Saturday, 18 July 2015
29 October 2020
هفتم اسفند- بیست‌و‌ششم فوریه

«تقویم‌ تاریخ هفتم اسفند»

2011 February 26

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1352 خورشیدی- «حسین تهرانی» از استادان برجسته‌ی موسیقی ایرانی و نوازنده برجسته ضرب (تمبک) درگذشت.  وی در سال ۱۲۹۰ شمسی در تهران، خیابان ایران متولد شد و تحصیلات ابتدایی خود را در دبستان امیر اتابک به پایان رساند.

وی در جوانی با آن‌که از نظر مادی در مضیقه بود ولی هیچ‌گاه از عشق خود که موسیقی بود مایوس نشد و ضرب را به زیر عبا می‌گرفت و با پشت‌کار و جدیت به نزد استاد خود «حسین‌خان اسماعیل‌زاده» می‌رفت. تهرانی از سال ۱۳۰۷ کار جدی خود را نزد اسماعیل‌زاده آغاز کرد و به علت رایج نبودن خط موسیقی، تمرینات تنبک را به کمک اصطلاحاتی مثل: بله و بله و بله دیگه و یک‌صدو بیست و چهار و غیره به حافظه می‌سپرد.

چندی بعد تهرانی به نزد استادانی مثل «رضا روان‌بخش»، «مهدی قیاسی» و «کنگرلو» که در تنبک نوازی تبحری داشتند، راه یافت و به سبک هر یک آشنایی کامل پیدا کرد. ولی او استاد اصلی خود را ابوالحسن خان صبا می‌دانست زیرا نکات فراوانی از او آموخت که بعدها بسیار از آن بهره گرفت.

در سال ۱۳۲۳ به مدرسه‌ی موسیقی کلنل وزیری راه یافت و تدریس تنبک را در آن مدرسه به عهده گرفت و کار خود را تا سال ۱۳۲۸ که هنرستان موسیقی ملی به همت «روح‌اله خالقی» شروع به کار کرد، ادامه داد. وی برای اولین بار دست به ایجاد گروه تنبک زد و برای آن‌ها قطعاتی را تنظیم کرد. با تشویق و راه‌نمایی خالقی، کلاس آموزش تنبک تاسیس و شاگردانی تربیت کرد که «علی زاهدی» معروف‌ترین آن‌ها بود. او برای اولین بار نت‌نگاری برای تنبک را انجام داد و اولین کتاب آموزش تنبک را با هم‌کاری «هوشنگ ظریف»،  «مصطفا کمال پورتراب» و «حسین دهلوی» به چاپ رساند.

1935 میلادی- «لوفت وافه»‌ (Luftwaffe)، نیروی هوایی رایش سوم، ایجاد شد. آلمان از دوسال پیش از این‌، یعنی تقریبن از آغاز به قدرت رسیدن هیتلر به تهیه مقدمات ایجاد نیروی هوایی سرگرم شده بود و خلبانان آلمانی در محلی سری در شوروی سرگرم تمرین بودند.

طبق قرارداد «ورسای»‌، آلمان از داشتن نیروی هوایی محروم شده و نیروی زمینی آن نیز که اسلحه محدود داشت نمی‌توانست از یک‌صد و ده هزارتن تجاوز کند و نیروی دریایی‌اش هم محدود به گارد ساحلی بود و این وضعیت در طول جمهوری «وایمار» ادامه داشت که هیتلر قرارداد ورسای را لغو کرد و مسلح کردن آلمان را از سر گرفت و «ورماخت» (Wehrmacht)، ارتش آلمان، را به وجود آورد.

از آن زمان تا سال 1938 هر سال آلمان هواپیمای تازه وارد خدمت نیروی هوایی خود می‌کرد‌. به گونه‌ای که در سال 1939 با بیش از سه هزار هواپیما به لهستان حمله برد. «هرمان گورینگ» (Hermann Goering) که تاسیس «لوفت وافه» را در چنین روزی اعلام داشت تا لحظه شکست آلمان در آخر آوریل 1945 بر این نیرو که سپاه چتر‌باز هم جزیی از آن بود، فرماندهی می کرد. بمباران لندن مهم‌ترین کاری بود که لوفت وافه انجام داد.

1902 میلادی- «ژان برولر» (Jean Bruller) نویسنده بر‌جسته فرانسوی متولد شد‌. او در دفاع ‌از فرانسویان در برابر نیروهای ارتش نازی کتب ادبی زیبایی نگاشت که تا سال‌ها در ذهن فرانسویان باقی ماند‌. «‌سکوت دریا»  عنوان مهم‌ترین اثر اوست.  بیش‌تر آثارش با نام مستعار ورکور (Vercors) منتشر می‌شد.

رمان‌های برولر مضمون تخیلی دارند. در سال 1960 رمان «سیلوا» (Sylva) را نوشت. این اثر داستان روباهی است که به یک زن تبدیل می‌شود که در سال 1963 نامزد دریافت جایزه «به‌ترین رمان هوگو» شناخته شد.

1976 میلادی- سرزمین صحرا‌ به‌ نام جمهوری دموکراتیک صحرا استقلال خود را اعلام کرد‌. جمهوری عربى صحرا با بیش از دویست و هشتاد و چهار هزار متر مربع  وسعت در غرب آفریقا و در ناحیه صحرایى و ساحل شرقى اقیانوس اطلس، بین کشورهاى الجزایر، مراکش و موریتانى قرار دارد. این کشور در سال 1884میلادی  به مستعمره‌ای برای اسپانیا  تبدیل شد‌ اما در قرن بیستم این کشور  را تخلیه کرد.

این کشور در سال 1982‌ به عضویت‏ سازمان وحدت آفریقا درآمد و آن را صحراى غربى نامیدند. البته پس از فرار اسپانیایی‌ها‌، مراکشی‌ها این کشور را اشغال کردند و این اشغال با مبارزات گسترده مردمی هم‌راه بود‌. به همین دلیل در بهار سال 1973 میلادی «جبهه پولیساریو» (Polisario Front) برای آزادی مردم صحرا تشکیل شد‌. سرانجام پس از چندین سال مبارزه در چنین روزی کمیته آزادى‌بخش سازمان وحدت آفریقا این جبهه را به رسمیت ‏شناخت.

نژاد مردم این کشور به  قبایل یمنى باز مى‏گردد. صحراییان  به لهجه حسینیه زبان عربى صحبت مى‏کنند که به عربى فصیح نزدیک است اما براى مکاتبات از عربى رسمى بهره مى‏گیرند. به جهت‏ سلطه فرانسه و اسپانیا زبان‌هاى فرانسه و اسپانیایى هم درآن رایج است.

——————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1324 خورشیدی- «علامه علی‌اکبر دهخدا» ادیب و شاعر و محقق گران‌قدر ایرانی درگذشت.

1885 میلادی- کنگره برلن نیجریه را به انگلستان و کنگو را به بلژیک واگذار کرد.

1802 میلادی- «ویکتور هوگو» نویسنده و شاعر فرانسه به دنیا آمد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,