Saturday, 18 July 2015
21 January 2021
به بهانه درگذشت «پرفسور ابوالقاسم پاکدامن»

«روزنگاشت/پیونددهنده جهان با پزشکی ایران»

2011 March 13

محبوبه ‌شعاع / رادیو کوچه

mahboobeh@koochehmail.com

بیست و یکم اسفند 1389 مصادف شد با درگذشت «پرفسور ابوالقاسم پاکدامن» متخصص جراحی عمومی و قلب و عروق و قفسه سینه و عضو انجمن مکتشفین آلمان که بیش از بیست کشف علمی در جهان پزشکی را به ثبت رسانده است. از جمله کشف‌های وی، اکسیژن درمانی است که برای متوقف ساختن رشد غدد سرطانی به کار می‌رود. وی که متولد سال 1313 بود در سن 76 سالگی درگذشت.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«پرفسور ابوالقاسم پاکدامن» در سال 1313  در شهر گناباد، در جنوب خراسان زاده شد. وی پس از  پایان دبیرستان برای ادامه تحصیل به «آلمان» رفت و در رشته پزشکی به درس خواندن پرداخت. ابوالقاسم پاکدامن دوره‌های تخصص در جراحی عمومی  خود را از دانش‌گاه‌های «ماینز و دسلدرف»، فوق تخصص در جراحی قلب و عروق، قفسه سینه را از دانش‌گاه «اسن» و جراحی تجربی را از دانش‌گاه «لوون، بلژیک» دریافت کرد.

وی که همه عمر خود را صرف آموختن و تحقیق کرده هم‌چنین  بنیان‌گذار روش‌های درمانی نوینی در جهان شده است. وی توانست بیش از بیست مورد اختراعات پزشکی و دارویی به ثبت برساند که نمونه‌های زیر شهرت جهانی دارد: کاشف روش اکسیژن درمانی خوراکی، کاشف داروی پایین آورنده‌ی چربی خون «آنتوم» و مبتکر روش درمان با آگاهی‌های مثبت.

روشهای درمانی ویژه وی مورد توجه‌ی جهان پزشکی قرار گرفت. به گونه‌ای که پس از آلمان، جامعه پزشکی «آمریکا» نیز با فراخواندن پرفسور پاکدامن روش اکسیژن درمانی را به‌کار گرفت. در این روش با انباشت مقدار اکسیژن در آب می‌توان نارسایی‌های قلبی و عروقی از جمله اختلال در زنش منظم قلب را بهبود بخشید و فشار داخلی چشم را کاهش داد. و نیز این روش در دست‌گاه گوارش و سالم سازی کبد و نابودی سلول‌های سرطانی نقش به‌سزایی دارد.

استاد پاکدامن در این راستا در شهر «ارومیه» کارخانه انباشت اکسیژن آب را تاسیس کرد تا ایران سومین کشور جهان در به‌کارگیری این روش نوین درمانی شود. وی درصدی از درآمد این کارخانه را به امور نیکوکاری شامل: درمان‌های رایگان و آموزش اختصاص داده است.

ابوالقاسم پاکدامن در کنار انجام امور تخصص سه‌گانه پزشکی، به کار پژوهش «تاریخ پزشکی» و پزشکی «ایران باستان» نیز پرداخته‌ است. وی با برپایی همایش‌ها و سخن‌رانی‌هایی  در اروپا، جهانیان را با نقش ایرانیان در پزشکی، آشنا کرده است. به این سبب می‌توان گفت وی پیونددهنده جهان با پزشکی ایران بوده است. خود در این‌باره گفته:

استاد پاکدامن در این راستا در شهر «ارومیه» کارخانه انباشت اکسیژن آب را تاسیس کرد تا ایران سومین کشور جهان در به‌کارگیری این روش نوین درمانی شود. وی درصدی از درآمد این کارخانه را به امور نیکوکاری شامل: درمان‌های رایگان و آموزش اختصاص داده است.

من کنفراسی داشتم درباره تاثیر پزشکی ایران در پزشکی جهان و در ابتدا گفتم می‌خواهم ثابت کنم بیشتر چیزهایی که شما الان دارید از ایران گرفته‌اید. به همین منظور از ریشه شروع کردم. اگر ما تاریخ علم را بررسی کنیم می‌بینیم بعضی کشورها مانند : مصر، چین، هند، ایران، یونان، پایه گذار علوم طبیعی بوده‌اند و «تریتا» نخستین پزشک ایرانی بوده است که زرتشت درباره او می گوید: تریتا ماموریت پیدا می‌کند از طرف خداوند که با مرگ، تب و بیماری مبارزه کند.

در ادامه به آن‌ها گفتم ما در «جندی شاپور» که مانند «هاروارد» امروز بوده است پزشکی، داروسازی، فلسفه، نجوم، پزشکی قانونی و دام پزشکی داشته‌ایم. سالی یک بار هم کنگره پزشکی بزرگی در آن‌جا برگزار می‌شده است. شاگردان و استادان این دانش‌گاه ایرانی از همه‌ی کشورها بوده‌اند که در این مرکز تمدن جمع می ‌شدند. بعد از این که ما این دانش‌گاه را داشته‌ایم‌، شش‌صد سال بعد، اولین مدرسه پزشکی در «سالرنوی ایتالیا» به وجود آمده است. سخن‌رانی مفصلی بود که در پایان همه اعضای جلسه در آن‌جا متعجب شده بودند.

وی در ادامه این کنفرانس اعلام کرده یک نمونه دیگر هم بگویم درباره «ایمونولوژی» که در همین سی سال اخیر رونق گرفته است. اولین ایمونولوژیست جهان یک ایرانی بوده است. این را من نمی‌گویم. این را «دکتر بتمن» استاد دانش‌گاه «الیمنز، آمریکا» می‌گوید: «دکتر بتمن در سال 1956 در کتاب «تاریخ مصور پزشکی جهان» می نویسد: اولین  ایمونولوژیست جهان یک ایرانی است به نام «مهرداد ششم».

استاد پاکدامن در زمان حکومت محمدرضا پهلوی، «شورای آموزش پزشکی» را بنیاد گذارد و خود دبیر آن بود و هم‌چنین رییس بورد تخصصی پزشکی ایران شده بود و در زمانی که تعهد اسلامی ملاک شد او ناچار در آلمان این انجمن‌ها را پایه گذاری کرد: بنیادگذار و رییس انستیتو پژوهشی درمان با اکسیژن آلمان، پایه‌گذار و رییس دو مرکز پژوهش و درمان سرطان در آلمان، از پایه‌گذاران و رییس سابق کلینیک اتکولوژی در فریدن وایلر آلمان و از پایه گذاران و رییس سابق کلینیک اتکولوژی بیومد در برلین آلمان.

وی هم‌چنین در گاه‌نامه‌های دانشی زیر نقش اساسی دارند: پایه گذار و رییس هیت تحریریه مجله ابن‌سینا، پایه گذار و رییس هیت تحریریه مجله دانش و فرهنگ ایران، عضو شورای علمی مجله ارتوملکولار و تغذیه آلمان و سویس و اتریش.

استاد پاکدامن برنده جایزه علمی از بنیاد معتبر کوهنشلنر مونیخ در سال 1993 برای ابداع روش اکسیژن درمانی و برنده جایزه نوآوری‌های علمی و پزشکی دوسلدرف آلمان در سال 2000 میلادی بوده است.

و اما سرانجام پرفسور ابوالقاسم پاکدامن که ساکن آلمان بود پس از بازگشت از سفری که به ایران داشت. در شب بیست و یکم اسفند ماه سال 1389 در ساعت 10.30 شب در آلمان و در سن 76 سالگی درگذشت.

ثمره ازدواج  استاد پاکدامن با «مینو عادل» همسرش دو فرزند است. دختری به نام بنفشه که پزشک است و در آلمان زندگی می‌کند و پسری به نام علی که تحصیلات خود را در رشته وکالت در آمریکا به پایان رسانده و در ایران زندگی می‌کند.

منبع‌ها:

با تشکر از حمید پاکدامن

برگرفته از گاه‌نامه «مژده گناباد»

پایگاه خبری شهرستان گناباد

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , , , , , 

۱ Comment

  1. 1

    wh0cd1558547 atarax 25mg buy kamagra buy robaxin buy cytotec buy albendazole buy viagra online atarax