Saturday, 18 July 2015
23 October 2020
نهم اسفند- بیست‌و‌هشتم فوریه

«تقویم تاریخ نهم اسفند»

2011 February 28

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1357 خورشیدی – در چنین روزی و با صدور حکمی از سوی «آیت‌اله خمینی» (بنیان‌گذار جمهوری اسلامی) خطاب به شورای انقلاب‌، بنیاد جان‌بازان و مستضعفان تاسیس شد‌. به موجب فرمان ایشان، شورای انقلاب مامور شد با استفاده از توان بنیاد مستضعفان و جان‌بازان که به‌طور نامحدود تاسیس شده بود، تمامی اموال منقول و غیر‌منقول دولت پهلوی را به نفع مستمندان‌، کارگران و کارمندان ضعیف مصادره کنند‌. وظیفه این بنیاد شناسایی و ضبط این اموال اعم از املاک و سپرده‌های بانکی و پول نقد و غیره و ایجاد واحدهای مسکونی برای محرومان است.

1988 میلادی – سال‌روز درگذشت «میخاییل نعیمه» (‌‌Mikhail Naime) ‌شاعر و نویسنده مشهور لبنانی است‌. وی را به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین شاعران لبنان می‌شناسند. او آثار بسیاری در حوزه نثر و نظم از خود به جای نهاده است. وی سرانجام در نود‌ونه سالگی از دنیا رفت.

1854 میلادی – پنجاه سیاست‌مدار آمریکایی که نظرات مشابهی داشتند در ایالت «ویسکانسین» جمع شدند و حزب جمهوری‌خواه آمریکا را تاسیس کردند‌. سران ایالات متحده از 1860 تا 1932 از این حزب بودند که از آن پس به مدت 20 سال زمام این کشور به دست حزب دمکرات افتاد و از سال 1953 به بعد به‌طور متناوب یکی از دو حزب زمام امور را در دست داشته است. دو حزب عمده آمریکا ایدئولوژی خاص ندارند و به‌صورت احزاب سایر کشورها عضو‌گیری نمی‌کنند و بیش‌تر اعضای دو حزب «هوادار» محسوب می‌شوند .‌‌حزب جمهوری‌خواه به سیاست خارجی توجه بیش‌تری دارد و حزب دمکرات به اوضاع داخلی. در آمریکا تاسیس حزب محدودیت ندارد و تشریفات دست‌و‌پاگیر در کار نیست.

1930 میلادی – زادروز «لئون کوپر» (Leon Cooper) فیزیک‌دان آمریکایی است‌. او در سال 1972 میلادی جایزه نوبل را از آن خود کرد.

1991 میلادی – جرج بوش (پدر) رییس‌جمهور وقت آمریکا نهایتن پس از چهل روز جنگ و درگیری، میان دو جبهه عراق و نیروهای چند ملیتی (‌در اولین جنگ نفت‌) آتش‌بس اعلام کرد. این نبرد چهل روز به‌طول انجامید و در پایان عراق مجبور به عقب‌نشینی از خاک کویت شد.

———————————

برخی از روی‌دادهای دیگر

1387خورشیدی – حمایت از حقوق مصرف‌کننده به منزله حمایت از شان و منزلت اجتماعی افراد است، به این مناسبت این روز در «ایران» روز ملی «حمایت از حقوق مصرف‌کننده» نام نهاده شده است.

1859 میلادی – مجلس ایالتی «آرکانزا» قانونی تصویب کرد که به موجب آن سیاه‌پوستان این ایالت آمریکا میان تبعید به آفریقا و بردگی در آن ایالت یکی را باید انتخاب می‌کردند.

1308 خورشیدی – سال‌روز درگذشت «احمدشاه‌قاجار» هفتمین و آخرین پادشاه قاجار، او دومین پسر «محمدعلی‌شاه» و اولین فرزند پسر او از «ملکه‌جهان» بود که در هنگام ولیعهدی پدرش به‌دنیا آمد و پس از فتح تهران و خلع پدرش توسط یک مجلس عالی از رجال و بزرگان مملکت در ۱۲ سالگی به سلطنت رسید.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,