Saturday, 18 July 2015
26 October 2021
به بهانه زادروز«سروش خلیلی»

«روزنگاشت/ من اکنون بازی نمی‌کنم»

2011 March 16

محبوبه شعاع / رادیو کوچه

mahboobeh@koochehmail.com

بیست‌و‌پنجم اسفند برابر با زادروز «سروش خلیلی» هنرپیشه تاتر، سینما و تلویزیون ایران است. او زاده سال 1315 بود و در بیست و نهم اسفند سال 1384 درگذشت. او در سال 1333 اقدام به تشکیل یک گروه تاتر با نام «اسکار» کرد که تعدادی از هنرمندان تاتر با استعداد آن زمان را در خود جای داده بود. خلیلی با بازی در فیلم سینمایی «دایره مینا»، «داریوش مهرجویی» در سال 1375 فصل نوین حضور خود در سینما را آغاز کرد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«سروش خلیلی» در بیست و پنجم اسفندماه سال 1315 در «آستارا» متولد شد. وی از اوان کودکی علاقه خاصی به کارهای نمایشی داشت و از تماشای نمایش‌گران دوره گرد بسیار لذت می‌برد. خلیلی با پایان دوره تحصیلات ابتدایی و دبیرستان خود در سال 1329 به تهران رفت و با راهنمایی اساتید تاتر وارد دانش‌کده «هنرهای دراماتیک» شد.

وی در زمان دانش‌جویی آثار زیادی را به اجرا در آورد و  پس از پایان تحصیلات دانش‌گاهی وارد گروه‌های تاتر فرهنگ و فردوسی شد و در معتبرترین تماشاخانه‌های آن دوران مانند تماشاخانه «پارس» به اجرای نمایش ‌پرداخت. از جمله ویژگی‌های خلیلی این بود که توانایی ایفای نقش‌های مختلف را داشت به گونه‌ای که در هیچ نقشی کلیشه نشد.

وی در زمان دانش‌جویی آثار زیادی را به اجرا در آورد و  پس از پایان تحصیلات دانش‌گاهی وارد گروه‌های تاتر فرهنگ و فردوسی شد و در معتبرترین تماشاخانه‌های آن دوران مانند تماشاخانه «پارس» به اجرای نمایش ‌پرداخت

او در سال 1333 اقدام به تشکیل یک گروه تاتری با عنوان «اسکار» کرد که تعدادی از هنرمندان تاتر با استعداد آن زمان را در خود جای داده بود. وی هم‌راه با این گروه از اجراهای تجربی کار را شروع و از سال 1336 فعالیت حرفه‌ای خود را به طور جدی آغاز کرد.

سروش خلیلی هم‌زمان در همان سال وارد کارهای تلویزیونی شد و به اجرای تله تاترهایی پرداخت که درآن زمان به صورت زنده از تلویزیون پخش می‌شد. در این دوران او آثار مختلفی از «شکسپیر»، «پیراندللو» و «بکت» را به اجرا در آورد و بازی در فیلم سینمایی «پروفسور نخاله» نخستین حضور سینمایی او را شکل داد که در سال 1344 ساخته شد.

اما او پس از آن رغبت چندانی به بازی در فیلم فارسی از خود نشان نداد و بیشتر وقت خود را در تاتر و گاه تاترهای تلویزیونی و تدریس صرف کرد و به استخدام «وزارت فرهنگ و هنر» درآمد و در سال 1360 از اداره تاتر بازنشست شد. وی  با بازی در فیلم سینمایی «دایره مینا»، «داریوش مهرجویی» در سال 1375 فصل نوین حضور خود در سینما  آغاز کرد.

پس از آن تا سال 1383 وی در حدود سی فیلم به ایفای نقش پرداخت. دانه‌های گندم، اعدامی، کمال‌الملک، خارج ازمحدوده، ترن، مدرسه پیرمردها، غریبانه، کمیته مجازات و خاکستری تعدادی از فیلم‌هایی است که سروش خلیلی در آن‌ها به ایفا نقش پرداخته است. آخرین حضور سینمایی وی بازی در فیلم «در به درها» ساخته «امیرحسین صدیق» در سال 1383 بود.

وی در کارهای تلویزیونی زیادی نیز ایفای نقش کرد که «کارآگاه شمسی و مادام» از آن جمله است و آخرین مجموعه تلویزیونی که خلیلی در آن ایفا نقش کرد «بوی گل‌های وحشی» است. در یکم شهریور 1382 به همت خانه هنرمندان مراسم بزرگ‌داشتی برای سروش خلیلی گرفته شد.

وی در این مراسم در حالی که می‌گریست به روی صحنه رفت و به حاضران گفت: شرمنده‌ام کردید! و ادامه داد باور کنید این سخنان بازی نیست و من اکنون بازی نمی‌کنم. حقیقتی را می گویم: من انتظار این همه محبت را نداشتم. آرزو دارم شما جوانان بتوانید جای ما را بگیرید و تاتر را زنده نگه دارید. من از همه شما به خصوص انجمن بازیگران نهایت تشکر را دارم که به یاد من بودید. احساس می کنم آخرین روزهای زندگیم را می گذرانم از شما می‌خواهم بعد از من نیز به یادم باشید.

در پایان مراسم لوح یادبود و جایزه‌ای از طرف انجمن بازیگران به این هنرمند پیش‌کسوت اهدا شد و اما سرانجام سروش خلیلی در بیست و نهم اسفند سال 1384 بر اثر عارضه قلبی درگذشت و صبح روز سوم فروردین 1385 در قطعه هنرمندان «بهشت زهرا» دفن شد.

منبع‌ها:

گوگل

سایت سینمایی سی‌نت

ویکی‌پدیا

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , , ,