Saturday, 18 July 2015
20 October 2021
کوچه سلامتی - لوسمی‌،

«شایع‌ترین سرطان دوران کودکی»

2011 March 11

دکتر آویده مطمئن‌فر / رادیو کوچه

avideh@kochehmail.com

«Leukämie»در آلمانی، از دو واژه یونانی «leukos λευκός» به معنی «سفید»، و‌«aima αίμα»، به معنای «خون» تشکیل شده است. در قرن نوزدهم، این اصطلاح تنها به یک واقعیت که این بیماری کشنده است اشاره می‌کرده است. نمونه‌ی خون بیماران مبتلا به لوسمی به‌دلیل افزایش تعداد گلبول‌های سفید خون، سفید رنگ به‌نظر می‌آید که دلیل نام این سرطان خون است. ما در حال حاضر بسیاری از انواع لوسمی، که هرکدام به درمان خاصی نیاز دارند، را می‌شناسیم. بر اساس آمار جامعه‌ی «لوسمی و لنفوم» کانادا، پرونوستیک لوسمی با نسبت مرگ به مورد بیش از ۵۰ در صد بسیار ضعیف است. لوسمی شایع‌ترین و کشنده‌ترین سرطان دوران کودکی است. لوسمی باعث ۲۶ درصد همه‌ی سرطان‌های دوران کودکی است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

لوسمی سرطانی است که منشا آن در سلول‌های بنیادی مغز استخوان است. مغز استخوان از مواد نرم و اسفنجی تشکیل شده است که در مرکز اکثر استخوان‌هایی که در آن سلول‌های خون تولید می‌شوند به‌وجود می‌آید. سلول‌های بنیادی مغز استخوان، سلول‌های خونی هستند که هنوز بالغ نشده‌اند و می‌توانند به سلول‌های «میلوئید» و یا «لنفاوی» تبدیل شوند.

سلول‌های بنیادی میلوئید به سه نوع مختلف از سلول‌های خونی بالغ تبدیل خواهند شد. سلول‌های قرمز خون که در حمل اکسیژن به بافت‌های بدن نقش دارند، پلاکت‌ها که در لخته‌شدن خون در رگ‌های خونی آسیب دیده نقش اساسی دارند و از خون‌ریزی جلوگیری می‌کنند و سلول‌های سفید خونی که «گرنولوسیت» و «مونوسیت» نامیده می‌شوند و در از بین بردن باکتری‌ها و مبارزه در برابر عفونت نقش اساسی بازی می‌کنند. سلول‌های بنیادی لنفاوی به لنفوسیت‌ها، که نوع دیگری از سلول‌های سفید خون هستند تبدیل می‌شوند و معمولن در گره‌ها و غدد لنفاوی به‌خصوص در طحال و خون یافت می‌شوند. لنفوسیت‌ها آنتی‌بادی می‌سازند و با عفونت مبارزه می‌کنند.

سرطان خون به‌دلیل جهش در «دی ان ای» سلول‌های بنیادی مغز استخوان رخ می‌دهد و در مغز استخوان، جایی که سلول‌های بنیادی خون شروع به تولید سلول‌های غیر‌طبیعی می‌کنند توسعه می‌یابد. این سلول‌های غیر طبیعی به‌نام سلول‌های مبتلا به لوسمی، به آرامی چند برابر شده و در نهایت تعداد این سلول‌ها از تعداد سلول‌های نرمال زیادتر می‌شود و انجام وظیفه برای سلول‌های سفید، سلول‌های قرمز و پلاکت‌های خون دشوار می‌شود.

سرطان خون به‌دلیل جهش در «دی ان ای» سلول‌های بنیادی مغز استخوان رخ می‌دهد و در مغز استخوان، جایی که سلول‌های بنیادی خون شروع به تولید سلول‌های غیر طبیعی می‌کنند توسعه می‌یابد.

هر نوع سرطان خون، بسته به این‌که بیماری به چه سرعت و چگونه توسعه می‌یابد به سطوح دیگر تقسیم‌ می‌شود. انواع مختلف سرطان خون در درجه اول بر اساس نوع سلول‌های بنیادی که از آن‌ها سرچشمه می‌گیرد شناسایی می‌شود. لوسمی میلوئید از سلول‌های غیرطبیعی میلوئید مشتق شده است و لوسمی لنفوئید از سلول‌های غیرطبیعی لنفاوی توسعه می‌یابد. لوسمی حاد معمولن به‌طور ناگهانی شروع و در عرض چند روز یا هفته توسعه می‌یابد. وقتی که مقدار سلول‌های مبتلا به لوسمی افزایش می‌یابد، خون دیگر نمی‌تواند نقش خود را ایفا کند. لوسمی حاد به‌سرعت بدتر می‌شود و باید به‌سرعت درمان شود. لوسمی مزمن کم‌کم طی ماه‌ها یا حتا سال‌ها و در ابتدا بدون هیچ علایمی توسعه می‌یابد. نشانه‌ها به‌تدریج که تعداد سلول‌های مبتلا به لوسمی در خون و یا در مغز استخوان افزایش می‌یابند شروع می‌شود. چهار نوع اصلی سرطان خون عبارت‌اند از لوسمی حاد لنفوبلاستی‌(ALL)، لوسمی حاد میلویید‌(AML)، لوسمی لنفوسیتی مزمن (CLL) و لوسمی مزمن میلویید (CML).

لوسمی منتسب به‌علت واحدی نیست، بلکه عوامل افزایش خطر ابتلای بسیاری به این بیماری وجود دارد. سن، پرتو درمانی یا شیمی درمانی برای درمان سرطان یا بیماری‌های دیگر، قرار گرفتن در معرض دوزهای بالای پرتو، به‌عنوان مثال پس از یک حادثه هسته‌ای‌، قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی مانند بنزن، مصرف سیگار، اختلالات ژنتیکی، مانند سندرم داون یا اختلال ژنتیکی با کروموزوم غیرطبیعی به‌نام «کروموزوم فیلادلفیا»، سابقه خانوادگی، یعنی حضور یک ژن معیوب، اختلالات سیستم خون، مانند سندرم میلودیسپلاستی و عفونت‌های ویروسی، به‌خصوص توسط ویروس تی ‌لمفوتروپیک انسانی (HTLV-I) به‌عنوان عامل خطر در نظر گرفته می‌شوند، اما متاسفانه گاهی اوقات لوسمی می‌تواند بدون وجود این عوامل خطر رشد کند.

وقتی که سلول‌های سرطانی رشد می‌کنند، نشانه‌های بیماری نیز آشکار می‌شوند و مغز استخوان دیگر نمی‌تواند سلول‌های خون طبیعی مورد نیاز بدن را تولید کند. عدم وجود سلول‌های سفید، گلوبول‌های قرمز و پلاکت‌ها می‌تواند با نشانه‌های مختلفی هم‌راه باشد. در لوسمی حاد، علایم به سرعت ظاهر و بدتر می‌شوند. لوسمی حاد لنفوبلاستیک (ALL) و لوسمی حاد میلویید (AML) ممکن است باعث عدم وجود سلول‌های عادی سفید، یعنی نوتروپنی شود که ما را بیش‌تر در معرض خطر عفونت قرار می‌دهد. اگر ما کم‌تر از حد معمول سلول‌های قرمز خون داشته باشیم، کم‌خونی باعث احساس خستگی، تنگی نفس و رنگ پریده‌گی می‌شود. کم‌بود پلاکت به ترومبوسیتوپنی، یعنی خونریزی غیر معمول منجر می‌شود. در این صورت ما ممکن است بیشتر مستعد به ابتلا به کبودی و هم‌چنین لکه‌های کوچک قرمز یا بنفش بر روی پوست، به خصوص روی بازوها و ساق پاها باشیم.

سایر علایم لوسمی حاد عبارت‌اند از تب، کاهش وزن غیر قابل توضیح، ناخوشی به‌طور کلی، احساس گلو درد، تورم لثه‌ها، تعریق شدید شبانه، سردرد، استفراغ، تار دیدن، درد استخوان‌ها یا مفاصل و بزرگ شدن بدون درد گره‌های لنفاوی. اغلب این علایم تنها به سرطان خون مربوط نیستند و ممکن است با دیگر مشکلات سلامتی، مانند آنفولانزا یا عفونت ایجاد شوند. تجزیه و تحلیل بیش‌تر و آزمایش خون برای تایید تشخیص سرطان خون مورد نیاز است.

در مراحل اولیه لوسمی لنفوسیتی مزمن (CLL) و لوسمی مزمن میلویید‌(CML)، سلول‌های سرطانی می‌توانند به‌طور معمول عمل کنند و عمل‌کرد آن‌ها تقریبن هیچ نشانه‌ای ایجاد نمی‌کند. این لوسمی تقریبن هرگز کودکان را در بر نمی‌گیرد و هنگامی که علایم رخ می‌دهند، معمولن در ابتدا خفیف هستند و به‌تدریج گسترش می‌یابند. نشانه‌های سرطان خون مزمن ممکن است خستگی، از دست دادن اشتها، کاهش وزن غیر قابل توضیح، خون‌ریزی، کبودی و عفونت‌های مکرر باشد.

محققان دانش‌گاه آزاد بروکسل و دانش‌گاه کاتولیک لوون در بلژیک، یک عامل جدید در توسعه ابتلا به لوسمی حاد لنفوبلاستیک را کشف کرده‌اند. این نوع لوسمی عمدتن کودکان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. این محققان دریافته‌اند که وقتی که ژن (PTPN2) مختل می‌شود به سلول‌های سرطانی اجازه می‌دهد که مدت طولانی‌تری زنده بمانند و سریع‌تر رشد کنند. مطالعه نشان داده است که شواهد ژنتیکی و کارکردی وجود دارند که (PTPN2) نقش سرکوب‌گر تومور را دارد.

و اما خبر بسیار عالی این است که دکتر «اوکان» و هم‌کارانش از سابان، موسسه تحقیقات کودکان بیمارستان لس‌آنجلس توانسته‌اند یک مایع بسیار خالص از پروتیین (CD19-L) انسانی بسازند.‌CD19-L  اولین پروتیین نو ترکیب انسانی است که فعالیت‌های ضد لوسمی در برابر شکل B لوسمی حاد لنفوبلاستیک دارد. شکل B لوسمی حاد لنفوبلاستیک رایج‌ترین شکل از سرطان دوران کودکی و دومین شکل سرطان خون حاد رایج در بزرگ‌سالان است. این پروتیین نو ترکیب نه تنها به سلول‌های سرطان خون انتخاب اتصالی نشان می‌دهد، بلکه باعث تخریب سریع خود آن‌ها در مدت ۲۴ ساعت می‌شود. حتا مهم‌تر،  (CD19-L) سلول‌های سرطان خون که در برابر هر دو داروهای شیمی درمانی و پرتو درمانی استاندارد بسیار مقاوم بودند را نیز کشته است.

درمان سرطان خون می‌تواند به مشکلات سلامتی دیگر منجر شود. بیماران به مراقبت‌های حمایتی در قبل، حین و بعد از درمان نیاز فراوان دارند. کنترل درد، عفونت و دیگر عوارض جانبی درمان برای بیماران مبتلا به لوسمی نیاز به یک محیط بسیار حمایت‌کننده دارد. از آن‌جا که عفونت می‌تواند پی‌آمدهای جدی برای بیماران تحت درمان سرطان خون داشته باشد، ممکن است که آن‌ها به دور ماندن از جمعیت و حتا خانواده نزدیک خود نیاز داشته باشند. این جدایی می‌تواند نتیجه بسیار جدی از نظر عاطفی برای بیماران، خصوصن در زمانی که آن‌ها نیاز بیش‌تری به دوستان و نزدیکان خود دارند هم‌راه داشته باشد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , , ,