Saturday, 18 July 2015
31 October 2020
بیست‌و‌هفتم بهمن - شانزدهم فوریه

«تقویم تاریخ بیست‌و‌هفتم بهمن»

2011 February 16

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1325 خورشیدی – زادروز «غزاله علیزاده»، نویسنده ایرانی است. هم‌چنین مادر وی «نیر سیدی» نیز شاعر و نویسنده بوده است.  علیزاده با مدرک لیسانس علوم سیاسی از دانش‌گاه تهران، برای تحصیل در رشته فلسفه و سینما در دانش‌گاه «سوربن» به فرانسه رفت. در واقع ابتدا برای دکترای حقوق به پاریس رفت ولی با زحمت زیاد رشته‌اش را به «فلسفه اشراق» تغییر داد و قصد داشت پایان‌نامه‌اش را درباره مولوی بنویسید، که با مرگ ناگهانی پدرش آن را نیمه‌کاره رها کرد. وی پیشه ادبی خود را از دهه ۱۳۴۰ و با چاپ داستان‌های خود در مشهد آغاز کرد. از آثار مشهور او رمان دوجلدی «خانه ادریسی‌ها» است.

1838 میلادی – زادروز «هنری بروکس آدامز» (Henry Brooks Adams)  مورخ، روزنامه‌نگار، فرضیه‌پرداز و داستان‌نویس آمریکایی است که در سال 1838 به‌دنیا آمد و در 27 مارس 1918 درگذشت‌. هنری که پس از انجام تحصیلات دانش‌گاهی سال‌ها در اروپا اقامت داشت، در بازگشت به وطن، در شهر واشنگتن سکونت گزیده، روزنامه‌نگاری را پیشه خود ساخته و در این شغل به افشای فساد سیاسی در دست‌گاه حکومتی آمریکا پرداخته بود. وی ضمن ادامه به نوشتن مقاله برای روزنامه‌ها به تدریس تاریخ در «هاروارد» و نیز تالیف تاریخ و پردازش فرضیه‌های متعدد و نیز داستان‌نگاری سرگرم شد که 39 سال ادامه یافت.

1846 میلادی – نخستین جنگ «سیک‌ها» (Syk) با انگلیسی‌ها با نام جنگ «سوبارون» پایان یافت‌. این جنگ‌ها دوبار روی داد که نخستین، بین سال‌های ۱۸۴۵ تا ۱۸۴۶ و دومین، از سال ۱۸۴۸ تا ۱۸۴۹ میلادی‌. در این جنگ نهایتن انگلیسی‌ها منطقه «پنجاب» را به تسخیر خویش در‌آوردند‌.

1314 خورشیدی – روزی که «رضاشاه» پس از دریافت گزارش ر‌ییس هیت سیاسی ایران در واشنگتن، دستور داد که روابط سیاسی با ایالات متحده آمریکا قطع شود. «غفار جلال علا» رییس نمایندگی ایران در آمریکا گزارش کرده بود که پلیس شهر واشنگتن اتومبیل وی را متوقف و با این‌که خود را معرفی کرده بود به او ورقه جریمه داده بود. وی نوشته بود که به علت امتناع از دریافت ورقه جریمه، مامور پلیس او را به ایست‌گاه پلیس منتقل می‌کند و در آن‌جا چند ساعت بازداشت می‌شود که این عمل مغایر مصونیت دیپلماتیک است. وزارت خارجه ایران گزارش را عینن برای رضا‌شاه ارسال می‌کند و وی این عمل را بی‌احترامی نسبت به کشور ایران تلقی کرده و دستور قطع روابط و احضار کارکنان سفارت ایران از واشنگتن و اخراج هیت سیاسی آمریکا از تهران را می‌دهد.

1918 میلادی – «لیتوانی» (Lithuania) برای نخستین‌بار استقلال خود را از کشور‌های رو‌سیه و آلمان اعلام کرد‌. این روز به‌عنوان روز ملی در این کشور نامیده شده است‌. لیتوانی کشوری است در شمال شرقی اروپا و در شرق دریای بالتیک. حکومت این کشور جمهوری است‌. لیتوانی از سال ۱۹۷۵ تحت کنترل امپراطوری روسیه در‌آمد ولی در سال ۱۹۱۸ اعلام استقلال کرد اما از سال ۱۹۲۰ تا ۱۹۳۹ پایتخت آن تحت سلطه لهستان بود. در سال ۱۹۴۰ نیروهای روسیه لیتوانی را اشغال کردند و آلمانی‌ها آن را در سال‌های جنگ‌جهانی دوم تحت کنترل خود در آوردند‌. سرانجام پس از فروپاشی کمونیسم در اروپای شرقی و اتحاد جماهیر شوروی سابق زمینه استقلال دوباره این کشور فراهم آمد و هم‌زمان با دو جمهوری دیگر «بالتیک» در سال ۱۹۹۱ این کشور اعلام استقلال کرد‌.

1924 میلادی – نزدیک به دو سال پس از این که مصر‌شناسان موفق به یافتن محل دفن «‌توتانخامون‌» فرعون خردسال مصر شده بودند که 1337 سال پیش از میلاد مرده بود، تابوت او را کاملن باز کردند و به جسد مومیایی شده‌اش رسیدند. معاینه استخوان‌های توتانخامون ثابت کرد که وی هنگام مرگ بیش از 15 سال نداشت‌. وی در دره فراعنه در نزدیکی «لوکسور» مدفون شده بود. تابوت او در مرکز چند اطاق داخل هم قرارداده شده بود‌. در اطاق‌های دیگر اشیایی که در طول حیات با آن‌ها سر و کار داشت از جمله دو ارابه قرار داده شده بود. ظروف و ابزار‌های متعدد طلا و نقره و علامت سلطنت بر مصر علیا و سفلا نیز در آن‌جا یافت شد. بر دیوار اطاق‌ها مطالب متعدد نوشته شده بود. البسه و ظروف حاکی از تمدن پیش‌رفته آن زمان بوده است.

———————————-

برخی از روی‌دادهای دیگر

1568 میلادی – کلیسای کاتولیک روم تمام مردم هلند یعنی جمعیتی بالغ بر سه ملیون نفر را به اتهام الحاد به مرگ محکوم کرد.

1381 شمسی – سال‌روز درگذشت «رضا ژیان»، بازی‌گر، کارگردان و فیلم‌نامه‌نویس سینما، تلویزیون و تاتر ایرانى است.

1959 میلادی – با سرنگونی رییس‌جمهوری دیکتاتور کوبا، «باتیستا»، «فیدل کاسترو» رهبر کوبا شد.

1946 میلادی – روز آغاز استفاده ازحق «وتو» است. وتو در ادبیات لاتین به معنای ممنوع می‌کنم است. این کلمه برای لغو یک‌طرفه یک قانون به‌کار می‌رود و به این ترتیب وتو قدرت نامحدودی است که می‌تواند سبب جلوگیری از تغییرات خاص شود. حق وتو براساس اندیشه برتری صلح بر عدالت در اختیار ۵ عضو دایم شورای امنیت‌، شامل آمریکا‌، فرانسه‌، انگلستان‌، روسیه و چین قرار گرفته است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,