Saturday, 18 July 2015
17 January 2021
به بهانه روز جهانی نوروز

«روزنگاشت/ آغاز بهار با فرهنگ صلح»

2011 March 20

محبوبه شعاع / رادیو کوچه

mahboobeh@koochehmail.com

 

اول فروردین برابر با بیست‌و‌یکم مارس مصادف با «روز جهانی نوروز» است. قطع‌نامه نوروز به ابتکار و نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد و با هم‌کاری جمهوری آذربایجان، افغانستان، تاجیکستان، ترکیه، ترکمنستان، قزاقستان و قرقیزستان آماده و به مجمع عمومی سازمان ملل ارایه شده بود. که سرانجام  مجمع عمومی سازمان ملل در سال 1388 برابر با 2010  با تصویب قطع‌نامه‌ای، این روز را به ثبت جهانی رساند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

 

منشا و زمان پیدایش نوروز، به درستی معلوم نیست. اما می‌توان گفت نوروز یکی از کهن‌ترین جشن‌های به جا مانده از دوران باستان است. خاست‌گاه نوروز در ایران باستان است و مردم مناطق مختلف فلات ایران نوروز را جشن می‌گیرند. زمان برگزاری نوروز، در آغاز فصل بهار است.

به همین مناسبت در هشتم مهرماه سال ۱۳۸۸ خورشیدی، «نوروز» توسط «سازمان ملل متحد یونسکو»، به عنوان میراث غیر ملموس جهانی، به ثبت جهانی رسید و سپس مجمع عمومی سازمان ملل در چهارم اسفندماه سال 1388 قطع‌نامه روز جهانی نوروز را در چارچوب ماده ۴۹ دستور کار خود و تحت عنوان «فرهنگ صلح» به تصویب رساند.

و برای نخستین‌بار در تاریخ این سازمان، پس از چند سال تلاش پی‌گیر ایرانیان و ایرانی‌تباران در سراسر جهان سرانجام جشن بزرگ نوروز هم‌زمان با یکم فروردین ماه برابر با بیست‌ویکم مارس به عنوان «روز جهانی نوروز» در مجمع عمومی سازمان ملل به رسمیت شناخته شد.

این قطع‌نامه که با هم کاری مشترک کشورهای ایران، آذربایجان، افغانستان، تاجیکستان، ترکیه، ترکمنستان، قزا‌ستان و قرقیزستان آماده شده بود، مورد حمایت عمومی کشورهای عضو سازمان قرار گرفت و به اتفاق آرا به تصویب رسید که سه کشور هند، آلبانی و مقدونیه نیز در روز رای‌گیری به کشورهای تهیه کننده این قطع‌نامه پیوستند.

این قطع‌نامه در هفده بند مقدماتی و پنج بند اجرایی تنظیم شد. بندهای اجرایی آن عبارت‌اند از: شناسایی اول فروردین ماه برابر با یکم مارس به عنوان روز بین المللی نوروز، استقبال از تلاش‌های کشورهایی که نوروز را گرامی می‌دارند در جهت حفظ و توسعه فرهنگ و سنت‌های نوروزی، تشویق سایر کشورها به آگاه‌سازی در مورد نوروز و سازمان‌دهی مراسمی در بزرگداشت نوروز به طریق مقتضی.

درخواست از کشورهایی که نوروز را گرامی می‌دارند برای پژوهش پیرامون تاریخ و سنت‌های نوروزی با هدف انتشار آگاهی در مورد میراث نوروز در میان جامعه بین‌المللی و دعوت از کشورهای علاقه‌مند، نظام ملل متحد، کارگزاری‌های تخصصی ملل متحد به‌ویژه یونسکو، صندوق‌ها و برنامه‌های ملل متحد، سازمان‌های بین‌المللی و منطقه‌ای و سازمان‌های غیر دولتی برای شرکت در مراسم نوروزی.

هم‌چنین در نشست مجمع عمومی سازمان ملل درباره نوروز تاکید شد: نوروز هم‌چون زبان مشترک میلیون‌ها انسان در آسیا، شبه قاره هند، آسیای مرکزی، خاورمیانه، قفقاز، بالکان، حوزه دریای سیاه و بسیاری از نقاط دیگر جهان درآمده است.

امروز بیش از سی‌صد میلیون نفر نوروز را در سراسر جهان گرامی می‌دارند. بزرگ‌داشت نوروز بزرگ‌داشت ریشه‌ها، تاریخ و ارزش‌های تمدن‌های درخشان بشری است که در طول قرن‌ها ارزش‌های انسانی را منتقل ساخته‌اند. ترویج و پیش برد فرهنگ زندگی سازگار با طبیعت یکی دیگر از جنبه‌های نوروز است که هم سو با بسیاری از اهداف سازمان ملل است.

به مناسبت روز جهانی نوروز در هفتم فروردین ۱۳۸۹ نخستین دوره جشن جهانی نوروز در تهران برگزار شد و این شهر به عنوان «دبیرخانه نوروز» شناخته شد. در این جشن، سران کشورهایی که نوروز را جشن می‌گیرند گردهم می‌آیند و این آیین باستانی را گرامی می‌دارند.

منبع‌ها:

گوگل

ویکی‌پدیا

همشهری

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , , , , , , , 

۲ Comments


 1. aref
  1

  خیلی خوب بود……ممنون………عیدتون مبارک….


 2. reza
  2

  بسیار زیبا ….. تشکر از شما
  این عکس دوم خیلی باحاله
  در اسطوره ها هست که نوروز از جمشید بود و دیو ها در خدمت جمشید بودند
  این سفره هفت سین دومی احتمالاً مال اون دیو هاست
  🙂