرفت و به او عنوان امپراتور کاتولیک‌های اروپا را داد و به همین سبب قلمرو او امپراتوری مقدس خوانده می‌شد. وی دومین آلمانی بود که برای دریافت این مقام رنج سفر رم را برخود هموار کرده بود. هانری دوم پسر حاکم «باویر» آلمان و داماد امیر «لوکزامبورگ» سپس پشت سر پاپ وارد کلیسا شد و تعهد سپرد که حافظ کلیسا و کاتولیک‌ها در قلمرو خود باشد‌.

1917 میلادی – زادروز «هربرت ای هاپتمن» (Herbert A. Hauptman) فیزیک‌دان بر جسته آمریکایی است‌. وی در حوزه کریستال‌شناسی تخصص داشت و در سال 1985 به سبب تحقیقات گسترده خود توانست جایزه نوبل را از آن خود کند.

102  میلادی – «وادی» (valley) امپراتور وقت چین با استفاده از فرصت درگیری ایران با رومیان در غرب، یک سپاه چهل‌هزار نفری از نیروهای خود را روانه منطقه «فرارود» کرد. این حمله در ناحیه «فرغانه» و در نیمه‌راه «خجند» به «سمرقند»، بدون نیاز به اعزام افراد پادگان‌های مازندران، آذربایجان، توسط نیروهای محلی «خراسان»، «هرات و غرب افغانستان امروز» و «کهستان» در هم شکسته شد و بسیاری از چینیان به اسارت درآمدند. اسیران چینی هدف حمله نظامی را به‌دست آوردن اسبان، بیان کرده بودند.

1815 میلادی – زادروز «کریستوفر شولز» ((Christopher Latham Sholes مخترع ماشین تحریر است. او از 32 سالگی هنگامی که در کارگاهی صنعتی کار می‌کرد در اندیشه اختراع وسیله‎ای برای تحریر بود و سرانجام پس از چند سال تلاش پی‌گیر توانست ماشین تحریر را اختراع کند. ماشین‌های تحریر امروزی شکل تکامل یافته ماشین ساخت وی هستند.

1945 میلادی – سرآغاز دوستی آمریکا با دولت سعودی و ورود کمپانی‌های نفتی آمریکا به آن کشور است. «ابن سعود» پادشاه کشور سعودی وارد «رزمناو» آمریکایی «کوینسی» (USS Quincy) در آب‌های مصر شد و با «روزولت» ملاقات و مذاکره کرد. در پی این مذاکرات بود که میان دو کشور مناسبات سیاسی برقرار شد و متعاقب آن کمپانی‌های نفتی آمریکا وارد کشور سعودی شدند و به کشف و استخراج نفت پرداختند که ادامه دارد. دولت سعودی عمدتن به‌خاطر دوستی خود با آمریکا حاضر نشد با شوروی تا اواخر دهه 1980 (دوران زوال و فروپاشی) روابط سیاسی برقرار کند.

1483 میلادی – زادروز «ظهیرالدین محمد بابر» Babur)) موسس سلسله «گورکانیان» هند یا امپراتوری مغولی هند است که آخرین امپراتوری از دوران طلایی اسلامی به‌شمار می‌آید. بابر پنجمین پشت از نوادگان تیمور لنگ بود او فرزند «میرزا عمر شیخ» بود. وی در سال ۸۹۹ ه‍.ق در یازده سالگی پس از فوت پدرش وارث حکومت «فرغانه» شد. او در «اندجان» حکومت می‌کرد و بر سر حکومت «سمرقند» با «سلطان‌علی میرزا‌« پسرعمش که در آن‌جا بود اختلاف داشت.

—————————————-

برخی  از روی‌دادهای دیگر

1989 میلادی – از سوی «آیت اله خمینی» برای سر «سلمان رشدی» نویسنده کتاب آیه‌های شیطانی جایزه تعیین شد.

1979  میلادی – «آدولف دابز» سفیر آمریکا در کابل ربوده و کشته شد.

1958  میلادی – سلاطین انگلستان تصمیم به تاسیس فدراسیون اردن و عراق گرفتند که پنج‌ماه بعد کودتای «ژنرال قاسم» به عمر سلطنت در عراق پایان داد.

1943 میلادی – سال‌روز درگذشت «داوید هیلبرت» ریاضی‌دان آلمانی.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,