Saturday, 18 July 2015
25 October 2020
مجله خبری تاجیکستان،

«کمک‌خواهی تاجیکستان برای بیرون آوردن شهروندانش از لیبی»

2011 February 23

کیومرث/ دفتر تاجیکستان/ رادیو کوچه

دولت تاجیکستان برای بیرون آوردن شهروندان خود از «لیبی»، از روسیه خواستار کمک شده است. به گفته «وزارت امور خارجه تاجیکستان» در لیبی ۲۱ شهروند این کشور قرار دارند، که همگی دانش‌جویان دانش‌گاه اسلامی «الدعوا» هستند.

تاکنون از آسیب‌دیدن هیج‌یک از شهروندان تاجیکستان در «لیبی» و هم‌چنین «یمن» و «بحرین» خبری نرسیده است. مقامات وزارت امور خارجه می‌گویند: «در «یمن» نیز حدود ۳۰۰ نفر از ساکنان تاجیکستان نز مشغول تحصیل، کار و زندگی‌اند.»

اما تلاش‌های دولت تاجیکستان برای بیرون‌آوردن شهروندان خود از خاک «لیبی» توسط کشور سوم در حالیست، که در زمان ناامنی‌های «مصر» این کشور نتوانسته بود، بیش‌تر از ۱۰۰ شهروند خودرا بیرون آورد.

آن زمان دانش‌جویان تاجیک، که در مدارس «قاهره» مشغول تحصیل بودند، از راه‌های مختلف خود را به روسیه، دوبی،‌ ترکیه و دوشنبه رساندند. مقامات تاجیکستان می‌گویند: «فعلن در کشورهای عربی بیش‌تر از ۰۰۰‌۲  ساکن تاجیکستان تحصیل و یا کار و زندگی می‌کنند.»

«تغییر در کمسیون مرکزی انتخابات تاجیکستان»

رییس‌جمهوری تاجیکستان موضوع برکناری رهبر «کمسیون مرکزی انتخابات و رای‌پرسی» این کشور را به پارلمان پیشنهاد کرده است. «امام‌علی رحمان» گفته است: «میرزعلی بالتویف» رهبر کمسیون مرکزی انتخابات را به‌دلیل بازنشسته‌شدن از وظیفه‌اش برکنار بکنند.»

رییس جمهوری نامزدی «شیرمحمد شاهیان» وکیل مردمی در «مجلس نمایندگان» تاجیکستان را، که در انتخابات فوریه سال ۲۰۱۰ میلادی انتخاب شده بود، به رهبری کمسیون مرکزی انتخابات پیشنهاد کرده است. رهبران احزاب مخالف در تاجیکستان «شیرمحمد شاهیان» را از افراد نزدیک به رهبر تاجیکستان می‌دانند. آن‌ها می‌گویند، با آمدن آقای شاهیان به رهبری این کمسیون وضع تقلوب و ناشفافی در انتخابات‌ها تغییر نخواهد کرد.

نامزدی مسوولان کمسیون مرکزی انتخابات تاجیکستان از طرف رییس‌جمهوری پیشنهاد و از سوی‌ وکلان پارلمان تصویب می‌شوند. هنوز در سال ۲۰۰۳ نمایندگان احزاب سیاسی و کارشناسان بین‌المللی به ضرورت اصلاح این کمسیون اشاره می‌کردند.

کارشناسان ناکامی انتخابات‌های گذشته را به نامستقلی و ناشفافی کار کمسیون مرکزی انتخابات و رای‌پرسی ربط داده‌اند. نمایندگان احزاب سیاسی بارها گفته‌اند، که کمیسیون مرکزی انتخابات نیاز به یک تغییر کلی دارد.

«روز‌های فرهنگ ایران در تاجیکستان»

وزارت فرهنگ تاجیکستان می‌گوید، برای نخستین‌بار در این کشور از ۲۲ تا ۲۸ مارس سال جاری روزهای فرهنگ ایران برگزار خواهد شد. مسوولان وزارت فرهنگ تاجیکستان می‌گویند: «قرار است در این روزها هیت ۱۲۰نفری از فرهنگیان و هنرمندان ایرانی به رهبری وزیر فرهنگ و ارشاد ایران به تاجیکستان بیایند.»

بر اساس برنامه روزهای فرهنگ ایران در تاجیکستان طی‌ ۶ روز نمایش کتاب‌های ایرانی، نمایش‌گاه عکاسی، نقاشی، لباس‌های محلی، خوش‌نویسی، صنعت‌دستی و هنرهای دیگر ایرانی در آثارخانه ملی تاجیکستان برگزار می‌شود. هم‌چنین در کاخ اتحادیه نوسندگان تاجیکستان همایش ادبی و بدیع مشترک شاعران و آوازخوان‌های تاجیک و ایرانی دایر می‌شود.

در روزهای فرهنگ ایران در تاجیکستان علاقه‌مندان سنیما و تاتر امکان خواهند یافت، که در شهر «دوشنبه» نمایش‌نامه تاتری «رستم و اسفندیار» و چندی از فیلم‌های ایرانی را تماشا بکنند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,