Saturday, 18 July 2015
24 October 2020
به بهانه سال‌روز «ثبت جهانی روز بین‌الملل نوروز»

«روزنگاشت/نوروز فرهنگی عمیق و ریشه‌دار»

2011 February 23

محبوبه شعاع / رادیو کوچه

mahboobeh@koochehmail.com

چهارم اسفند برابر با اولین سال‌روز بین‌المللی شدن نوروز در اول فروردین است. در چنین روزی در سال 1388 سازمان ملل‌ متحد با تصویب قطع‌نامه‌ای نوروز را به عنوان مناسبت بین‌المللی به رسمیت شناخت. قطع‌نامه نوروز به ابتکار نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد و با هم‌کاری جمهوری آذربایجان، افغانستان، تاجیکستان، ترکیه، ترکمنستان، قزاقستان و قرقیزستان آماده و به مجمع عمومی سازمان ملل ارایه شده بود.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«مجمع عمومی سازمان ملل» بعد از ظهر سه‌شنبه چهارم اسفند ماه سال 1388 با تصویب قطع‌نامه‌ای با عنوان «روز بین‌المللی نوروز»، برای نخستین بار در تاریخ این سازمان، نوروز ایرانی را به عنوان یک مناسبت بین المللی به رسمیت شناخت.

این قطع‌نامه که توسط نمایندگی دایم ایران نزد سازمان ملل و در یک ابتکار عمل مشترک با کشورهایی که نوروز را در سطح ملی گرامی می‌دارند مانند: آذربایجان، افغانستان، تاجیکستان، ترکیه، ترکمنستان، قزاقستان و قرقیزستان آماده شده بود، مورد حمایت عمومی کشورهای عضو سازمان قرار گرفته و به اتفاق آرا به تصویب رسید. شایان ذکر است که سه کشور هند ، آلبانی و مقدونیه نیز در روز رای گیری به کشورهای بانی این قطع‌نامه پیوستند .

«مجمع عمومی سازمان ملل» بعد از ظهر سه‌شنبه چهارم اسفند ماه سال 1388 با تصویب قطع‌نامه‌ای با عنوان «روز بین‌المللی نوروز»، برای نخستین بار در تاریخ این سازمان، نوروز ایرانی را به عنوان یک مناسبت بین المللی به رسمیت شناخت

فعالیت های مربوط به این قطع‌نامه از مهر ماه همان سال و پس از توافق در مورد متن این پیش‌نویس میان ایران و کشورهای یاد شده آغاز شد. این متن توافق شده به شش زبان رسمی سازمان ملل ترجمه شده و از اوایل آذرماه 1388 در اختیار کشورهای عضو سازمان ملل قرار گرفت. پس از آن رایزنی‌های گسترده‌ای با کشورها برای نیل به حمایت عمومی اعضا سازمان‌ملل از این قطع‌نامه آغاز شد.

این رایزنی‌های روز سی‌ام بهمن 88 به پایان رسید و بدین ترتیب متن قطع‌نامه آماده معرفی و تصویب مجمع عمومی سازمان ملل شد و مجمع عمومی سرانجام در روز چهارم اسفند قطع‌نامه «روز بین‌المللی نوروز» را در چارچوب ماده 49 دستور کار خود و تحت عنوان «فرهنگ صلح» به تصویب رسانید.

این قطع‌نامه در هفده بند مقدماتی و پنج بند اجرایی تنظیم شده است. بندهای اجرایی این قطع‌نامه به شرح زیر هستند: 1: شناسایی اول فروردین ماه به عنوان روز بین المللی نوروز  2: استقبال از تلاش‌های کشورهایی که نوروز را گرامی می‌دارند در جهت حفظ و توسعه فرهنگ و سنت‌های نوروزی 3: تشویق سایر کشورها به آگاه سازی در مورد نوروز و سازماندهی مراسمی در بزرگداشت نوروز به طریق مقتضی. 4: درخواست از کشورهایی که نوروز را گرامی می‌دارند برای پژوهش پیرامون تاریخ و سنت‌های نوروزی با هدف انتشار آگاهی در مورد میراث نوروز در میان جامعه بین المللی.

5: دعوت از کشورهای علاقه‌مند، نظام ملل متحد، کارگزاری‌های تخصصی ملل متحد به‌ویژه یونسکو، صندوق‌ها و برنامه‌های ملل متحد، سازمان‌های بین‌المللی و منطقه‌ای و سازمان‌های غیر دولتی برای شرکت در مراسم نوروزی.

نوروز تنها روزی در تقویم‌ها نیست نوروز فرهنگی عمیق و ریشه‌دار است که با تمامی آداب و سنن خود هر سال امید، صلح و خوشبختی را برای میلیون‌ها انسان در سراسر کره خاک به ارمغان می‌آورد

«اسحق ال حبیب» سفیر و معاون نمایندگی جمهوری اسلامی ایران به هنگام معرفی این قطع‌نامه به نمایندگی از کشورهای بانی این قطع‌نامه، طی سخنانی خطاب به مجمع عمومی سازمان ملل متحد خاطر نشان ساخت که بزرگداشت نوروز در واقع تجسم یکی از اهداف متعالی سازمان ملل یعنی تقویت صلح جهانی از طریق احترام به فرهنگ‌های ملی، میراث فرهنگی جهانی و تنوع فرهنگی است.

نوروز تنها روزی در تقویم‌ها نیست نوروز فرهنگی عمیق و ریشه‌دار است که با تمامی آداب و سنن خود هر سال امید، صلح و خوشبختی را برای میلیون‌ها انسان در سراسر کره خاک به ارمغان می‌آورد. از آن‌گاه که نوروز نخستین بار در سرزمین پارس پایه‌گزاری شد و در سراسر این قرن‌های طولانی که این سرزمین خواست‌گاه اقوام و تمدن‌های گوناگون بوده است، نوروز به صورت زبان مشترک میلیون‌ها انسان در آسیا، شبه قاره هند، آسیای مرکزی، خاورمیانه، قفقاز، بالکان، حوزه دریای سیاه و بسیاری از نقاط دیگر جهان در آمده است.

امروز بیش از 300 میلیون نفر نوروز را در سراسر جهان گرامی می‌دارند. بزرگ‌داشت نوروز بزرگ‌داشت ریشه‌ها، تاریخ و ارزش‌های تمدن‌های درخشان بشری است که در طول قرن‌ها ارزش‌های انسانی را منتقل ساخته‌اند. ترویج و پیش‌برد فرهنگ زندگی سازگار با طبیعت، یکی دیگر از جنبه‌های نوروز است که هم‌سو با بسیاری از اهداف سازمان ملل است. وی در پایان خواهان حمایت تمامی اعضای سازمان از این قطع‌نامه شد.

منبع‌ها:

گوگل

ویکی‌پدیا

سایت خبری فردانیوز

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , ,