Saturday, 18 July 2015
21 September 2021
به بهانه سال‌روز کشته شدن «جیمز کوک»

«روزنگاشت/کوک دریانوردی پوینده»

2011 February 14

محبوبه ‌شعاع / رادیو کوچه

mahboobeh@koochehmail.com

چهاردهم فوریه برابر با سال‌روز کشته شدن «جیمز کوک»، دریانورد و پوینده‌ای بریتانیایی است. او که زاده سال 1728 میلادی بود، سه سفر اکتشافی مهم را فرماندهی کرد. که در طی این سفرها، بسیاری از جزایر اصلی «اقیانوس آرام» را مانند: «استرالیا»، «زلاندنو» و «هاوایی» شناسایی و نقشه‌برداری شدند. شجاعت کوک در پوییدن مناطق پرخطر، مهارت فراوان در فنون دریانوردی، مساحی و نقشه‌برداری او را در شمار موفق‌ترین کاشفان زمان خود قرار داد و سرانجام در چنین روزی در سال 1779 کشته شد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«جیمز کوک» در بیست ‌و هفتم اکتبر سال ۱۷۲۸ میلادی در «مارتون، کلیولند» در «یورکشر» متولد شد. خانواده اش از کارگران کشاورزی بودند. جیمز که از نوجوانی شیفته دریانوردی بود نقشه‌برداری را نزد خود آموخت و حرفه دریانوردی را نزد ماهی‌گیران محلی زادگاهش آموخت و به زودی نشان داد که یک دریانورد منحصر به فرد و یک نقشه‌کش نابغه مسیرهای دریایی است.

او سپس به «ویتبی» رفت و در کشتی‌های حمل زغال سنگ آن‌جا مشغول به کار شد. او در میانه جنگ‌های هفت ساله، در نیروی دریایی سلطنتی خدمت کرد و مقامات ارتش با مشاهده استعداد وی در مساحی و مسوولیت نقشه‌برداری از بیشتر ورودی‌های رودخانه «سینت لارنس» را در خلال جنگ به او سپردند و مهارت‌های کوک مورد توجه «انجمن سلطنتی» قرار گرفت.

سرانجام ، جیمز کوک در میان دریانوردان انگلیسی شهرت یافت و به عنوان یک ناخدای ماهر شناخته شد و دولت انگلستان به او ماموریت اکتشاف سرزمین‌های «جنوبی» و «اقیانوس آرام» را داد و جیمز در روز بیست‌و‌هشتم اوت سال ۱۷۶۸ میلادی، با یک کشتی بادبانی کوچک بندر «پلیموت» را ترک کرد.

او پس از چندین ماه دریانوردی به «جزیره تاهیتی» رسید و سپس جزایر «سوسیتی» را کشف کرد. او نیوزیلند را دور زد و به اکتشاف سواحل استرالیا پرداخت و پس از دو سال به انگلستان بازگشت در حالی که سی هزار نمونه از گونه‌های گیاهی و جانوری مناطق اقیانوسیه را با خود به ارمغان آورده بود. کوک در دومین سفر خود به جستجوی یک قاره احتمالی جنوبی پرداخت و به دایره قطب جنوب رسید.

جیمز کوک و در جریان سومین سفر دریایی‌اش در روز هجدهم ژانویه سال ۱۷۷۸ میلادی «مجمع الجزایر هاوایی» را کشف کرد و به هم‌راه گروه اکتشافی خود به عنوان اولین گروه اروپاییان بر آن پا گذاشتند. کوک این خشکی‌ها را به یاد «ارل آو سندویچ، لرد اول دریاداری وقت»، «جزایر سندویچ» نامید. پس از چند هفته استراحت در هاوایی، دریانوردان عازم «قاره آمریکا» شدند و کوک سواحل غربی آمریکای شمالی را از «کالیفرنیا» تا «تنگه برینگ» کاوش و نقشه‌برداری کرد.

جزیره‌نشینان ابتدا به گرمی از کوک و افرادش استقبال و پذیرایی کردند ولی چند هفته بعد به دلایل نامعلومی بین «بریتانیایی‌ها» و بومیان اختلاف افتاد تا این‌که درسیزدهم فوریه یکی از قایق‌های ناوگان به سرقت رفت. چنین دزدی‌هایی در جزایر دیگر هم امری عادی بود و در این مواقع کوک تعدادی از بومیان را نگه می‌داشت تا اشیا مسروقه بازگردانده شود.

اما این بار وی بسیار خشمگین شد و فردای آن روز یعنی در چهاردهم فوریه با ده ملوان به ساحل رفت و خواست تا سلطان بومیان را به گروگان بگیرد. بومیان هم دستور او را نپذیرفتند و جنگی شدید بین دو طرف درگرفت که در طی آن کوک و پنج بریتانیایی کشته و بقیه مجبور به عقب‌نشینی شدند و چند روز بعد کشتی‌ها بدون فرمانده بزرگ خود هاوایی را ترک کردند.

و به این ترتیب جیمز کوک در سن 49 سالگی کشته شد و اکتشافاتش به پایان رسید. اما شجاعت کوک در پوییدن مناطق پرخطر مانند: «مدار جنوبگان» و منطقه صخره‌های مرجانی بزرگ «استرالیا»، توانایی در رهبری کردن افراد در شرایط دشوار و مهارت فراوان در فنون دریانوردی، مساحی و نقشه‌برداری او را در شمار موفق‌ترین کاشفان زمان خود قرار داد.

منبع‌ها:

گوگل

ویکی‌پدیا

تقویم تاریخ

آفتاب

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , , , , , ,