Saturday, 18 July 2015
28 October 2020
کوچه سلامتی

«سهم مردان و زنان از ناباروری»

2011 February 18

دکتر اویده مطمئن‌فر / رادیو کوچه

avideh@koochehmail.com

حدود ۵۰۰ هزار زوج هر سال برای بچه‌دار شدن به کمک احتیاج دارند. مشکل نازایی حدود ۸۰ میلیون نفر را در سراسر جهان در بر می‌گیرد. ۴۰ درصد از علل نازایی به زنان، ۳۰ درصد به مردان و ۱۵ درصد به هر دو مربوط می‌شود. خطر سقط‌جنین در سن ۳۰ سالگی ۱۵ تا ۲۰ درصد و در سن ۴۰ سالگی ۳۰ تا۴۰ درصد است. به نظر می‌رسد که تغییر شیوه زندگی، مصرف سیگار‌، روال کار نامنظم و سایر اختلالات شیوه زندگی، باعث ناباروری در زنان می‌شود. زندگی زنان در مجموع سرعت بیشتری یافته است و استرس که دوره‌ی قاعدگی هورمونی را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد منجر به ناباروری می‌شود. بر اساس اخرین مطالعات به‌نظر می‌رسد که ورزش بیش از حد سخت و مکرر بر کاهش باروری زنان جوان اثر مهمی دارد، اما کاهش باروری احتمالن فقط تا زمانی که اموزش سخت و طولانی ورزشی ادامه دارد طول می‌کشد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

باروری با توانایی به‌وجود اوردن فرزندان سالم توصیف می‌شود. عواملی مانند تغذیه، رفتار جنسی، فرهنگ، غریزه، هورمون‌ها، زمان‌بندی، موقعیت اقتصادی، شیوه زندگی و احساسات انسان در باروری تاثیر به‌سزایی دارند. هم زنان و هم مردان دارای چرخه‌های هورمونی هستند. سیکل زنانه حدود ۲۸ روز طول می‌کشد، اما سیکل مردانه بسیار متغیر است. این سیکل هنگامی که یک مرد بیش‌تر توانایی باروری دارد و لحظه‌ی مناسب برای یک زن برای رسیدن به بارداری را تعیین می‌کند. زنان در حدود روز چهاردهم از سیکل خود تخمک تولید می‌کنند که در ‌واقع بارورترین زمان برای تخمک است. مردان می‌توانند در هر زمان از ماه اسپرم تولید کنند، اما میل جنسی خود را گاهی در رابطه با سیکل داخلی و سطح استرس از دست می‌دهند.

ناباروری هم مردان و هم زنان را در بر‌می‌گیرد. ناباروری معمولن نتیجه اختلالات مربوط به هر دو جنس، زن و مرد به‌طور مساوی است. تقریبن در ۴۰ درصد از موارد، مردان با مشکلات قابل توجهی، علت ناباروری یک ذوج هستند.

ناباروری هم مردان و هم زنان را در بر می‌گیرد. ناباروری معمولن نتیجه اختلالات مربوط به هر دو جنس، زن و مرد به طور مساوی است. تقریبا در ۴۰ درصد از موارد، مردان با مشکلات قابل توجهی، علت ناباروری یک ذوج هستند. در موسسه‌های باروری پیش‌رفته، معمولن علل ناباروری در هر دو جنس به صورت جامع بررسی می‌شوند. مشکلات تخمک‌گذاری، عوامل دهانه رحم، لگن و لوله‌های فالوپ و در نهایت، عوامل رحمی، علل ناباروری زنان هستند که بدین‌سان دسته‌بندی می‌شوند. اغلب اوقات ترکیبی از این مشکلات باعث ناباروری است.

تخمک‌گذاری فرایندی پیچیده است که به یک تعادل ظریف بین هورمون‌ها و روی‌دادهای فیزیکی نیازمند است. تخمک‌گذاری می‌تواند به‌طور جدی تحت تاثیر اختلالات غده تیرویید، تولید بیش از حد پرولاکتین، سطح بیش از حد هورمون مردانه، استرس جسمی و روحی و البته شیوه زندگی قرار گیرد. ناباروری می‌تواند به‌علت عدم توانایی اسپرم از گذشتن از دهانه رحم به‌دلیل اسیب دیدگی گردن رحم باشد. مخاط ناکافی یا نامطلوب دهانه رحم، باریک‌شدن دهانه رحم یا «انسداد»، عفونت گردن رحم به‌علت بیماری‌های جنسی، حمله سیستم ایمنی به اسپرم یا «حساسیت به اسپرم» علل ناباروری از طریق گردن رحم هستند.

هر اخلالی در اناتومی نرمال لگن‌، علل لگنی ناباروری را تشکیل می‌دهند. بافت‌‌های اثر زخم و یا «چسبندگی»، اندومتریوز، مسدود‌شدن، زخمی‌شدن و یا انحراف لوله‌های فالوپ، تومورهای خوش‌خیم، یعنی «فیبروم» از اختلالات لگنی به حساب می‌آیند. جداره رحم نازک یا غیر‌طبیعی و مشکلات اناتومیک مانند پولیپ، فیبروم رحم، شکل غیر‌طبیعی رحم، سپتوم یا «تقسیم دیواری» در داخل رحم، از علل رحمی ناباروی هستند. علل غیر قابل توضیح ناباروری حدود ۱۰ درصد از زنان نابارور را در بر می‌گیرد. این بدان معناست که معمولن آزمایش تشخیص علت ناباروری دلیلی برای ناباروری تعریف نمی‌کند. معمولن مشکلاتی مثل اختلال در برداشته‌شدن تخمک توسط لوله‌های فالوپ، شکست لانه‌گزینی جنین در رحم، نارسایی اسپرم در باروری تخمک در زمانی که در تماس با یک‌دیگر قرار دارند، می‌تواند ناباروری را توضیح دهد.

تعداد کم اسپرم، «مرفولوژی» غیر‌طبیعی اسپرم و اسپرم کم‌تحرک معمولن بدون علامت‌ترین شرایط ناباروری در مردان است. اغلب تعداد کم اسپرم با علل «ناشناخته» و یا «غیر قابل توضیح» هم‌راه است. برخی از موارد نیز با «واریس متورم» به‌نام «وریکوسل» در کیسه بیضه‌ها هم‌راه است. برخی از اختلالات ساده ممکن است با کاهش استرس، کاهش گرما در ناحیه تناسلی، با اجتناب از پوشیدن لباس‌های تنگ، سونا یا وان گرم و یا با تغییر شیوه زندگی و ترک عادت‌های مضر یعنی مصرف سیگار، الکل، یا مواد مخدر بهبود یابد. بیماری کوتاه‌مدت، دوره استرس‌زای قابل توجه و برخی داروها ممکن است به‌طور موقت در تعداد اسپرم تاثیر‌گذار باشد.

ما تاکنون از نقش بیماری تیرویید، دیابت و فشار خون بالا در باروری و حفظ آن آگاهی داشتیم، ولی وقتی که ما درباره ارگان‌هایی که در باروری نقش مهمی دارند فکر می‌کنیم، به احتمال زیاد کبد به ذهن نمی‌آید. اما یک گزارش جدید که در شماره فوریه «مجله متابولیسم سلولی» منتشر شده بود، نشان می‌دهد که گیرنده‌های استروژن در کبد برای حفظ باروری نقش بسیار مهمی بازی می‌کنند. علاوه بر این، این گیرنده‌ها تحت کنترل اسیدهای امینه هستند، یعنی واحدهای ساختمانی پروتیین‌ها. ما در این مورد در برنامه‌های دیگر کوچه سلامتی صحبت خواهیم کرد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , , , 

۱ Comment


  1. علی
    1

    عقل ناقص من می گه علل نازایی یا مربوط به مردانه یا زنان و یا هردو. (منظورم اینکه حالت دیگه به ذهنم نمی رسه). نویسنده محترم ۴۰ درصد علل نازایی رو زنان و ۳۰ درصد مردان و ۱۵ درصد هردو عنوان کرده اند. من نفهمیدم ۱۵ درصد دیگش کجا رفت.