Saturday, 18 July 2015
31 July 2021
در سال روان خورشیدی؛

«افزایش چهل و چهار درصدی کشتار سربازان ارتش افغانستان»

2011 March 15

آرین / دفتر کابل / رادیو کوچه

وزارت دفاع افغانستان می‌گوید آمار کشته‌شدگان سربازان ارتش این کشور در سال روان خورشیدی چهل و چهار درصد افزایش یافته است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

این در حالیست که هنوز حدود یک هفته به ختم سال 1389 خورشیدی باقی مانده و در روزهای اخیر نیز نیروهای امنیتی افغان مورد اهداف حملات مخالفان قرار گرفته است.

محمد اسحاق پیمان از سخن‌گویان وزارت دفاع افغانستان گفت، در سال روان 888 سرباز ارتش این کشور کشته شده‌اند، در حالی که در سال گذشته 614 تن کشته شده بود.

از جانب دیگر بر اساس آمارهای که وزارت داخله افغانستان ارایه کرده است، از آغاز سال خورشیدی تا کنون 1173 سرباز پلیس کشته شده‌اند.

اما ارقام وزارت داخله افغانستان نشان می‌دهد آمار کشته‌شدگان پلیس این کشور نسبت به سال گذشته کاهش را نشان می‌دهد، زیرا در سال گذشته 1420 پولیس کشته شده بود.

در حالی که برخی از تحلیل گران با آمارهای رسمی دولت موافق نیستند و ارقام کشته‌شدگان را بیش‌تر می‌دانند، زمری بشری سخن‌گوی وزارت داخله افغانستان گفت آماری را که آنان ارایه می‌کنند، دقیق بوده و هیچ پنهان کاری صورت نمی‌گیرد.

ماین‌گذاری در کنار جاده‌ها یکی از راه‌بردهای است که در سال‌های اخیر مخالفان دولت بیش‌تر به آن رو آورده‌اند و مقامات وزارت‌های دفاع و داخله افغانستان می‌گویند نیروهای امنیتی در سال روان بیش‌تر در اثر انفجار ماین‌های کنار‌جاده و حملات تروریستی کشته شده‌اند.

افراد ملکی نیز گاه‌گاهی هدف انفجار این ماین‌ها قرار می‌گیرد.

آقای پیمان گفت هفتاد و پنج درصد سربازان ارتش ملی در اثر انفجار ماین‌های کار‌گذاری شده و بقیه در حملات تروریستی و جنگ‌های رو در رو کشته شده‌اند.

وی افزود به همین منظور آنان یک مکتب را برای آموزش سربازان ارتش ملی برای کشف و خنثا سازی ماین‌ها ایجاد کرده‌اند که فارغان آن در قطعات ارتش ملی توظیف می‌شوند.

با این حال اخیرن رییس جمهوری کرزی و پیش از آن مقامات امنیتی افغان و آیساف سال آینده خورشیدی را خونین پیش‌بینی کرده‌اند و احتمال می‌رود آمار کشته‌شدگان ملکی و نظامی در سال آینده نیز افزایش یابد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,