Saturday, 18 July 2015
26 May 2020
مرکز بین‌المللی حقوق بشر:

«اعزام گزارش‌گر سازمان ملل به ایران، موفقیتی بزرگ»

2011 March 30

روز سه‌شنبه، مرکز بین‌المللی حقوق بشر با صدور بیانیه‌ای در کانادا تصمیم شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد برای تعیین گزارش‌گر ویژه نقض حقوق بشر در ایران را «موفقیت بزرگی برای مدافعان حقوق بشر و باز شدن فصل جدیدی در نگاه جهانیان به مسایل ایران» دانسته است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

این مرکز هم‌چنین تاکید کرد که جامعه جهانی باید اقدامات خود را در این زمینه گسترش دهد.

متن این بیانیه به شرح زیر است:

مرکز بین‌المللی حقوق بشر: تورنتو، کانادا – روز پنج‌شنبه گذشته شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد با 22 رای موافق و 14 رای ممتنع، در برابر 7 رای مخالف، طرح پیشنهادی دولت سوئد برای انتصاب گزارش‌گر ویژه حقوق بشر برای ایران موافقت کرد تا فصل جدیدی در نگاه خود به نقض حقوق بشر در ایران بگشاید. این اقدام بعد از سال‌ها تلاش مدافعان حقوق بشر انجام می‌گیرد که خواهان حضور گزارش‌گر ویژه سازمان ملل در ایران بوده‌اند.

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد علاوه بر آن‌که مهر تایید خود را بر ابعاد گسترده و وضعیت حاد و بحرانی نقض حقوق بشر و سرکوب‌های غیرانسانی توسط جمهوری اسلامی زد، بلکه شرایط برخورد با جمهوری اسلامی در آینده از طریق مکانیزم‌های سازمان ملل متحد را فراهم ساخت.

بر اساس این قطع‌نامه، دولت جمهوری اسلامی موظف به هم‌کاری با گزارش‌گر ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد شده است و هرگونه برخورد سیاسی از طرف جمهوری اسلامی و طفره رفتن تنها به برخوردهای تندتر با رژیم منجر خواهد شد.

امی اسمارت، مدیر ارتباطات رسانه‌ای مرکز بین‌المللی حقوق بشر گفت‌: «وضعیت اسفناک زندان‌ها و سرکوب زندانیان سیاسی و مردم معترض در ایران باید جدی‌تر مورد توجه جامعه جهانی قرار گیرد تا با اقدامات عملی جلوی نقض گسترده حقوق بشر در ایران را بگیرند.»

پیش‌تر، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد ، خانم پیلای، در بیانیه سرکوب مدافعان حقوق بشر و نهادهایی چون کمیته دانش‌جویی دفاع از زندانیان سیاسی، کمیته گزارش‌گران حقوق بشر و کانون مدافعان حقوق بشر را محکوم کرده و از جمهوری اسلامی خواستار توقف سرکوب و خشونت شده بود. هم‌چنین دبیر کل سازمان و نهادهای حقوق بشری بین‌المللی مانند سازمان عفو بین‌الملل درخواست‌های مشابهی را مطرح کرده بودند اما جمهوری اسلامی هرگز تن به این خواسته‌های انسانی نداد و به سرکوب وحشیانه وکلای دادگستری، دانش‌جویان، روزنامه‌نگاران، نویسندگان، هنرمندان، فعالان کارگری، فعالان سیاسی و مردم معترض در خیابان‌ها ادامه داد و علاوه بر کشتن تعدادی از جوانان معترض در خیابان‌ها، تعدادی از زندانیان سیاسی را به دار آویخت.

محمد مصطفایی وکیل حقوق بشری و مشاور ارشد مرکز بین‌المللی حقوق بشر، با پیش‌بینی این‌که حاکمان جمهوری اسلامی به گزارش‌گر ویژه شورای حقوق بشر اجازه حضور نخواهند داد و یا در برابر فعالیت او کارشکنی خواهند کرد، تاکید می‌کند که در این صورت باید این پرونده برای رسیدگی به جنایت علیه بشریت در ایران به شورای امنیت و دادگاه کیفری بین‌المللی ارجاع داده شود.

به اعتقاد آقای مصطفایی، جمهوری اسلامی اجازه تحقیقات دقیق و منصفانه را به گزارش‌گر ویژه نخواهد داد و به همین دلیل ایشان به عنوان فرد متخصص در مسایل حقوقی ،علارغم خطر جانی، آماده است گزارش‌گر ویژه را در سفر به ایران هم‌راهی کند تا از نزدیک نشان دهد که اعمال جمهوری اسلامی ایران مصداق بارز جنایت علیه بشریت است.

مرکز بین‌المللی حقوق بشر تصویب این قطع‌نامه را پیروزی مهمی برای مردم ایران و به ویژه مدافعان حقوق بشر، زندانیان سیاسی و عقیدتی و بسیاری از آن‌ها که در انتظار اجرای حکم اعدام هستند می‌داند و از جامعه بین‌الملل می‌خواهد که به دنبال تصویب قطع‌نامه مذکور اقدامات خود برای بهبود وضعیت حقوق بشر در ایران را به طور جدی گسترش دهد.

مرکز بین‌المللی حقوق بشر

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,